Temat: ZWROT NALEŻNOŚCI ZA UTRACONY ZAROBEK
Proszę powołać się na art. 618b kpk (584) § 1. Świadkowi przysługuje zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze.
§ 2. Wynagrodzenie za utracony zarobek lub dochód za każdy dzień udziału w czynnościach postępowania przyznaje się świadkowi w wysokości jego przeciętnego dziennego zarobku lub dochodu. W przypadku świadka pozostającego w stosunku pracy przeciętny dzienny utracony zarobek oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu należnego pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
§ 3. Górną granicę należności, o których mowa w § 2, stanowi równowartość 4,6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa. W przypadku gdy ogłoszenie ustawy budżetowej nastąpi po dniu 1 stycznia roku, którego dotyczy ustawa budżetowa, podstawę obliczenia należności za okres od 1 stycznia do dnia ogłoszenia ustawy budżetowej stanowi kwota bazowa w wysokości obowiązującej w grudniu roku poprzedniego.
§ 4. Utratę zarobku lub dochodu, o których mowa w § 1, oraz ich wysokość świadek powinien należycie wykazać.
Wiadomym jest bowiem, że co do zasady przesłuchania nie trwają 24 h, zaś w paragrafie 2 mowa jest o wynagrodzeniu za każdy dzień. Niech Pan przeprowadzi wywód, że przesłuchanie w danym dniu wystarcza do żądania utraconego zarobku w sposób przez Pana podany. Nadto w piśmie niech Pan opisze, że stawiennictwo wiązało się z potrzebą zamknięcia firmy na cały dzień (kwestia dojazdu do komendy, powrotu, czasu na dane czynności poświęconego itp.)