Temat: Wypowiedzenie umowy o pracę! PILNE!!!
Piotr Skiba:
Umowa na czas nieokreślony podpisana 17.04.2012
Defakto jest zapis :
[i]WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ
Z dniem 2012.04.30 zostaje wypowiedziana umowa o pracę zawarta w dniu 2012.04.17 w ..., pomiędzy :
PRACODAWCĄ :
...
a
PRACOWNIKIEM
...
ze skutkiem natychmiastowym ( z dniem 2012.04.30 ).
To wypowiedzenie ma pewne wady, bo nie zawiera wymaganych przez KP rzeczy, czyli powód wypowiedzenia itp, ale nie zmienia to faktu, że takie wypowiedzenie będzie rnadal skuteczne.
Ale do rzeczy. Skoro pracodawca wypowiada umowę, to znaczy, że robi to z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W treści wypowiedzenia, nie ma ani słowa o tym, że w okresie wypowiedzenia jesteś zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Samo napisanie "ze skutkiem natychmiastowym" jest niewystarczające i oznacza jedynie tyle, że wypowiedzenie wchodzi w życie z dniem 2012.04.30 i od tego dnia biegnie Twój okres wypowiedzenia, a umowa zostanie rozwiązana dopiero po upłynięciu okresu wypowiedzenia.
W związku z tym, że umowę podpisałeś dnia 17.04.2012, to domniemywam, że pracujesz tam krócej niż 6 miesięcy. Dla Ciebie oznacza to tyle, że Twój okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, a bieg wypowiedzenia rozpoczyna się od najbliższej soboty, tj 05.05.2012, a umowa ulegnie rozwiązaniu dopiero 19.05.2012. W tym czasie, ponieważ umowa została wypowiedziana przez pracodawcę, przysługuje Ci 2 dni zwolnienia na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Wszelkie należności wynikające ze stosunku pracy zostaną uregulowane do dnia 2012.05.10.
Powyższe zapisy nie mają żadnej mocy prawnej. Jak pisałem, Twoja umowa ulegnie rozwiązaniu dopiero po upłynięciu okresu wypowiedzenia, czyli 19.05.2012. Do tego czasu masz obowiązek świadczyć pracę na rzecz pracodawcy. No chyba, że pracodawca zechce Cię zwolnić z tego obowiązku, ale pamiętaj aby to odbyło się tylko i wyłącznie na piśmie.
I nie radzę porzucać pracy w okresie wypowiedzenia, bo może się to dla Ciebie skończyć dyscyplinarką. Być może twemu pracodawcy na tym de facto zależy.
Brak uregulowania należności w w/w terminie zostanie zgłoszone do Sądu Pracy w ... zgodnie z treścią umowy ( Umowa o prace na czas nieokreślony z dnia 2012.04.17 § 6 )
Tego to już całkowicie nie rozumiem.
Ty, jako pracownik, oczywiście masz prawo wnieść sprawę do sądu pracy. Takie pouczenie powinno znaleźć się w Twoim wypowiedzeniu. Brak tego zapisu, tylko wydłuża okres do kiedy możesz złożyć wniosek do Sądu Pracy. Ale sensu raczej nie widzę.
Podsumowując. Twój okres wypowiedzenia trwa do 19.05.2012. W tym czasie masz 2 dni zwolnienia na poszukiwanie pracy. Za okres wypowiedzenia pracodawca musi wypłacić Ci wynagrodzenie. Także w okresie wypowiedzenia być może będziesz musiał wykorzystać swój urlop, jeśli go nie wykorzystasz pracodawca będzie musiał wypłacić Ci ekwiwalent.
Jacek Kustra edytował(a) ten post dnia 30.04.12 o godzinie 20:26