Kinga K.

Kinga K. Kaufland Polska

Temat: Zwrot zaciągniętych pozyczek

Witam.chciałabym się dowiedzieć czy jest szansa na odzyskanie zaciągniętych pożyczek od mojego partnera?prowadzimy wspólnie gospodarstwo.Obecnie się rozchodzimy po 11 latach razem jest dziecko 4lata.Chce teraz odzyskać pieniądze które inwestowałam.Pierwsza pożyczka była na okna,faktura widnieje na niego 2007r.Mam tylko dowody przelewów na jego konto z tytułem wpłata.Jeszcze jest pożyczka na 2 auta i jedna na naprawę auta.Wszystkie pożyczki ja spłacałam ze swojej wypłaty.Czy lepiej by było dla mnie jakbym podpisała umowę o zwrot pożyczek?Kwestia jest tego typu,że nie będzie mi chciała oddać jak złoże pozew o alimenty.Więc chciałabym wiedzieć czy mogę je odzyskać przez sad i jak to zrobić.Zebrałam już odpowiednie papiery,takie jak kupno okna i kupna samochodów.On uważa ,że faktura jest na niego i nie udowodnię tego w sądzie.Tym bardziej, że on nie może wykazać za co on kupił to wszystko.Uważa,że mógł przepić moje pożyczki.I że nie odzyskam tych pieniędzy.

konto usunięte

Temat: Zwrot zaciągniętych pozyczek

Kwestia kluczowa to czy była to pożyczka czy też darowizna, czy też w końcu potraktować to jako nakłady. Za mało danych, chociaż wątpię aby tego rodzaje sytuacje potraktować jako pożyczka, skoro sytuacje miały miejsca kilka lat temu.


Wyrok
Sądu Najwyższego
z dnia 16 maja 2000 r.
IV CKN 32/00

Do rozliczeń majątkowych pomiędzy osobami pozostającymi w trwałym związku faktycznym (konkubinacie) mogą mieć zastosowanie przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Uchwała
Sądu Najwyższego
z dnia 30 stycznia 1986 r.
III CZP 79/85

Nakłady konkubentów czynione wspólnie w czasie trwania konkubinatu na majątek jednego z nich powinny być rozliczone według przepisów o zniesieniu współwłasności.

Oczywiście pozostaje kwestia dowodowa. Należałoby wykazać po pierwsze, że dane pieniądze zostały przeznaczone na rzeczone rzeczy. Po drugie w przypadku tego rodzaju nakładów najczęściej bierze się pod uwagę aktualną wartość nakładów, co wiąże się z potrzebą powołania opinii biegłego.

Rozumiem, że pożyczki zawierała tylko Pani i pieniądze przekazywała na rachunek byłego partnera, który czynił zakupy. Należałoby zatem wykazać, że kwoty z przelewów pozostają w bliskiej relacji czasowej z zakupem, aby uwiarygodnić Pani wersję.
Kinga K.

Kinga K. Kaufland Polska

Temat: Zwrot zaciągniętych pozyczek

Jaką sprawę się zakłada i w jakim sądzie?

konto usunięte

Temat: Zwrot zaciągniętych pozyczek

to zależy jaka wartość sporu. Ogólną zasadą jest to, że spory rozstrzyga Sąd w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania.

Kwestia czy będzie to Sąd okręgowy tudzież rejonowy wynikać będzie czy przedmiot sporu przekracza 75 tys złotych czy też nie.

Rozliczenie bezpodstawnego wzbogacenie dochodzone jest w postępowaniu procesowym, a więc pismo wszczynające to pozew.

Należy przy tym pamiętać o tym, że:

Art. 409 kc [Wygaśnięcie obowiązku zwrotu] Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

Dlatego radziłbym uzyskać fachową pomoc w sytuacji gdyby chciała Pani dochodzić roszczeń. W tym zakresie niezbędna bowiem rozmowa z adwokatem tudzież radcą prawnym co do tego jaka jest rzeczywista podstawa dochodzenia roszczenia oraz rokowania co do jego odzyskania.

Następna dyskusja:

Zwrot towaru zakupionego w ...




Wyślij zaproszenie do