Jerzy Nowak

Jerzy Nowak Kierownik
Zaopatrzenia i
Kooperacji, Ekochron
sp. z o.o.,...

Temat: Wysokość udziałów w nieruchomości

Witam serdecznie w Nowym Roku
Zwracam się do Was ,bo mam dylemat, mianowicie:
jestem aktualnie stroną sprawy o zniesienie nieruchomości poprzez przyznanie całości dla mnie ze spłatą, ja mam 6/8 udziałów, kuzynka 1/8 (zrzekła się na moją korzyść), a inna również 1/8. Jest to lokalowa kamienica, jedna z kuzynek chce wydzielić lokal. Ale nie tego dotyczy mój dylemat, a uprawnień do czynności przekraczającej zwykły zarząd. Kamienica posiada części wspólne- klatkę schodową, piwnice.
I stąd moje pytanie:
czy po ewentualnym podziale, co myślę,że nie nastąpi mamy:
a) po 50% udziałów w części wspólnej
b) ja mam 88%, ona 12%

bo jeżeli to drugie to dla mnie nie można chociażby z tego powodu wydzielić lokalu gdyż straci ona uprawnienia wynikające z tego artykułu, a więc jest sprzeczność z ustawą

Przytaczam art. 199 k.c.
Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Wysokość udziałów w nieruchomości

Udział w częściach wspólnych zawsze będzie wyznaczony przez powierzchnię lokali.

W tym względzie należy zwrócić uwagę na art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, zgodnie z którym udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

Art. 211 [Podział] kc Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Z art. 211 KC, 212 KC i nast. wynika, że podział fizyczny jest podstawowym sposobem zniesienia współwłasności, preferowanym przez ustawodawcę. Oznacza to, że w sytuacji, gdy zniesienie współwłasności następuje na podstawie orzeczenia, sąd powinien brać pod uwagę przede wszystkim ten sposób wyjścia z niepodzielności, chyba że nie są nim zainteresowani sami współwłaściciele. Przez podział fizyczny należy rozumieć także wyodrębnienie własności lokali, tzw. nieruchomości lokalowych (art. 46 § 1 in fine KC), co wynika z art. 7 ust. 1 i art. 11 ust. 1 i 2 WłLokU (por. też postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1998 r.).

Zniesienie współwłasności nieruchomości przez wyodrębnienie w niej nieruchomości lokalowych, jest podziałem specyficznym. Przymus pozostawania w stosunku współwłasności nieruchomości wspólnej (art. 3 ust. 2 WłLokU) wraz z konsekwencjami, co do obowiązku współdziałania w zarządzie sprawia, że rezultat prawny tego sposobu zniesienia współwłasności sytuuje się między podziałem zupełnym, a pozostawaniem we współwłasności.

Tym samym z uwagi na możliwość zaistniałego sporu co do zarządu należy zwracać uwagę na badanie stosunków pomiędzy potencjalnymi właścicielami lokali i w przypadku braku gwarancji należytego zarządu należy się opowiedzieć przeciwko takiemu rozwiązaniu, zwłaszcza, że przy tak małym udziale w częściach wspólnych rzeczywiście położenie mniejszościowego udziałowca w częściach wspólnych będzie utrudnione.

Art. 199 kc wiąże jednak ręce zarówno małemu udziałowcowi jak i dużemu, przy czym ten ostatni może korzystać z pomocy sądu.
Jerzy Nowak

Jerzy Nowak Kierownik
Zaopatrzenia i
Kooperacji, Ekochron
sp. z o.o.,...

Temat: Wysokość udziałów w nieruchomości

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.



Wyślij zaproszenie do