Temat: Wypadek przy wysiadaniu ze służbowego samochodu

Kierowca jadąc służbowym samochodem na delegacji przystanął w miejscu niedozwolonym. Podczas wysiadania i wyjmowania bagażu autostopowiczka doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu. Kto jest zobowiązany do naprawienia szkody (pracodawca – właściciel samochodu, czy pracownik - kierowca) i na jakiej zasadzie jest ta odpowiedzialność (ryzyka, czy winy)?

Z góry dziękuję za każdą udzieloną odpowiedź.

konto usunięte

Temat: Wypadek przy wysiadaniu ze służbowego samochodu

Polecam lekturę ustawy Prawo o ruchu drogowym - pytanie warto zadać na grupie tematycznej właśnie temu poświęconej.
Moim - niefachowym zdaniem - kierowca ponosi odpowiedzialność.

Art. 46. 1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.

konto usunięte

Temat: Wypadek przy wysiadaniu ze służbowego samochodu

Jestem przekonany, iż użytkownik samochodu służbowego podpisywał umowę z pracodawcą-właścicielem pjazdu (przy leasingu też powinna być taka umowa), a w tej umowie powinien być zapis o celach wykorzystania auta. Podwożenie kogokolwiek może być albo w ogóle zabronione, albo stanowi nieuprawnione użycie pojazdu - a za oba te przypadki odpowiedzialność ponosi kierujący.

Jesli natomiast to mała firma i takiej umowy nie było - to wolna amerykanka. Proponuję sprawdzić posiadanie umowy: jeśli jest - skarżyć kierowcę, a jeśli nie ma - do dobrego prawnika i skarżyć i kierowcę, i pracodawcę. Może się uda.

Następna dyskusja:

Wypadek przy pracy




Wyślij zaproszenie do