konto usunięte
konto usunięte
Temat: wypowiedzenie umowy zlecenia
W prawie cywilnym obowiązuje zasada dotrzymywania umów (z łac. pacta sunt servanda). Wobec tego regułą powinno być wygaszenie kontraktu na skutek jego wykonania. Są jednak i takie umowy, które kończy upływ terminu. Również strony swoimi czynnościami mogą spowodować wcześniejsze zakończenie umowy. Należą do nich rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz czynności jednostronne w postaci wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy.Z tego tytułu można już zauważyć, że pkt 2 nie odpowiada zasadom prawa cywilnego.
Art. 746. § 1 kc Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Ponieważ przepisy art. 746 k.c. nie wskazują terminów wypowiedzenia, wypowiedzenie zlecenia następuje ze skutkiem natychmiastowym. Zobowiązanie wygasa z chwilą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu zgodnie z art. 61 k.c. Strona może jednak określić w tym oświadczeniu termin ustania umowy. Ponadto – z uwagi na względnie obowiązujący charakter art. 746 § 1 i 2 k.c. – strony mogą w umowie określić termin jej wypowiedzenia (por. J. Szczerski (w:) Komentarz, t. II, 1972, s. 1551).
Pkt 1 nie budzi zatem wątpliwości tylko, że nie został zastosowany.
Strony mogą przy tym zróżnicować zasady wypowiedzenia zlecenia w zależności od przyczyn je uzasadniających, a więc określić inne zasady wypowiedzenia z ważnych powodów, inne w sytuacji ich braku (zob. wyroki SA w Warszawie z dnia 25 marca 2010 r., I ACa 4/10, LEX nr 1120129, oraz z dnia 24 sierpnia 2012 r., I ACa 67/12, LEX nr 1220685.
Interpretacja Pani umowy uprawnia do przyjęcia, że uregulowano dwa sposoby wypowiedzenia umowy, mimo, że pkt 2 posługuje się wyrażeniem rozwiązanie.
Pierwsza grupa obejmuje wypowiedzenie terminowe z powodów innych niż ważne.
Druga grupa obejmuje wypowiedzenie natychmiastowe z ważnych powodów, którymi było niewykonywania lun nienależytego wykonywania umowy przez Zleceniobiorcę, a w szczególności nieprzestrzegania przez Zleceniobiorcę obowiązujących przepisów prawa, utraty wykonywania zawodu przez Zleceniobiorcę.
Należy przy tym pamiętać, że Strony mogą w umowie określić okoliczności, które uznają za ważny powód wypowiedzenia zlecenia, jednakże wyliczenie takie nie wyłącza możliwości uznania za ważny powód innych sytuacji, w których dochodzi do wypowiedzenia.
Skoro zatem dający zlecenie stwierdził, że umowa wygasła to de facto musiałby się oprzeć na ważnych powodach, które musiałby ewentualnie wykazać przed sądem.
Oświadczenie o wypowiedzeniu zlecenia nie wymaga wskazania powodu wypowiedzenia i jest skuteczne niezależnie od tego, czy jakikolwiek obiektywny powód uzasadniający jego dokonanie istniał. Od istnienia powodu, i to powodu ważnego, uzależnione są jednak dalsze skutki wypowiedzenia, jeżeli zlecenie ma charakter odpłatny. Jeżeli bowiem wypowiedzenie odpłatnego stosunku zlecenia przez którąkolwiek ze stron nastąpiło bez ważnego powodu, wypowiadający powinien naprawić poniesioną przez drugą stronę szkodę.
Podobne tematy
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Wypowiedzenie umowy zlecenia a kara pieniężna. -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » wypowiedzenie umowy pożyczki między osobami fizycznymi -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika który często... -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » wypowiedzenie umowy najmu - zwrot kaucji -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Wypowiedzenie umowy przez bank -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » wypowiedzenie umowy -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » wypowiedzenie umowy o prace -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Wypowiedzenie umowy o pracę! PILNE!!! -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Wypowiedzenie umowy o prace i jego zmiana -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Wypowiedzenie umowy najmu -
Następna dyskusja: