Darek Schulz

Darek Schulz murarz, rom-bud

Temat: zniesienie alimentow na dorosle dziecko

Pomozcie
Mam doroslego syna na ktorego mam zasadzone alimenty w dziecinstwie mial orzeczony umiarkowany stopien niepelnosprawnosci. Teraz ma 22 lata funkcjonuje normalnie jak kazdy z nas w zeszlym roku skonczyl szkole zawodowa jest z zawodu stolarzem jednakze nie kwapi sie do pracy siedzi caly czas w domu inic nie robi zeby znalezc prace. co mam zrobic zeby sad mi uchylil alimenty na niego zarzadac badan lekarskich stwierdzajacych jego niepelnosprawnosc??

konto usunięte

Temat: zniesienie alimentow na dorosle dziecko

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Art. 133. § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Rozwiązaniem jest art. 133 par. 3.

KRO red. Pietrzykowski 2015 wyd. 4 / K. Pietrzykowski

Uchylenie się rodziców od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z art. 133 § 3, dodanym przez ustawę z 6.11.2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 220, poz. 1431), rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. W uzasadnieniu projektu rządowego ustawy (Druk Nr 888 Sejmu VI Kadencji) wyjaśniono, że: "Istnieje wyraźna potrzeba osłabienia obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka pełnoletniego, ponieważ rodzice, nie mając wpływu na postawę życiową dziecka, nie powinni być obciążeni zbyt długo obowiązkiem alimentacyjnym, z uszczerbkiem dla swojego utrzymania. Ponadto możliwość żądania alimentów od rodziców przez pełnoletnie dziecko, mimo braku własnych starań o uzyskanie samodzielności, "usprawiedliwia" naganną postawę dziecka, tworzy złe wzorce zachowania i jest etycznie nieusprawiedliwione (zob. projektowany art. 133 § 3 KRO)". Stwierdzono ponadto, że: "Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na rodziców obowiązek alimentacji dziecka od małoletniości do czasu uzyskania przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymania się. Pojawia się więc dość często wątpliwość, kiedy dziecko, zwłaszcza pełnoletnie, może się samodzielnie utrzymać. Rodzice niesprawujący już władzy rodzicielskiej nie mają decydującego wpływu na decyzje pełnoletniego dziecka dotyczące zdobywania wykształcenia bądź rezygnacji z uzyskania kwalifikacji zawodowych. Obecna treść art. 133 § 1 KRO oznacza, że obowiązek alimentacyjny rodziców nie wygasa z datą uzyskania przez dziecko pełnoletności, a żądanie alimentów przez pełnoletnie dziecko często budzi wątpliwości co do dalszego istnienia obowiązku rodziców. Warto wspomnieć, że w większości państw europejskich bezwzględny obowiązek alimentacyjny rodziców odnosi się tylko do małoletnich dzieci. Dalszy obowiązek dotyczy najczęściej tych dzieci pełnoletnich, które z powodu niepełnosprawności, choroby i kontynuowania kształcenia nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Odrzucając koncepcję automatycznego wygasania obowiązku alimentacyjnego już z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, w projekcie proponuje się przyznanie rodzicom uprawnienia do uchylenia się od wykonania obowiązku alimentacyjnego w razie zagrożenia nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub w braku starań dziecka o osiągnięcie życiowej samodzielności. Termin "nadmierny uszczerbek" jest już terminem kodeksowym, i to w przepisach alimentacyjnych (art. 134 KRO)".

Tym samym najważniejsze jest obalenie stopnia niepełnosprawności . Pytanie jak termin niepełnosprawności był zakreślony a zaświadczeniu ?

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Darek Schulz

Darek Schulz murarz, rom-bud

Temat: zniesienie alimentow na dorosle dziecko

Stopien umiarkowany o ile pamietam. Mial orzeczony jako dziecko z tego co sie orietuje jest teraz w pelni samodzielny i funkcjonuje jak kazdy z nas ma zawod wyuczony ale nie podejmuje pracy zeby nie stracic prawa do alimentow

konto usunięte

Temat: zniesienie alimentow na dorosle dziecko

Z tego co się orientuje to W przypadku dzieci poniżej 16 roku życia ustala się tylko niepełnosprawność bez podziału na stopnie niepełnosprawności.

Ustaloną niepełnosprawność datuje się na czas określony (podany w orzeczeniu), maksymalnie do ukończenia 16 roku życia.

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Następna dyskusja:

zniesienie alimentow




Wyślij zaproszenie do