Dominika P.

Dominika P. inżynier środowiska,
asystent projektanta

Temat: zakup mieszkania posiadającego najemcę

Witam,

Mam pytanie,czy po podpisaniu u notariusza umowy sprzedaży mieszkania, która w praktyce przenosi własność mieszkania na kupującego, sprzedający ma prawo do pobierania opłaty za wynajem mieszkania-wynajmuje je obecnie- do czasu wpłaty przez kupującego środków na konto? Zamierzam kupić mieszkanie na kredyt, za kilka dni podpisuję umowę przedwstępną. Sprzedający wynajmuje mieszkanie (wynajmujący ma miesięczny okres wypowiedzenia) Teoretycznie formalności w banku zajmą miesiąc i w drugiej połowie grudnia mogłabym się wprowadzić. Wcześniejsze ustalenia z właścicielem potwierdzały fakt przeprowadzki przed świętami BN. Jednak kiedy podjęliśmy decyzję o kupnie, sprzedający zaskoczył nas stwierdzeniem, iż chce przetrzymać wydanie mieszkania do stycznia, argumentując to faktem, że straci miesiąc wynajmu (grudzień). Czy może czerpać zyski za najem nie będąc właścicielem- zakładam, że najemca płaci z góry za miesiąc wynajmu? Czy też może opóźnić podpisanie umowy notarialnej i przenieść z premedytacją jej termin na styczeń mimo spełnienia przeze mnie wszystkich warunków niezbędnych do podpisania umowy sprzedaży w grudniu i czy to nie jest przesłanka do zerwania umowy przedwstępnej z winy sprzedającego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Joanna  Miśkiewicz-Wędro wska

Joanna
Miśkiewicz-Wędro
wska
radca prawny, TRUST
Kancelaria Radcy
Prawnego Joanna
Miśk...

Temat: zakup mieszkania posiadającego najemcę

Sprzedający ma prawo do pobierania czynszu jedynie do chwili przeniesienia prawa własności na Panią. Jeśli jednak do tego czasu umowa najmu nie zostanie rozwiązana, to najem przechodzi na Panią - Pani pobiera czynsz oraz na określonych w umowie najmu warunkach może ją wypowiedzieć.
W umowie przedwstępnej określacie Państwo termin podpisania umowy ostatecznej. Termin ten musicie ustalić zgodnie. Jeśli będzie to grudzień, a sprzedający mieszkania nie wyda, to może Pani albo żądać zawarcia umowy przed sądem (o ile umowa przedwstępna jest w formie aktu notarialnego) albo żądać dwukrotności wpłaconego zadatku.
Tak więc istotna będzie treść umowy przedwstępnej, którą Państwo zamierzacie zawrzeć.



Wyślij zaproszenie do