konto usunięte

Temat: Zakup mieszkania

Witam
Planuję w najbliższym czasie kupno mieszkania, i w związku z tym mam już umówioną wizytę u notariusza. Mieszkanie kupuję przez pośrednika, jednakże chciałabym się dowiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu aktu notarialnego. Mieszkanie które kupuję ma zadłużoną hipotekę, i całość mojego kredytu idzie na spłatę zobowiązania poprzednich właścicieli. Czy podpisanie zobowiązania rozliczenia kredytu w ciągu 30 dni, narzuca na nich obowiązek, czy będą mogli odwlekać to w czasie?

konto usunięte

Temat: Zakup mieszkania

Kwota, którą wpłacasz, powinna trafić na tzw. konto techniczne do spłaty kredytu (wskazane powinno być w zaświadczeniu z banku sprzedających, w którym będzie informacja o saldzie kredytu do spłaty oraz właśnie nr konta do spłaty). Myk polega na tym, że sprzedający tych pieniędzy w ogóle nie widzą, nie trafiają one na ich konto osobiste i nie musisz polegać na ich zapewnieniach, choćby zapisanych w akcie notarialnym - twój bank rozliczy się z bankiem sprzedających, a ty będziesz mieć pewność, że kredyt został spłacony.

konto usunięte

Temat: Zakup mieszkania

a odnośnie spółdzielni mieszkaniowej, mam prawo dostać informację o stanie zadłużenia mieszkania ? i właściwie od kiedy będę musiała płacić za rachunki oraz czynsz, jeżeli poprzedni właściciele mają 3 tyg na wyprowadzkę po podpisaniu umowy (19 sierpnia)?

konto usunięte

Temat: Zakup mieszkania

Masz prawo dostać informację od spółdzielni mieszkaniowej. Najprościej - wybierzcie się tam wspólnie ze sprzedającymi, albo/i niech wezmą zaświadczenie ze spółdzielni.

Do dnia rzeczywistego przekazania kluczy opłaty obciążają dotychczasowych właścicieli (w akcie notarialnym sprzedaży będzie napisane, że zobowiązują się oni opłacać wszystkie rachunki do dnia wydania mieszkania). W dniu wydania mieszkania spisujecie protokół zdawczo odbiorczy, spisujecie w nim stan liczników itd.
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: Zakup mieszkania

Ada Z.:
Kwota, którą wpłacasz, powinna trafić na tzw. konto techniczne do spłaty kredytu (wskazane powinno być w zaświadczeniu z banku sprzedających, w którym będzie informacja o saldzie kredytu do spłaty oraz właśnie nr konta do spłaty). Myk polega na tym, że sprzedający tych pieniędzy w ogóle nie widzą, nie trafiają one na ich konto osobiste i nie musisz polegać na ich zapewnieniach, choćby zapisanych w akcie notarialnym - twój bank rozliczy się z bankiem sprzedających, a ty będziesz mieć pewność, że kredyt został spłacony.
Wszystko ładnie pięknie, ale tylko pod warunkiem, jeśli kwota wpłaty wystarczy na spłatę zobowiązania hipotecznego wobec tego banku.
Niestety, nie zawsze tak jest. Banki wystawiają promesę na konkretny dzień i wpisują, że wpłaty należy dokonać w ciągu np. 7 dni od tej daty.
Sprzedający powinni zapłacić różnicę - za te 7 dni właśnie odsetki. A nie zawsze płacą. I kredyt się nie rozlicza, hipoteka nie jest ściągnięta.
Upewnij się dokładnie co do procedury w banku - czy Twoja wpłata (dyspozycja wpłaty) w konkretnym dniu wystarczy na zamknięcie kredytu. I wpłać/wystaw dyspozycję na dzień poprzedzający.

Koszty utrzymania nieruchomości ponoszą użytkownicy, w praktyce do dnia przekazania Ci nieruchomości - dotychczasowi właściciele.
Ada Z.:
Masz prawo dostać informację od spółdzielni mieszkaniowej.
?? A na jakiej podstawie?
Kupująca nie jesteś dla nich stroną, żadnej informacji jej nie udzielą. Może zobowiązać sprzedających do przedstawienie dokumentu ze sp-ni o wysokości zadłużenia.
W dniu wydania mieszkania spisujecie protokół zdawczo odbiorczy, spisujecie w nim stan liczników itd.
W teorii.
W praktyce - mój sprzedający po podpisaniu Aktu notarialnego wyjechał za granicę, złożył wnioski o zdjęcie wszystkich liczników, nie dał kluczy, zażądał spłaty liczników od dnia podpisania umowy przedwstępnej...
A ja miałam bal!

Temat: Zakup mieszkania

Witam

Mam pytanie związane z zakupem mieszkania. Akt notarialny spisuję za trzy dni tj. 16.05.2014. Właściciel mieszkania do końca kwietnia miał termin zapłaty za podatek od nieruchomości oraz podatek za użytkowanie wieczyste (za cały rok od stycznia do grudnia). Proszę o poradę czy jeżeli on nie zapłaci ja będę musiała pokryć te koszty? A jeżeli zapłaci czy muszę mu to oddać?

konto usunięte

Temat: Zakup mieszkania

USTAWA
z dnia 12 stycznia 1991 r.
o podatkach i opłatach lokalnych(1)
(tekst jednolity)

Art. 6. 1. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
2. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
3. Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
4. Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
5. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 u.p.o.l., obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. I chociaż ustawodawca nie określa tych przesłanek, oczywiste jest, iż będą to sytuacje odnoszące się do zdarzeń faktycznych i prawnych przeciwnych do okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego w danym podatku (np. sprzedaż nieruchomości lub obiektu budowlanego bądź prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, wygaśnięcie dzierżawy gruntu będącego własnością gminy). Na przykład, jeśli osoba fizyczna sprzedaje nieruchomość, obojętnie którego dnia danego miesiąca, to obowiązek podatkowy w stosunku do tej osoby wygasa z końcem ostatniego dnia tegoż miesiąca.

Powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego w omawianym podatku w ciągu roku podatkowego powoduje, iż podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek podatkowy (art. 6 ust. 5 u.p.o.l.). Oznacza to, iż jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi dnia 1 sierpnia (lub w innym dniu tego miesiąca) określonego roku, sprzedający będzie musiał zapłacić podatek od nieruchomości za 8 miesięcy (jeśli był właścicielem tej nieruchomości od początku roku), kupujący zaś za 4 miesiące (jeśli będzie właścicielem tej nieruchomości do końca roku).

Temat: Zakup mieszkania

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, jak już pisałam za 3 dni podpisuję akt notarialny. Mieszkanie w części biorę na kredyt hipoteczny, wartość nieruchomości 240 000.00, wkład własny 120 000.00 reszta na kredyt. Właściciel mieszkania oznajmił mi dzisiaj że nie da mi kluczy do mieszkania dopóki bank nie przeleje mu pieniędzy a ma na to od 7-14 dni (ja swój wkład przekażę gotówką u notariusza). Czy obecny właściciel ma do tego prawo? Wydaje mi się że z chwilą podpisania aktu notarialnego będę właścicielką tej nieruchomości i obecny właściciel nie może zabronić mi w nim przebywać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Temat: Zakup mieszkania

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, jak już pisałam za 2 dni podpisuję akt notarialny. Mieszkanie w części biorę na kredyt hipoteczny, wartość nieruchomości 240 000.00, wkład własny 120 000.00 reszta na kredyt. Właściciel mieszkania oznajmił mi dzisiaj że nie da mi kluczy do mieszkania dopóki bank nie przeleje mu pieniędzy a ma na to od 7-14 dni (ja swój wkład przekażę gotówką u notariusza). Czy obecny właściciel ma do tego prawo? Wydaje mi się że z chwilą podpisania aktu notarialnego będę właścicielką tej nieruchomości i obecny właściciel nie może zabronić mi w nim przebywać. Dodam jeszcze że w mieszkaniu nikt już nie mieszka. Z góry dziękuję za odpowiedź.

konto usunięte

Temat: Zakup mieszkania

Podpisując akt notarialany staje się pani właścicielem mieszkania.

Klucz do drzwi stanowi przynależność do zamka drzwi, drzwi w mieszkaniu są z kolie częścią składową lokalu.

Art. 51. § 1 kc Przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi.
§ 2. Nie może być przynależnością rzecz nienależąca do właściciela rzeczy głównej.
§ 3. Przynależność nie traci tego charakteru przez przemijające pozbawienie jej faktycznego związku z rzeczą główną.

Art. 52. Czynność prawna mająca za przedmiot rzecz główną odnosi skutek także względem przynależności, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych.

Temat: Zakup mieszkania

Dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi jednak nie tyle o klucz bo to jest przedmiot, jak o prawo do lokalu z chwilą podpisania aktu notarialnego. Asystentka notariusza poinformowała mnie że po podpisaniu aktu notarialnego faktycznie jestem właścicielką mieszkania ale dopóki obecny właściciel tego mieszkania mi nie "przekaże" nie mogę z niego korzystać. Poinformowała mnie że właściciel ma prawo "przekazać" mi mieszkanie jak na jego koncie pojawią się pieniądze z banku a to przecież może trochę potrwać a ja będąc już właścicielką mieszkania będę musiała mieszkać w innym mieszkaniu i płacić za wynajem. Proszę o pomoc

konto usunięte

Temat: Zakup mieszkania

skoro akt notarialny przenosi własność to jest pani jego właścicielką. Problem pojawia sie wtedy gdy sprzedający go nie opuści, wtedy musi Pani wystąpić z pozwem o wydanie lokalu. Jeżeli pAni uczyni to samodzielnie to naruszy Pani posiadanie byłego właściciela, a zgodnie z art. 342 kc. Nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze.

konto usunięte

Temat: Zakup mieszkania

Ewela K.:
Dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi jednak nie tyle o klucz bo to jest przedmiot, jak o prawo do lokalu z chwilą podpisania aktu notarialnego.


Pani Ewelino - zwyczajowo jest tak, że lokal jest wydawany w chwili pełnej zapłaty za nieruchomość - obecny Właściciel fizycznie ma do tego prawo.
Proszę się postawić na jego miejscu - podpisuje Pani akt - wydaje lokal a pieniędzy nie ma, nie ma i nie ma....

Notariusz będzie wiedział - ewentualnie proszę mu o tym przypomnieć - by był zapis chroniący Panią co do przekazania lokalu. Ja osobiście nigdy nie wydałem lokalu nie mając pieniędzy na koncie - a robiłem to już 4 razy.

p.s.
Mała podpowiedź: bardzo rzadko stosowany zapis w akcie, a szkoda:

Jeżeli wydanie mieszkania ma nastapić w terminie późniejszym po sporządzeniu aktu notarialnego przeniesienia własności, to w akcie notarialnym powinno się znaleźć zobowiązanie dotychczasowego właściciela do wydania lokalu w określonym terminie oraz winien on być zobowiązany do poddania się rygorowi egzekucji komorniczej na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego. Wtedy akt notarialny jest samodzielnym tytułem wykonawczym bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego i po nadaniu mu klauzuli wykonalności będzie mógł być realizowany przez komornika.Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.05.14 o godzinie 18:07

Temat: Zakup mieszkania

W tym roku kupiłem http://perfectnails.pl/czym-sa-inteligentne-domy-olesn... dobra lokalizacja,zamknięte osiedle.
Hania Bartkowiak

Hania Bartkowiak Student, Uniwersytet
Śląski w Katowicach

Temat: Zakup mieszkania

Teraz trzeba się wstrzymać. Ceny zbyt wysokie.

Temat: Zakup mieszkania

Muszę powiedzieć, ze ja również jestem za najmem, nie wiem dlaczego wiele osób się zapożycza na zakup mieszkania. Moim zdaniem bezpieczniej jest skorzystać z najmu instytucjonalnego. Koniecznie zajrzyjcie na tę stronę https://katowice.mdr.pl/ . Firma jest liderem na rynku jeśli chodzi o ilość mieszkań do wynajmu.

Temat: Zakup mieszkania

W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty firmy https://www.makdom.pl/mieszkania-lublin i jestem bardzo zadowolony , ponieważ uzyskałem profesjonalną pomoc i bardzo indywidualne podejście do moich potrzeb. Wszystko wykonali w terminie i bez najmniejszych problemów.
Andr Zwel

Andr Zwel Doradca, Grupa PZU

Temat: Zakup mieszkania

To zalezy co Pania interesuje. Jezeli mieszkanie w kamienicy - czy nie jest zabytkiem, co utrudnia remont, jezeli mieszkanie z bloku, ktory jest pod opieka spoldzielni- jaka to spoldzielnia, jak dziala, czy jest czysto przed budynkiem i na klatce oraz wysokosc czynszu. Jezeli nowe- jaki developer buduje, jakie ma opinie, czy byly problemy z przeniesieniem wlasnosci przy innych projektach. Stan istalacji nie jest istotny, jezeli chce Pani i tak je robic od nowa, ale musi byc to uwzglednione w okresleniu ceny.

Zerknij sobie również na stronę:
https://www.sabur.com.pl/system-zarzadzania-i-monitorin...

Jest opisane, jakie nowoczesne rozwiązania z dziedziny elektroniki warto jest wproawdzić w mieszkaniu.

Temat: Zakup mieszkania

Tak w zasadzie to nie da się tak po prostu zrobić katalogu - zagrywki są często sytuacyjne.
Druga sprawa - całkiem często unikający kupowania "na szybko" potem "kupują" latami.
Szczególnie na rynku domów.

A jeśli chodzi o kwestię urządzenia, polecam skorzystać z pomocy projektanta wnętrz https://marengo-architektura.com/ Daję namiar na biuro projektowe z dużym doświadczeniem.

Temat: Zakup mieszkania

Jeśli myślicie o zakupie nieruchomości to podrzucam Wam link do tego poradnika - https://ronson.pl/blog/jak-obliczyc-stope-zwrotu-z-inwe... . Stopa zwrotu jest niezastąpionym narzędziem dla każdego inwestora nieruchomościowego. To ona pozwala nam precyzyjnie ocenić opłacalność inwestycji i oszacować potencjalne zyski. Poprzez dokładne analizowanie stopy zwrotu, możemy unikać niekorzystnych decyzji inwestycyjnych i maksymalizować nasze zyski na rynku nieruchomości. To kluczowe narzędzie dla skutecznego zarządzania portfelem nieruchomości.



Wyślij zaproszenie do