Temat: zerwanie umowy zlecenie
Z Kodeksu Cywilnego:
Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
1. Na tej podstawie zleceniodawca może wypowiedzieć umowę w każdej chwili. Za zlecenie wykonane należycie do momentu wypowiedzenia należy się zapłata.
2.Co do innych obowiązków to nie wiem co jest w umowie - ponieważ umowę zlecenie m.in. odróżnia to od umowy o pracę, że nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy ale tylko i wyłącznie Kodeks cywilny ( a więc nie ma pewnego rodzaju władztwa a raczej podległości pod pracodawcę jak to jest w Kodeksie pracy). Więc tutaj strony mają swobodę kształtowania swoich praw i obowiązków. Czynności lub wykonywanie prac biurowych ma ogromny zakres - nie znam orzecznictwa w tym zakresie (być może wypowie się jakiś prawnik).
3. Co do ewentualnego niewypłacenia wynagrodzenia za nieprawidłowe wykonanie czynności - to wiem, że zleceniodawcy zastrzegają sobie taką możliwości w umowie - w przypadku gdy zlecenie nie zostanie wykonane w terminie, zostanie wykonane wadliwie lub w sposób nienależyty. Czasami też zaznaczają, że z tych powodów może być anulowane zlecenie bez wypłacenia odszkodowania.
4. Z wszelkimi roszczeniami musisz kierować się do Sądu i to na podstawie powództwa cywilnego.