Elżbieta S.

Elżbieta S. Student, AGH

Temat: Zwrot nienależnie pobranej renty rodzinnej

Witam.
Po śmierci Mamy otrzymywałam rentę rodzinną. W tamtym roku ukończyłam studia magisterskie w planowanym terminie. Na początku studiów magisterskich zaniosłam do ZUS zaświadczenie z uczelni o tym, że się uczę i że planowane zakończenie studiów przypada na październik 2013. Zgodnie z tym zaświadczeniem, ZUS przyznał mi rentę do października 2013 i tak tez do października ją otrzymywałam. W maju br. dostałam pismo z ZUS, że muszę zwrócić nienależnie pobrane świadczenie własnie za ten październik. Na decyzji nie było żadnego uzasadnienia dlaczego. Wybrałam się osobiście do ZUSu i otrzymałam informację, że standarowo wysłali pismo do uczelni, dostali odpowiedź kiedy obroniłam pracę mgr ( 1 lipca 2013) i na tej podstawie renta należała mi się tylko do września 2013, mimo, że zaświadczenie z uczelni traktowało inaczej. W mojej ocenie, po przeczytaniu wielu artykukułów i orzeczeń sądowych nie ma mojej winy w tym, że ta renta była wypłacana do października. Wykonałam wszystkie obowiązki wobec ZUS, a pouczenia dotyczyły tylko kwestii poinformowania ZUS w przypadku przerwania nauki lub podjęcia pracy. Nie z mojej winy powstała nadpłata. Chciałabym się odwołać, aczkolwiek nie wiem czy mój tok myslenia jest prawidłowy.
Proszę o pomoc.

konto usunięte

Temat: Zwrot nienależnie pobranej renty rodzinnej

Jest Pani w ciężkiej sytuacji.

USTAWA
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
(tekst jednolity)

Art. 68. 1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
1) do ukończenia 16 lat;
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

art. 167 ust. 2 USTAWA z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym stanowi, że datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii - data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja - data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki.
III AUa 2058/10
wyrok s.apel. 2011.04.27 w Katowicach
LEX nr 1129826 ...
Pojęcie "ukończenie nauki w szkole", od którego art.68 ust.1 pkt 2 ustawy z 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uzależnia okres pobierania renty rodzinnej powinno uwzględniać uregulowania szczególne. Za takie uznać należy treść art.167 ust.2 ustawy z 27.07.2005r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którym datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunku lekarskiego, lekarskodentystycznego i weterynarii - data złożenia ostatniego egzaminu wymaganego planem studiów, a wypadku kierunku farmacja - data zaliczenia ostatniej, przewidzianej planem studiów praktyki.

Tym samym w rozumieniu ustawy skończyła pani naukę w szkole z dniem obrony, a śwaidzcenie bylo nienależne za październik.

ratunkiem może być niewłaściwe pouczenie ze strony ZUS.

Art. 138 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskazuje w ust. 2, co należy rozumieć przez nienależnie pobrane świadczenia, w pkt 1 wskazując, iż są to świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania.

Prawidłowe pouczenie decyduje o świadomości ubezpieczonych i może uzasadniać domaganie się przez organ rentowy zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Ważne jest przy tym, iż powyższe pouczenie winno być adekwatne do obowiązujących przepisów, odnosić się do konkretnie otrzymywanego świadczenia i operować zwrotami zrozumiałymi dla adresata tak, aby mógł je zrozumieć, uwzględnić w ocenie własnej sytuacji.

Pouczenie nie może zostać uznane za należyte, gdy przytacza jedynie przepis ustawy bez jego wyjaśnienia, jednakże pouczenie nie może odnosić się indywidualnie do pobierającego świadczenie, gdyż nie da się przewidzieć, które z różnorodnych okoliczności wystąpią u konkretnego świadczeniobiorcy (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 czerwca 2008, I UK 394/07, LEX nr 494135).

Realizacja wspomnianego obowiązku odbywa się na różne sposoby, rozpowszechnioną formą jest zamieszczanie szczegółowych pouczeń na drukach wniosków o świadczenia, względnie decyzji ZUS - przyznających świadczenie, przeliczających świadczenie bądź też waloryzujących świadczenie. Pouczenie musi być skierowane do osoby pobierającej świadczenie. Konsekwencją jego braku jest niemożność nałożenia przez organ rentowy obowiązku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.
Elżbieta S.

Elżbieta S. Student, AGH

Temat: Zwrot nienależnie pobranej renty rodzinnej

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Rozumiem, że świadczenie było nienależne tylko za październik ? Czy może jest tak, że należało mi się tylko do lipca, czyli do miesiąca, w którym się obroniłam. Boję się, że jeżeli złożę odwołanie, to wyjdzie na to, że będę musiała zwrócić rentę od sierpnia do października. Chociaż pani w ZUSie wiedząc, że obroniłam się w lipcu mówiła, że rok akademicki konczy się we wrześniu i do tego czasu przysługuje mi renta.
Nie rozumiem jeszcze jednego..dlaczego mam zwracać nadpłatę, która nie powstała z mojej winy.
Elżbieta S.

Elżbieta S. Student, AGH

Temat: Zwrot nienależnie pobranej renty rodzinnej

Znalazłam jeszcze coś takiego w jednym z orzeczeniu sądów : "W ocenie organu rentowego zgodnie z dominującym w doktrynie poglądem ukończenie studiów następuje z chwilą zakończenia się roku akademickiego. Taka interpretacja pozwala zachować jasne kryteria oceny, niezależnie od zmiennych czynników takich jak termin złożenia egzaminu magisterskiego, zaś dziecku, które będąc na ostatnim roku studiów ukończyło 25 lat życia, renta rodzinna przysługuje do dnia wskazanego przez uczelnie jako regulaminowy termin zakończenia studiów."

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: Zwrot nienależnie pobranej renty rodzinnej

Czyli ZUS przyjął korzystniejszą dla pani wykładnię przepisów, wskazując, że rok akademicki od października do września. W kontekście tego, że czuje Pani się pokrzywdzona decyzją o żądaniu zwrotu pieniędzy za października tak jak pisałem wcześniej, jeżeli ZUS nie poinformował Pani w sposób dostatecznie precyzyjny o przesłanek kiedy świadczenie wygasa to zastosowanie będzie miał art. 138 ust.,2 z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W kontekście orzeczenia na które się Pani powołuje to proszę uważać na datę jego wydania, bowiem część orzeczeń odwołaywała się do regulacji ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm.). teraz obowiązuje ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.

Poza tym w nowej ustawie inaczej przyznaje się status studentom studiów I i II stopnia.

Art. 167 ust 2a cytowanej ustawy stanowi na przykład, że Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia.. tak więc w jej przypadku ZUS nie mógłby odmówić wypłaty renty rodzinnej za październik.

konto usunięte

Temat: Zwrot nienależnie pobranej renty rodzinnej

Andrzej S.:
No i koniec roku,czyli wrzesień - nie widzę problemu,za październik trzeba oddać.


Ja też nie widzę problemu, bo to nie świadczeniobiorca ma się znać na przepisach tylko urzędnik, skoro urzędnik rentę przyznał i wypłacił to niech odda-logiczne i normalne w cywilizowanych krajach, gdzie urzędnik ponosi odpowiedzialność za swoje błędne decyzje.
Elżbieta S.

Elżbieta S. Student, AGH

Temat: Zwrot nienależnie pobranej renty rodzinnej

Rozumiem. Byłam święcie przekonana, że wszystko jest w porządku, bo skoro ukończyłam studia zgodnie z porogramowym tokiem to renta przysługuje mi tak jak stanowi decyzja z ZUS. Nie dostałam też żadnego pisma, że renta zostaje wstrzymana z powodu zakończenia nauki ( a takie pismo dostałam np zakończeniu studiów licencjackich). Skoro dotrzymałam wszystkich zobowiązań wobec ZUSu ( nie przerwałam nauki, nie podjęłam pracy (i nie powiadomiłam o tym ZUS - tak jak stanowi poczuczenie) to dlaczego mam zwracać..tego nie rozumiem i chyba nie zrozumiem.
Bardzo dziękuje za pomoc.

Następna dyskusja:

Zwrot renty rodzinnej a roz...




Wyślij zaproszenie do