konto usunięte

Temat: zaniechanie alimentów

Jestem po rozwodzie orzeczonym w maju 2013r orzeczony bez orzekania o winie.W wyroku powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dwójką dzieci matce,władza rodzicielska ojca ograniczono do współdecydowania o istotnych sprawach dotyczących nauki,wyboru zawodu,dowiadywaniu się o zdrowie oraz określono kontakty ojca z dziećmi w terminach i miejscach uzgadnianych.Ponadto w wyroku zasądzono alimenty na każde z dzieci.
W grudniu 2013r.była żona wyjechała z konkubentem do Wielkiej Brytanii i do dnia dzisiejszego nie wróciła do Polski,dzieci do kwietnia 2014r.mieszkały same(syn jest już pełnoletni).Na początku kwietnia córka wyjechała do byłej żony do Wielkiej Brytanii,zrezygnowała z nauki w szkole średniej,natomiast syn wprowadził się do mnie na stałe,niezamierza wracać do matki.Córka po namowach wróciła do Polskiw połowie września i podjęła naukę w szkole zawodowej,mieszka u rodziców byłej żony,ponieważ ma tam lepsze warunki(własny pokój).Z synem mieszkamy razem w jednym.Alimenty płacę ciągle i bez opóźnień.Była żona urodziła dziecko w maju 2014r.(może to ważne?)
W związku z zaistniałą sytuację proszę o poradę prawną.
-czy mogę starać się o zniechanie płacenia alimentówna dzieci,biorąc pod uwagę ,że jedno z dzieci mieszka ze mną a drugie tak jakby z byłą żoną.Syn mieszka ze mną jest pełnoletni uczeszcza do klasy maturalnej w technikum,córka mieszka z byłymi teściami ma 17 lat i uczeszcza do pierwszej klasy szkoły zawodowej.
-czy na jednej rozprawie o zaniechanie płacenia alimentów można przywrócić pełną władzę rodzicielską ze względu na zaniedbywanie tego obowiazku przez byłą zonę.
-czy można przeprowadzić postepowanie sądowe pod nieobecność byłej żony(na pewno nikt nieodbierze żadnego z wezwań na rozprawę).
-czy pozew skierować do sądu orzekającego rozwód czy sądu właściwego dla miejsca zameldowania byłej żony.
-czy można żadać zwrotu alimentów zapłaconych od momentu wprowadzenia się syna do mnie.
-ile kosztowałoby napisanie takiego pozwu u prawnika

konto usunięte

Temat: zaniechanie alimentów

Przedstawił Pan bardzo zawiłe zagadnienie.

Po pierwsze syn jest pełnoletni tak więc w jego przypadku władza rodzicielska wygasła.

Kodeks rodziny i opiekuńczy.

Art. 92. Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.

Spraw władzy rodzicielskiej odnosi się do córki.

Sprawa o zmianę zawartego w wyroku rozwodowym orzeczenia o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania, zmierzająca do powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców i ograniczenia władzy drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jest sprawą o ograniczenie władzy rodzicielskiej w rozumieniu art. 509 pkt 1 k.p.c. (uchwała SN z dnia 5 lutego 2004 r., III CZP 113/03, OSNC 2005, nr 5, poz. 75).

kpc

Art. 569. § 1. Właściwy wyłącznie jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy - właściwy jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.

Sprawa rozpoznawana jest w postępowaniu nieprocesowym.

W kwestii alimentów, należy zaznaczyć, że w przedmiocie syna sprawa jest łatwiejsza.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Art. 138. W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Przykładowo, taka właśnie możliwość wchodzi w rachubę, jeżeli dłużnik alimentacyjny z uwagi na powierzenie mu wykonywania władzy nad dzieckiem począł realizować swój obowiązek w naturze, aczkolwiek formalnie powinien on spełniać ten obowiązek w postaci pieniężnej do rąk drugiego z rodziców. W takim wypadku, oczywiście, zobowiązany nie powinien domagać się stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, a to wobec jego trwania, a jedynie domagać się - na podstawie art. 138 k.r.o. - stosownej zmiany wyroku zasądzającego alimenty.

Należy zatem wnieść o to aby Sąd zawarł w sentencji "zmienia obowiązek alimentacyjny stron w ten sposób, że w miejsce alimentów zasądzonych przez SO w ... w kwocie.. od ojca ... zasądza na rzecz.... od matki .... alimenty w kwocie ...., obciążając pozostałymi kosztami utrzymania syna ojca ..."

Przywołany wyżej zabiegu dotyczy jednak sytuacji gdyby dziecko było niepełnoletnie.

Problem jest przy tym, że skoro syn jest dorosły to on powinien dochodzić alimentów od matki.

Pan mógł łby jednak wystąpić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego w zakresie ustalonym w wyroku rozwodowym.

W przypadku córki sprawa się komplikuje, albowiem wyroku rozwodowym na pewno wskazano, że alimenty maja być płacone do rąk matki.

W pierwszym rzędzie najpierw należy zatem uregulować kwestie władzy rodzicielskiej, a potem gdyby władza została w całości powierzona Pau, wystąpić o zmianę obowiązki alimentacyjnego "zmienia obowiązek alimentacyjny stron w ten sposób, że w miejsce alimentów zasądzonych przez SO w ... w kwocie.. od ojca ... zasądza na rzecz.... od matki .... alimenty w kwocie ...., obciążając pozostałymi kosztami utrzymania córki ojca ..."

Powództwa w sprawie zmiany zakresu alimentów winny być prowadzone przed sądem właściwym dla uprawnionych dzieci.

Poza tym w przypadku córki najpewniej będzie potrzebne postępowanie zmieniające miejsca jej zamieszkania przy Panu.

Z uwagi, że matka przebywa za granicą niezbędne jest wskazanie jej adresu za granicą.

Sprawy o władze rodzicielską i alimenty nie mogą być rozpoznane łącznie.



Wyślij zaproszenie do