Temat: Zmiana imienia

a mysli pan ze jakby to pismo napisal jakis prawnik to by przeszlo to w urzedzie? w koncu najwazniejsze jest tu uzasadnienie...

konto usunięte

Temat: Zmiana imienia

Istotnie, ma Pani rację, że uzasadnienie jest najważniejsze. To uzasadnienie powinno być jednak tak napisane aby urzędnik wiedział z jakich względów złożyliśmy wniosek. Z doświadczenia wiem, że osoby, które nie mają do czynienia ze sprawami administracyjnymi czy prawnymi na co dzień, często mają z tym problem. Z tej właśnie przyczyny osoby te wzywane są do uzupełnienia braków pism poprzez wskazanie tego czego się domagają i dlaczego. Zdarza się, że osoby te trafiają do prawnika dopiero po tym wezwaniu, a jeszcze gorzej, dopiero po przegranej sprawie.

W tym wypadku sytuacja jest o tyle odmienna, że mamy do czynienia z postępowaniem administracyjnym, w którym co do zasady urzędnik powinien wykazać się cierpliwością i chęcią pomocy w wyjaśnieniu okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, w tym przepisów prawa. Niestety bywa, że urzędnik czy to z braku wiedzy czy częściej nadmiaru obowiązków nie wykazuje takiej postawy, co dla petenta może oznaczać, że nie osiągnie tego co zamierzał.

Ważne jest też aby pismo zostało sformułowane w odpowiedni sposób, tak żeby nie było konieczne precyzowanie wniosków czy dosyłanie załączników.

Oczywiście nie zachodzi konieczność aby w tej sprawie udać się do prawnika. Oczywiście Pani, która chce zmienić imię może sama takie pismo sporządzić. Oczywiście takie pismo może być na tyle prawidłowe i skuteczne, że imię uda się zmienić. Z przezorności jednak, nie znając przy tym doświadczenia i umiejętności tej Pani, ze względów, o których mowa powyżej, napisałem, że pewnie byłoby łatwiej i szybciej, gdyby powierzyła to prawnikowi. Czas ma w końcu niebagatelne znaczenie dla wielu z nas.

Proszę mi wierzyć, wizyta u prawnika nie boli, a naprawdę może ułatwić życie :-)

Z wyrazami szacunku,

Łukasz Piotr Szczepaniak

Temat: Zmiana imienia

prawda jest taka ze ja naprawde sie do tego imienia" kaska" przyzwyczailam..i zzylam sie z nim, .w koncu w domu od malosci tak na mnie mowia, mojego prawdziwego imienia nie uzywam wogole jedynie w papierach, szczerze go niecierpie i stanowi ono dla mnie jakiegos rodzaju "blokade"i dlatego przedstawiam sie mowiac kaska...najgorsze jest pozniej tlumaczenie dlaczego tak a nie inaczej..takie typowe rozdwojenie jazni w zyciu inaczej i w papierach inaczej..poza tym czesto w urzedach wpisuja mi "iwona a nie ilona"panie sie poprostu myla....chcialabym to zmienic raz na zawsze i duzo bym dala zeby miec kaska w papierach:-)

konto usunięte

Temat: Zmiana imienia

Do postępowania w sprawie zmiany imienia mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, w którym w art. 75 par. 1 wskazano, że dowodem mogą być m.in. zeznania świadków.
W mojej ocenie, we wniosku o zmianę imienia może Pani zatem wskazać jako dowód zeznania swoich rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół, jako osoby mogące potwierdzić, że od wielu lat używa Pani imienia Kaśka i oni też od wielu lat tak się do Pani zwracają. Rzecz w tym żeby ten wniosek napisać z sensem (to do czego zmierzałem w poprzednich postach), m.in. po to aby Pani/Pan urzędnik nie mieli wątpliwości czego się Pani domaga, jakie są na to dowody, z jakich względów i bezzwłocznie przystąpili do swojej pracy.
Proszę pamiętać, że z uzasadnienia nie może wynikać, że zmiana imienia to Pani widzimisię, a (jak już w poprzednich postach wskazano) przemyślana i stanowcza decyzja. To co Pani chce zrobić ma doprowadzić ma do usankcjonowania tego, że od wielu lat posługuje się innym imieniem niż to w akcie stanu cywilnego.

Powodzenia !!!!

Temat: Zmiana imienia

rozumiem i to chyba bedzie najlepszy dowod...zeznania rodziny i przyjaciol...mam nadzieje ze sie uda:-)dziekuje za pomoc:-)
Andrzej Mikołaj Ł.

Andrzej Mikołaj Ł. Coach, Interim
Manager, Cloud
Computing,
Koordynator, Neg...

Temat: Zmiana imienia

możesz przestawić kolejność Imion, i to daje zmianę relacji z otoczeniem.
Pozdrawiam:
Andrzej

Temat: Zmiana imienia

tylko jest problem bo z drugiego imienia nikt na mnie nie wola...ja od malosci bylam i jestem kaska...i to imie niejest ani pierwszym ani drugim...i tak chce to zmienic tyle ze dowodow jako takich niemam jedynie zeznania rodziny i znajomych ze tak na mnie wolaja...

Temat: Zmiana imienia

noi lipa nie udalo sie zmienic imienia:-(pani w urzedzie powiedziala ze nie widzi podstaw do zmiany imienia ilona na kaska...ponadto napisalam ze wszyscy tak na mnie wolaja, dolaczylam listy zaadresowane na imie kaska ale nic to nie dalo...:-(za malo to dla pani urzednik...wiec niech nikt mi nie mowi ze zmienic imie to tak latwo...u mnie w sieradzu wcale latwo nie jest i mi sie nie udalo...:-(

konto usunięte

Temat: Zmiana imienia

Zakładam, że złożyła Pani wniosek zgodnie z wymogami i wzięła też Pani potwierdzenie złożenia wniosku na drugim egzemplarzu tego wniosku.
W tej sytuacji kierownik urzędu stanu cywilnego powinien wydać decyzję, w której zmienia imię albo decyzję o odmowie zmiany imienia ("odmowa wyrażenia zgody na zmianę imienia", o jakiej mowa w przepisie jest dość nieprecyzyjnym terminem).
Przepis:
Art. 12 [Zgoda, odmowa zgody przez kierownika urzędu stanu cywilnego]
1. Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na zmianę imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca, a w przypadku braku takiego miejsca - kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca.
Taką decyzję powinna Pani otrzymać z uzasadnieniem, co akurat wynika z Kodeksu postępowania administracyjnego. Z uzasadnienia winno wynikać konkretnie dlaczego wydano decyzję o odmowie. Powinno też zostać omówione postępowanie dowodowe, które przeprowadzono w sprawie. Czy w Pani sprawie takie postępowanie dowodowe zostało przeprowadzone ? Przesłuchali tych świadków ? Przesłuchano Panią ?
Od takiej decyzji o odmowie zmiany imienia może się Pani odwołać do wojewody. Nie wiem skąd Pani jest, ale wojewodę łatwo znaleźć.
Przepis:
Art. 14 [Zadania i kompetencje]
3. Wojewoda jest organem wyższego stopnia w sprawach prowadzonych na podstawie ustawy.
W kontekście powyższego, to co powiedziała Pani w urzędzie nie powinno stanowić dla Pani żadnego wyznacznika. Nie powinna Pani uznać, że sprawa jest zamknięta. Nawet gdy decyzja kierownika urzędu będzie (lub jest) niepomyślna powinna Pani odwołać się do wojewody, tak żeby Pani sprawa została rozpoznana przez organ wyższego stopnia.
Z poważaniem
Łukasz Szczepaniak

konto usunięte

Temat: Zmiana imienia

Poszukiwanie właściwego wojewody konieczne będzie przy tym w sytuacji, gdy w decyzji nie podano do kogo (do którego wojewody) i w jakim terminie może się Pani odwołać. W prawidłowo sporządzonej decyzji takie informacje powinny się znaleźć.

Temat: Zmiana imienia

ta pani urzedniczka nawet nie przyjela mojego wniosku tylko przeczytala i powiedziala ze niema podstaw do zmiany imienia. pomimo ze podalam swiadkow ktorzy moga to potwierdzic, rowniez koperty zaadresowane na imie katarzyna...jednak to za male dowody ja dla pani urzednik:-(zarzadala jakis konkretnych dokumentow wystawionych na imie kasia, np.jakiegos dyplomu, niewiem kursu czy cos innego...a jak wiadomo nikt mi nie wystawi np.dyplomu na imie kasia bo wszyscy sugeruja sie dowodem osob.a tam jest imie ilona. wiec raczej niezmienie imienia bo ustawa nie pozwala mi na to albo pani urzedniczka poprostu niechce...?

Temat: Zmiana imienia

Witam. Chciałabym by ktoś z państwa hipotetycznie mi napisał , czy mam szanse ze swoimi argumentami na zmianę imienia.

Otóż mieszkam w domu dziecka , a dokładniej w placówce opiekuńczej , która działa na podobnych warunkach jak dom dziecka i jak się państwo domyślacie nie miałam ciekawego dzieciństwa. Choć nie mieszkam tu długo , bo dopiero nieco ponad 2 lata ( mam lat 19 ) . Problem polega na tym, że nie lubię swojego imienia głównie kojarzącego się z moim " domem " . Mam na imię Paulina i mówi tak na mnie jedynie rodzina , która się ograniczyła tylko do mojej babci , bo z resztą kontaktów nie utrzymują , nauczyciele i wychowawcy z placówki. Reszta osób - tych ważniejszych w moim życiu - mówią do mnie po przezwisku, którym niestety nie jest inne imię . Mówią tak do mnie przyjaciele, znajomi, narzeczony, brat, czy nawet rodzice moich przyjaciółek. Na mieście ludzie nie znają mnie jako Paulina ... Nawet nie muszę reagować na to imię , bo nikt tak do mnie nie mówi. Chciałabym bardzo zmienić imię , bo wiem , że wtedy bym się odcięła od tego bagna, od przeszłości. Dlaczego nie nazwisko ? Zamierzam w ciągu roku , ew dwóch lat wyjść za mąż, więc to nie ma znaczenia w tym momencie. Czy ten argument ma prawo wygrać ? Nie używam innego imienia w żadnych dokumentach, ponieważ jedyne listy jakie do mnie przychodzą to z banku lub z innych ważnych siedzib.

Proszę o poważne podejście do mojej prośby.
Marcelina

konto usunięte

Temat: Zmiana imienia

Marcelina Kozioł:
Witam. Chciałabym by ktoś z państwa hipotetycznie mi napisał , czy mam szanse ze swoimi argumentami na zmianę imienia.

Marcelina

Marcelino, Twoje argumenty sa tak gleboko ukryte pod warstwa emocji, ze trudno je dostrzec. Mam wrazenie, ze to jest list do kolezanki, ktorej tlumaczysz, a nie do urzedu. Jezeli zbyt duzo emocji wkladasz do umotywowania swojej prosby jest duza mozliwosc, ze prosba zostanie odrzucona, gdyz potem hipotetycznie mozesz zalowac i emocjonalnie prosic o nastepna zmiane lub powrot do "starego" imienia. Wez tez pod uwage fakt, ze mozesz prosic o dopisanie drugiego imienia lub zmiane drugiego imienia, z ktorego mozesz legalnie korzystac, i o zmiane ktorego urzedy o wiele latwiej wyrazaja zgode. Akurat mowie o sobie, kiedy to napisalam niemal jednozdaniowa prosbe o dopisanie drugiego imienia podanie motywujac tym, ze mi sie bardziej podoba i chcialabym je uzywac - na co dostalam zgode.
Argument "odciecia sie od bagna" moze przekonac psychologa, a nie urzednika. Oficjalna informacja do urzedu, ze za rok wyjdziesz za maz i dlatego nie chcesz zmieniac nazwiska brzmi tak troche malo powaznie, gdyz insynuujesz, ze dlatego wychodzisz za maz aby wlasnie to nazwisko zmienic. Odpusc sobie w ogole te historie z nazwiskiem - tak bedzie najlepiej.
Jezeli chcesz zmienic imie, to sprawdz najpierw ile kosztuje procedura i czy stac cie na oplacenie kosztow, potem napisz do urzedu.. ale : zwroc uwage na fakt, ze w urzedzie ludzie chca wiedziec dlaczego chcesz nosic nowe imie (kto ci je wybral albo czym sie kierowalas w wyborze) a nie tylko dlaczego nie chcesz nosic starego. Nowe imie juz uzywasz lub nie, od kiedy i nie wglebiaj sie w za duzo szczegolow typu przyjaciolka tak na mnie mowi (lepiej uzyc - znajomi). Zastanow sie takze czy rzeczywiscie wybor nowego imienia jest trafny, gdyz kazdy z nas ma szanse zmienic imie, nawet z mglistych powodow, lecz watpie aby te szanse byly wielokrotne.
powodzenia-)Malgorzata K. edytował(a) ten post dnia 04.02.13 o godzinie 04:12

Następna dyskusja:

Zmiana imienia na polskie -...




Wyślij zaproszenie do