Aleksandra Ś.

Aleksandra Ś. Główny Specjalista w
Centrali NFZ

Temat: zadłużenie zmarłego krewnego - bank upomina się o spłatę...

Witam,
W dniu dzisiejszym dostałam z banku pismo informujące o tym, że bank uzyskał informację o śmierci siostry mojego (też nieżyjącego) ojca. Z pisma wynika, że ta osoba pozostawiła po sobie długi, a ja i mój brat jesteśmy jej spadkobiercami.
Bank prosi o udzielenie następujących informacji:
1. czy w niniejszej sprawie był złożony wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku (jeśli tak to przesłać kopię) , ewentualnie czy spadek został przyjęty przed notariuszem (przesłać akt notarialny).
2. Informację o pozostałych spadkobiercach ustawowych/ testamentowych (podać dane adresowe).
Brak spłaty bądź kontaktu z mojej strony skutkować będzie podjęciem działań zmierzających do odzyskania należności.

Sprawa wygląda tak, że moi rodzice rozwiedli się pod koniec lat 80-tych, od tamtego czasu zupełnie nie utrzymywaliśmy kontaktu z rodziną ojca. Nie wiedziałam o śmierci jego siostry, dowiedziałam się z powyższego pisma.
Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Czy datę otrzymania pisma z banku powinnam traktować jako moment powzięcia informacji o śmierci siostry ojca i od tego czasu mam 6 miesięcy na odrzucenie spadku (co uczynię jak najszybciej)? Nie wiem, czy była jakaś sprawa sądowa w tej sprawie, ja nie dostałam żadnej informacji.
Czy mam takie oświadczenie złożyć w formie aktu notarialnego?
Czy przesłanie takiego oświadczenia będzie dla banku wystarczające? (Oczywiście mogłam skłamać w kwestii niewiedzy o śmierci tej osoby - jak w takiej sytuacji mam udowodnić swoją rację?).
Rozumiem, że to standardowa procedura banku - szukają spadkobierców dłużnika, żeby odzyskać swoje środki. Czy w związku z tym mam się czego obawiać? Nie chciałabym, żeby komornik zajął moje konto, w dodatku w związku z osobą, z którą nie chciałam mieć i nie miałam nic wspólnego i która wyrządziła mojej rodzinie wiele szkody.
Bardzo proszę o poradę :)

konto usunięte

Temat: zadłużenie zmarłego krewnego - bank upomina się o spłatę...

Art. 1015 [Termin oświadczenia; skutki milczenia]

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (w przypadku spadków otwartych przed 18 października 2015 roku przyjmowano spadek wprost).

Podstawowe znaczenie dla biegu rozważanego terminu ma dzień, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy

Aby termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku rozpoczął swój bieg, niezbędne jest jednak uzyskanie także dodatkowych informacji, dotyczących, w przypadku dziedziczenia ustawowego, stosunku rodzinnego uzasadniającego dziedziczenie danej osoby w określonej kolejności bądź też w przypadku dziedziczenia testamentowego – treści testamentu.

W przypadku spadkobiercy powołanego do dziedziczenia w dalszej kolejności termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku rozpoczyna się w dniu, w którym osoba ta dowiedziała się dodatkowo o okolicznościach uzasadniających dojście przez nią do dziedziczenia. Początek omawianego terminu przypada zatem na dzień powzięcia wiadomości o tym, że osoba powołana do dziedziczenia w pierwszej kolejności nie chce lub nie może dziedziczyć.

U pani powinno być przyjęcie, że termin liczy się 6 mce od pisma banku.

Art. 1018 [Cechy oświadczenia; forma]
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważne.

§ 2. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.

§ 3. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

KPC

Art. 640 [Właściwość]
§ 1. Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku.

§ 2. Oświadczenia, o których mowa w paragrafie pierwszym, mogą być również składane w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku.

Art. 641 [Treść]

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zawierać:
1)imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania;
2)tytuł powołania do spadku;
3)treść złożonego oświadczenia.
§ 2. Oświadczenie powinno również zawierać wymienienie wszelkich wiadomych składającemu oświadczenie osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkich testamentów, chociażby składający oświadczenie uważał je za nieważne, oraz danych dotyczących treści i miejsca przechowania testamentów.
§ 3. Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, jeżeli dowody te nie zostały już poprzednio złożone.
§ 4. Jeżeli oświadczenie złożono ustnie, z oświadczenia sporządza się protokół.
Aleksandra Ś.

Aleksandra Ś. Główny Specjalista w
Centrali NFZ

Temat: zadłużenie zmarłego krewnego - bank upomina się o spłatę...

Bardzo dziękuję.
Niestety nie znam daty śmierci tej osoby, ale już wiem gdzie muszę wystąpić o odpis aktu zgonu.



Wyślij zaproszenie do