Joanna Małgorzata W.

Joanna Małgorzata W. Wiceprezes
Zarządu/Dyrektor
zarządzający J4J Sp
z o.o.

Temat: Wynajmjący nie chce podpisać wypowiedzenia mowy najmu...

Witam
znajomy ma problem, w kwietnku wynajął na firme lokal użytkowy. Z uwagi na to,ze od grudnia ma powody zmienic lokalizację, napisał wypowiedzenie umowy najm z dniem 31 paździenika z 1 miesiecznym okresem wypowiedzenia. Wynajmujący powołuje sie na zapis w umowie mówiacy o 3 miesiećznym okresie wypowiedzenia i nie chce podpisac ponizej wklejam treśc umowy i wypowiedzenia. Najemca powołał sie na przepisy KC, które mówią o tym iż jeśli czynsz był płacony miesiecznie umowę mozna rozwiązac z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Proszę o pomoc.

Treść wypowiedzenia:
Na podstawie art. 673 par 2 Kodeksu Cywilnego.

wypowiadam umowę najmu zawartą 15.04.2014 r. dotyczącą lokalu użytkowego położonego w .. – wynajmującemu, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu t.j od 30 listopada 2014 r.
Tym samym umowa wygasa w dniu 30 listopada 2014 r.

Natomiast w umowie było tak:

(Czas najmu. Wypowiedzenie)
1. Najem zawarty jest na czas określony od dnia 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. z możliwością przedłużenia. Przekazanie Przedmiotu Najmu oraz podpisanie protokołu przekazania lokalu nastąpi w dniu podpisania umowy.
2. Strony uzgadniają, że przysługuje im prawo do wypowiedzenia Umowy najmu najpóźniej na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.
3. Wynajmujący zastrzega sobie prawo do rozwiązania niniejszej umowy ze skutkiem natychmiastowym w przypadku rażącego naruszenia przez Najemcę warunków najmu, w szczególności nie wywiązania się z zobowiązań finansowych wobec Wynajmującego określonych w § 10 oraz z nie uiszczenia opłat, określonych w § 12 umowy.
4. Wynajmującemu przysługuje prawo do rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym jeżeli Najemca:
a)dopuszcza się zwłoki z płatnościami więcej niż 30 dni,
b)używa Przedmiotu Najmu w sposób sprzeczny z umową, bez zgody Wynajmującego,
c)zaniedbuje Przedmiot Najmu lub wyposażenie w stopniu narażającym na uszkodzenie.
W przypadku rozwiązania umowy przez Wynajmującego ze skutkiem natychmiastowym, Najemca zobowiązany będzie do zwrotu lokalu w terminie wskazanym przez Wynajmującego.
5. Strony mogą rozwiązywać umowę najmu w dowolnym terminie za obopólnym porozumieniem.

Dodam jeszcze,ze wynajmjacy nie chce na poczet ostatniego mca zaliczyć kaucji.

konto usunięte

Temat: Wynajmjący nie chce podpisać wypowiedzenia mowy najmu...

Kodeks cywilny

Art. 673. § 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.
§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Art. 688. Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Przepis art. 688 k.c. przewiduje inny od wskazanego w ogólnych przepisach o najmie w art. 673 § 2 k.c. (zob. uwagi do art. 673) termin wypowiedzenia stosunku prawnego najmu lokalu zawartego na czas nieoznaczony, w wypadku gdy czynsz jest płatny miesięcznie (zob. Z. Radwański (w:) System prawa cywilnego, t. III, cz. 2, s. 341; F. Zoll, Najem..., s. 234 i n.). Analizowane rozwiązanie wzmacnia trwałość najmu lokali (w sytuacji gdy czynsz jest płatny miesięcznie), w porównaniu z pozostałymi przypadkami najmu (tak, również słusznie, J. Jezioro (w:) E. Gniewek, Komentarz, 2006, s. 1098).

Powołany przez panią przepis dotyczy najmu rzeczy innych niż lokal.

Przepis art. 688 k.c. dotyczy jedynie wypowiedzenia stosunku najmu lokalu zawartego na czas nieoznaczony. Poza tym do najmu lokalu z mocy art. 680 k.c. ma zastosowanie przepis art. 673 § 3 k.c., który przewiduje możliwość wypowiedzenia stosunku najmu zawartego na czas oznaczony przez wynajmującego i najemcę w wypadkach określonych w umowie.

Aktualne brzmienie art. 673 § 3 k.c. zostało nadane przez art. 26 pkt 3 u.o.p.l. z mocą obowiązującą od 10 lipca 2001 r. (zob. H. Ciepła (w:) G. Bieniek, Komentarz, t. II, 2006, s. 272). Przepis art. 673 § 3 k.c. umożliwia stronom umowy najmu zawartej na czas oznaczony wprowadzenie do niej postanowienia przyznającego (jednej albo każdej ze stron) prawo do wypowiedzenia stosunku najmu: 1) z zachowaniem terminu umownego wypowiedzenia albo 2) z zachowaniem terminu ustawowego wypowiedzenia, albo 3) bez zachowania terminu wypowiedzenia

W rozpoznawanym przypadku strony uzgodniły umowny termin wypowiedzenia na 3 mce.

Poza tym wątpliwości w ogóle budzi zapis swobodnego wypowiedzenia umowy umowy, a to z uwagi na treśc art. 673 par. 3 kc.

Swobodne wypowiadanie umów najmu zawartych na czas oznaczony nie jest dopuszczalne i wynika z art. 673 § 3 k.c. Ustawodawca przewidział w nim jedynie możliwość wypowiadania umów zawartych na czas oznaczony w razie określenia w umowie wypadków wskazujących, kiedy będzie to dopuszczalne. Art. 673 § 3 k.c. rozumiany jest jako zakaz wypowiadania takich umów w sytuacji, w której decyzja o wypowiedzeniu ma być pozostawiana tylko swobodnemu uznaniu samych stron lub strony umowy. Postanowienie, które zezwala na rozwiązanie w drodze swobodnego wypowiadania umów zawartych na czas oznaczony, jest więc nie tylko sprzeczne z naturą takiego stosunku, ale również z przepisem ustawy. Inaczej natomiast należy oceniać wprowadzenie do umowy najmu zawartej na czas oznaczony postanowienia, które przewiduje możliwość jej wypowiedzenia w określonych w tej umowie okolicznościach. W art. 673 § 3 k.c. ustawodawca uznał, za wystarczające wskazanie w umowie wypadków, upoważniających do wypowiedzenia umowy zawartej na czas oznaczony. Za uzasadnione należy uznać, że wskazanie tych okoliczności nie musi być enumeratywne, ale wystarczy ogólne ich oznaczenie 9vide wyrok Sadu apelacyjnego w Gdańsku z dnia 20 września 2013 roku sygn. I ACa 402/13).

„Przepis art. 673 § 3 k.c. nie precyzuje, jak ma wyglądać określenie «wypadków». Przyjmuje się jednak, że chodzi tu o wskazanie sytuacji, w których może nastąpić wypowiedzenie. Z punktu widzenia językowego wypadek to «zdarzenie, wydarzenie, fakt». Zatem postanowienia umowy, ograniczające się jedynie do stwierdzenia, że dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy najmu (dzierżawy) zawartej na czas określony, byłyby niezgodne z omawianym przepisem

W przedmiotowej umowie w ogóle nie oznaczono okoliczności, które uzasadniałyby wypowiedzenie.
Joanna Małgorzata W.

Joanna Małgorzata W. Wiceprezes
Zarządu/Dyrektor
zarządzający J4J Sp
z o.o.

Temat: Wynajmjący nie chce podpisać wypowiedzenia mowy najmu...

Dziękuję.
Michał Palok

Michał Palok Specjalista do sp.
sprzedaży,
Subiektyw, własna
działalność

Temat: Wynajmjący nie chce podpisać wypowiedzenia mowy najmu...

Miałem raz w życiu do czynienia z eksmisją lokatorów, którzy chcieli przyciąć z pieniędzmi. Raz odpuściłem i chcieli mnie na maksa już wykorzystać. Dostałem pomoc formalną i organizacyjną przy eksmisji od http://www.pmspoland.pl/ i od tamtej pory już oni przejęli kwestie wynajmu. Przyznam, że nie dam rady się babrać w coś takiego. Chodzi mi tylko o otrzymywanie regularnych pieniędzy z czynszu i tyle. Niczym więcej się już nie przejmuję.

Następna dyskusja:

Zajecie konta przez komorni...




Wyślij zaproszenie do