Szymon Turkiewicz

Szymon Turkiewicz Reżyser Dramaturg

Temat: Wynajem mieszkania - komornik właściciela

Dzień dobry. Mam nastęujący problem. Od czterech lat wynajmuję mieszkanie. Na początku podpisałem umowę z jego właścicielem. Po roku właściciel poprosił mnie aby rozbić umowę na niego i jego siostrę. Okazało się, że właściciel ma sprawę rozwodową i jego żona ubiega się o jakąść część mieszkania. Pół roku temu otrzymałem pismo od komornika i od tamtej pory część czynszu przelewam na jego konto. Kilka miesięcy temu pojawił się komornik w naszym domu, strasząc nas, że wobec mieszkania toczy się postępowanie i może być licytowane. Straszył też, że rzeczy które są moje (przez cztery lata zwiozłem ich sporo) mogę również zostać licytowane i będę musiał udowadniać, że są moje (faktury, rachunki). Są to rzeczy (meble, sprzęty itp), która kupowałem dawno temu i nie mam na nie rachunków. Dwa tygodnie temu znowu przyszedł komornik, tym razem z drugim panem z aparatem, i powiedzieli, że mieszkanie będzie licytowane i chcą zrobić zdjęcia. Moje pytanie brzmi: czy mogę się obawiać o to, że komornik wejdzie np. podczas mojej nieobecności i moje rzeczy zostaną podciągnięte pod licytację? W mieszkaniu jestem zameldowany tymczasowo. Mam też podpisany przez właściciela aneks do umowy, w którym wymienione są rzeczy, które były w momencie wprowadzenia się do mieszkania. Jest tam też punkt, że właściciel poświadczy słownie lub pisemnie, że wszelkie inne rzeczy zwiezione do mieszkania należą do mnie. Czym ryzykuję mieszkając nadal w mieszkaniu? Jak mogę sprawdzić, czy komornik będzie miał pozwolenie na wejście do mieszkania bez mojej zgody? Jak mogę się zabezpieczyć, aby nie było absurdalnej sytuacji udowadniania, że mój komputer jest mój. Z góry dziękuję za odpowiedź. Szymon Turkiewicz

konto usunięte

Temat: Wynajem mieszkania - komornik właściciela

No jest Pan w ciężkiej sytuacji.

Komornik zapewne będzie się starał wyprowadzić swoje uprawnienie z art. 845 par. 2 kpc, zgodnie z którym Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

Problem polega na tym co należy uważać za władanie. Komornik będzie próbował przedstawić interpretację taką, że skoro dłużnik jest właścicielem mieszkania to w oczywisty sposób włada ruchomościami w tym mieszkaniu. osobiście uważam, że jest to jedynie domniemanie i to nie uprawnione. Skoro bowiem dłużnik wydal nieruchomość najemcy to nie można uznać, że włada ruchomościami z tego lokalu, bowiem włada nimi najemca.

A zatem mógłby zająć dane ruchomości gdyby najemca przyznał, że stanowią one własność dłużnika.

Oczywiście tyle w teorii.

Zgodnie z art. 814 K.p.c. „jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie. Jeżeli w czasie dokonywania czynności egzekucyjnych w mieszkaniu dłużnika komornik zauważy, że dłużnik oddał poszukiwane przedmioty swemu domownikowi lub innej osobie do ukrycia, komornik może przeszukać odzież tej osoby oraz przedmioty, jakie ma ona przy sobie”.

Dopuszczalne jest użycie przez komornika środków przymusu w celu sforsowania przeszkód uniemożliwiających dostęp do pomieszczeń lub do mieszkania dłużnika i to nawet wówczas, gdy znajdują się one wewnątrz większego obiektu należącego do osoby trzeciej. Przyzwolenie na to wymaga jednak zachowania ze strony komornika warunku posłużenia się środkami adekwatnymi do napotkanych przeszkód. Komornik może dokonać przymusowego wejścia także do nieruchomości bądź lokalu mieszkalnego nienależącego do dłużnika, np. w sytuacji, gdy dłużnik wynajmuje ten lokal albo jakieś pomieszczenie w tym lokalu zajmuje choćby bez tytułu prawnego (wyrok z dnia 22.11.2006 r., Sąd Apelacyjny w Białymstoku, sygn. I ACa 551/06).

Komornik zatem może w mieszkaniu, w którym dłużnik mieszka faktycznie lub jest zameldowany, prowadzić egzekucję niezależnie od woli właściciela lokalu mieszkalnego.

Co ciekawe przepisy kpc uprawniają do przyjęcia, że komornik może otworzyć mieszkanie bez udziału stron postępowania.

Art. 812. § 1. Wierzyciel i dłużnik mogą być obecni przy czynnościach egzekucyjnych. Na żądanie stron albo według uznania komornika mogą być obecni także świadkowie, chyba że zachodzi obawa, że wskutek straty czasu na przywołanie świadków egzekucja będzie udaremniona. Świadków przywołuje się w liczbie nie większej niż po dwóch z każdej strony.
§ 2. Komornik powinien przywołać jednego lub dwóch świadków, jeżeli dłużnik nie jest obecny lub komornik go wydalił, chyba że zachodzi obawa, iż wskutek straty czasu na przywołanie świadków egzekucja będzie udaremniona.
§ 3. Świadkami mogą być także członkowie rodziny i domownicy dłużnika.
§ 4. Świadkowie nie otrzymują wynagrodzenia.

Powszechnie uważa się, że art. 812 gwarantuje jawność postępowania egzekucyjnego i zarazem ochronę praw strony. Wyrażany jest pogląd, że z omawianego przepisu nie wynika formalny obowiązek zawiadomienia stron o terminie i miejscu dokonania czynności, bowiem w większości przypadków takie zawiadomienie dłużnika eliminowałoby szanse na skuteczne przeprowadzenie egzekucji (tylko przy niektórych czynnościach wymaga się bezwzględnie obecności dłużnika - por. np. art. 913 i n. oraz art. 1050, lub wierzyciela - por. np. art. 850). Niemniej jednak bez względu na to, czy strona była przez komornika powiadomiona o terminie czynności, ma prawo być przy niej obecna.
Szymon Turkiewicz

Szymon Turkiewicz Reżyser Dramaturg

Temat: Wynajem mieszkania - komornik właściciela

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli wniosek jest jeden: uciekać z mieszkania jak najszybciej?

konto usunięte

Temat: Wynajem mieszkania - komornik właściciela

Jak umowa pozwala na jej rozwiązanie to należy rozpatrzyć taką możliwość.

Następna dyskusja:

Wynajem mieszkania na "budo...




Wyślij zaproszenie do