Temat: zażalenie na wydane postanowienie

Chciałabym prosić o pomoc, ponieważ staram się w sądzie o ustalenie miejsca pobytu dzieci przy mnie, sąd wydał takie postanowienie z urzędu w czerwcu na posiedzeniu niejawnym, opierając się w znacznej części na opinii RODK,
mąż złożył zażalenie na to postanowienie, ponieważ jego zdaniem sąd bezprawnie wydał postanowienie na posiedzeniu niejawnym, pozbawiając go prawa do obrony, oraz jego zdaniem instytucja taka jak RODK nie jest uprawniona do decydowania w sprawach rodzinnych i kontaktów z dziecmi.
Mam zatem pytanie:
1. Czy jego argumenty mają prawne uzasadnienie?
2. Jeżeli sąd okręgowy rozpatrzy zażalenie na jego niekorzyść, czy to oznacza że postanowienie z czerwca jest prawomocne?
3. Czy będzie on mógł dalej się odwoływać do wyższej instancji?
4. Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie zażalenia?
Błagam o pomoc, muszę odzyskać synka...

Temat: zażalenie na wydane postanowienie

1. Skoro postanowienie zapadło na posiedzeniu niejawnym to wnioskuję, że zapadło w trybie zabezpieczenia. Trudno oceniać czyjeś zażalenie bez znajomosci jego treści, ale jeśli zapadło w trybie j.w. to nie został pozbawiony żadnych praw, co wiecej postępowanie zażaleniowe właśnie służy zabezpieczeniu jego praw.

2. Postanowienie SO negatywne dla niego jest prawomocne z chwila ogłoszenia. Oznacza to ze postanowienie SR zostało utrzymane w mocy.

3. Prawomocność orzeczenia SO oznacza, że jest ono niezaskarżalne.

4. Sąd nie ma terminów co do zasady. Wszelkie terminy dla Sądu mają charakter instrukcyjny, regulaminowy.

Temat: zażalenie na wydane postanowienie

W uzupełnieniu powyższego - z praktyki sądowej wynika, że zarzuty podniesione w zażaleniu nie powinny zostać uwzględnione przez sąd orzekający, z uwagi na to że sąd rodzinny wydając postanowienie w trybie zabezpieczenia opiera się co do zasady na opinii Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego, która to opinia jest dla pani korzystna. Opinia jest sporządzona przez biegłych psychologów po przeprowadzeniu wnikliwych badań w tym ośrodku, w zakresie relacji dziecka w stosunku do każdego z rodziców. Opinia ośrodka rzadko kiedy jest podważana przez sąd rodziny, w związku z czym sprawa powinna zakończyć pozytywnie.
Z praktyki sadowej wynika, że sąd rozpozna zażalenie w terminie ok. 2-3 miesięcy, ponieważ akta zostają przekazane sądowi wyższej instancji.

Temat: zażalenie na wydane postanowienie

http://www.rp.pl/artykul/1009362.html?print=tak&p=0Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.09.13 o godzinie 14:01
Benny K.

Benny K. Iluzjonista "Nie
słowa lecz czyny
mówią prawdę"-własne

Temat: zażalenie na wydane postanowienie

1. Ojciec dzieci ma prawo odwołać się od obecnej opinii RODK i zażądać badania przez innych biegłych -np przez inny RODK lub biegłych psychologów i pedagogów nie działających przy żadnemu RODK. Niekoniecznie musi to być biegły psycholog czy pedagog ale wtedy sędzia w konkretnej sprawie powinien takiego powołać jako biegłego do sprawy (na wniosek lub z urzędu) inaczej jego opinia może być dla sądu mniej wiarygodna.
Sędzia jednak ma zawsze dowolność decyzji czy i w jakim stopniu jakąkolwiek opinii weźmie pod uwagę w konkretnej sprawie.

2. Będzie prawomocne ale po jakimś czasie jeżeli zaistnieją nowe okoliczności mogące mieć wpływ na sprawowanie władzy rodzicielskiej ktokolwiek z Was może ponownie założyć sprawę w SR więc ewent. decyzja SO podtrzymująca orzeczenie SR w obecnej sprawie nie musi całkowicie zakończyć sprawę sprawowania władzy rodzicielskiej nad Waszymi dziećmi do chwili ukończenia przez nich pełnoletności.

3. Nie. Wyrok SO jest ostateczny jeżeli chodzi o sprawy rozstrzygania sprawowania władzy rodzicielskiej.

4. Sąd nie jest sztywnie wiązany terminami a w takiej sprawie zażalenie SO rozpozna dosyć szybko po dostarczeniu do jego kompletnych akt sprawy, gdyż sprawy o sprawowanie władzy rodzicielskiej ze względu na dobro dzieci powinny być rozpatrywane bezzwłocznie.
W praktyce najczęściej na terminy rozpoznawania zażaleń wpływa ilość napływających spraw i sędziów zajmujących się w danym SO takimi sprawami a zazwyczaj jest to okres 1-3 miesięcy.

Temat: zażalenie na wydane postanowienie

Sąd Rejonowy zreflektował się i zmienił swoje postanowienie - po moim zażaleniu i skardze na sąd - syn ma nadal pozostać ze mną a córka ma być z matka.


Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.09.13 o godzinie 00:53
Benny K.

Benny K. Iluzjonista "Nie
słowa lecz czyny
mówią prawdę"-własne

Temat: zażalenie na wydane postanowienie

Sprawy sądowe zostawią niechciany ślad na psychice niczemu winnych dzieci...

Lepszym rozwiązaniem byłby mediator rodzinny a przed tym pojedyncza rozmowa każdego z Was z jakimś doświadczonym psychologiem w sprawach rodzinnych.

Oczywiście do w/w potrzebna jest Wasza zgoda i jeżeli Wam rzeczywiście zależy na dobru własnych Dzieci a nie na nieskończonych pojedynkach w i poza sądem jasna strona rozumu powinna wygrać.

Edyt: Napisałem przed edycją poprzednika i mój post jest odpowiedzią do Jego edytowanej części.Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.09.13 o godzinie 01:00

Temat: zażalenie na wydane postanowienie

Mediator może okazać się nieskuteczny ponieważ żona chce ułożyć sobie na nowo życie ze swoim konkubentem ,
będzie walczyć ze mną o dziecko w sądzie , większym problemem dla dzieci będzie alienacja od rodzica z którym dotychczas przebywa i skutki długofalowe , pozostawienie obydwojgu rodzicom władzy rodzicielskiej i ustanowienie opieki naprzemiennej byłoby dobrym rozwiązaniem ale ,,do tanga trzeba dwojga"
Benny K.

Benny K. Iluzjonista "Nie
słowa lecz czyny
mówią prawdę"-własne

Temat: zażalenie na wydane postanowienie

Istotna jest dobra wola matki dzieci -poza Twoją oczywiście.
Jeżeli ją ma nie będzie się liczyła z żadnymi uwagami czy wolą konkubenta czy czyjąkolwiek a jeżeli tej woli u niej brak nie pomoże nic a w nie mało sprawach nawet sąd.



Wyślij zaproszenie do