konto usunięte

Temat: zakup mieszkania z majątku osobistego

Szanowni Państwo,

krótkie pytanie:

nabyte przed ślubem mieszkanie obecnie sprzedaję. Wg zapisu w akcie notarialnym, mieszkanie stanowiło mój majątek osobisty, więc i kwota z transakcji do niego będzie się zaliczać. Teraz pytanie: zaraz po sprzedaży chcę całą kwotę przeznaczyć na zakup nowego mieszkania. Wiem, że ono również należeć będzie do mojego majątku osobistego, mimo że jestem mężatką. JEDNAK jeśli do kwoty uzyskanej ze sprzedaży dołożę jakąś sumę z oszczędności (wspólnych, za zgodą męża), czy nadal nowa nieruchomość będzie moim majątkiem osobistym?

Czyli jeśli np. ze sprzedaży uzyskuję 100 tys i kupuję za 100 tys lub mniej, to jest to mój majątek osobisty.

A jeśli ze sprzedaży uzyskuję 100 tys. i kupuję za 120 tys., przy czym 20 tys. pochodzi dodatkowo z oszczędności wspólnych - to jak to jest?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Aneta Zaleska

Aneta Zaleska Adwokat w firmie
Kancelaria Adwokacka
Zaleska i
Współprac...

Temat: zakup mieszkania z majątku osobistego

Wszystko co dołoży Pani z majątku wspólnego na zakup nieruchomości będzie stanowiło tzw. nakład z majątku wspólnego na majątek odrębny, który w razie czego będzie podlegał rozliczeniu przy podziale majątku. Sama nieruchomość będzie wchodziła do majątku osobistego. Jeżeli jednak chciałaby Pani, aby zakupiona nieruchomość stanowiła majątek wspólny - są na to sposoby. Pozdrawiam, Aneta Zaleska - Adwokat, tel. 695 741 301, http://zwlegal.pl

konto usunięte

Temat: zakup mieszkania z majątku osobistego

Kodeks rodzinny

Art. 31. § 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.).

Art. 33.pkt 10 Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

IV CSK 521/12
postanow. SN 2013.04.10 Zasady zaliczania przedmiotów do majątku wspólnego lub odrębnego.
LEX nr 1331353
O zaliczeniu nabywanego przedmiotu do majątku wspólnego lub odrębnego powinno decydować porównanie wielkości środków użytych z każdego z tych majątków. W konsekwencji, nabyty przedmiot należy zaliczyć do tego z majątków, z którego pochodzi podstawowa część środków. Jeżeli środki z drugiego majątku są nieznaczne, stanowią nakład rozliczany zgodnie z art. 45 k.r.o., jeżeli natomiast wskazane kryterium nie może znaleźć zastosowania ze względu na brak daleko idącej różnicy między zaangażowanymi środkami, to - w braku odmiennej woli małżonków - nabyty przedmiot wchodzi do każdego z majątków w częściach ułamkowych proporcjonalnych do wysokości zaangażowanych środków.

Za koncepcją tą opowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 maja 2000 r., V CKN 50/00 (nie publ.), w którym stwierdził, że jeżeli nabycie nastąpiło tylko częściowo ze środków należących do majątku odrębnego, nasuwają się dwa rozwiązania. Według jednego, należy przyjąć, że nabyte przedmioty wchodzą proporcjonalnie do wartości użytych dla ich uzyskania środków z majątku odrębnego i z majątku wspólnego, w odpowiedniej ułamkowej części do majątku odrębnego i do majątku wspólnego. Natomiast według drugiego rozwiązania, należy porównać wielkość środków zużytych z każdego z majątków i zaliczyć nabyte za nie przedmioty do tego z tych majątków, z którego pokryto przeważającą część należności; środki zaś pochodzące z drugiego majątku powinny być potraktowane jako wydatek na majątek, do którego dokonano zaliczenia. Ostatnie rozwiązanie należy uznać za uzasadnione, gdy między rozmiarami środków pochodzących z majątku odrębnego i majątku wspólnego istnieje znaczna dysproporcja (zob. podobnie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2008 r., V CSK 355/07, nie publ.).

Wszystko zależy zatem od udziału kwot z poszczególnych majątków przy zakupie mieszkania. Przy parytecie 100 tys z majątku odrębnego i 20 tys. z majątku wspólnego nie byłoby raczej problemów z przyjęciem, że mieszkanie wchodziłoby w skład majątku odrębnego, zaś 20 tys. była nakładem z majątku wspólnego na odrębny, bowiem ponad 50 % kwoty na zakup lokalu pochodziła z majątku odrębnego.

konto usunięte

Temat: zakup mieszkania z majątku osobistego

Dziękuję za odpowiedzi.

Nieruchomość ma należeć do majątku osobistego i nie ma być w tym względzie żadnych wątpliwości.

Czyli najlepiej będzie zmieścić się w budżecie i nie dokładać.

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: zakup mieszkania z majątku osobistego

Andrzej S.:
Do aktu notarialnego powinni przystąpi oboje małżonkowie i określić udziały własnościowe.

Mieszkanie w udziałach można kupić tylko wcześniej spisawszy rozdzielność majątkową, zgadza się?

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: zakup mieszkania z majątku osobistego

Andrzej S.:
O ile wiem,to wspólnota majątkowa może być ograniczona co do poszczególnych składników.Tak więc wydaje mi się,że nie ma problemów.

Mile widziana wypowiedź z podaniem podstawy prawnej. Ktoś coś?
Piotr Korbut

Piotr Korbut Starszy Specjalista
ds. Obsługi Kanałów
Elektronicznych

Temat: zakup mieszkania z majątku osobistego

Cześć
Prośba o pomoc jeżeli mieszkanie zostało nabyte przez stronę w wysokości 52 proc z majątku osobistego i 48 proc ze wspólnego kredytu hipotecznego to jakie sąd powinien przyjąć rozwiązanie - 1 rozliczyć wkład proporcjonalnie? ( iw wówczas strona powinna wnieść o nierówny podział majątku wspólnego czy też rozliczenie nakładów na podstawie art 45 - strona wnosząca wkład z majątku osobistego chce przejąć mieszkanie. czy pkt 2 zaliczyć do majątku osobistego strony z większym udziałem.

Dzięki z góry za pomoc.

Piotrek
Sebastian Wroni

Sebastian Wroni Account Manager,
Własna działaność

Temat: zakup mieszkania z majątku osobistego

Odnośnie poszukiwań ciekawych ofert deweloperskich pod Poznaniem to tutaj zdecydowanie mogę polecić Wam, żebyście również zwrócili uwagę na ofertę przygotowaną przez dewelopera Linea gdzie będziecie mogli liczyć zarówno na najwyższą jakość, świetne lokalizacje i całkiem dobre ceny zakupu nowych nieruchomości zarówno szukając jej dla siebie, ale również do wynajęcia. Do tego na ekologicznym osiedlu wykorzystującym pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne i przykładem jest osiedle Dąbrówka https://dabrowka.com.pl/mieszkania-przyjazne-srodowisku-wybierz-ekologiczne-mieszkanie-z-panelami-fotowoltaicznymi-i-pompa-ciepla/ Pozdrawiam i życzę jak najlepszych decyzji w tym zakresie!



Wyślij zaproszenie do