Krzysztof Rybak

Krzysztof Rybak Operator Bazy Danych

Temat: Współwasność nieruchomości.

Witam!
Proszę o odpowiedź , czy po nadaniu spadku którego przedmiotem jest nieruchomość, jeden ze spadkobierców może domagać się od pozostałych spadkobierców spłaty z tytułu niekorzystania z przedmiotów spadku?. Część spadkobierców korzysta z nieruchomości będącej przedmiotem spadku ponieważ jest zameldowana na nieruchomości od urodzenia, jeden ze spadkobierców od lat jest zameldowany w innym miejscu, nie interesuje się nieruchomością.Co stanowią przepisy prawa?Czy spadkobierca może domagać się odszkodowania z urzędu za niekorzystanie ze współwłasności?Czy musi udowodnić przed sądem że nie został dopuszczony do współużytkowania?Od kiedy liczy się termin ewentualnej spłaty?Od momentu otwarcia spadku czy od momentu nadania spadku?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

konto usunięte

Temat: Współwasność nieruchomości.

Art. 1035 kc  Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Art. 206 kc  Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

VI ACa 508/13 wyrok s.apel. 2013-12-19
w Warszawie
Zasady współposiadania i korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli.
LEX nr 1439321
W ramach unormowania zawartego w art. 206 k.c. nie można racjonalnie wywodzić uprawnienia współwłaścicieli do współposiadania i korzystania z rzeczy wspólnej "w granicach udziału" lub "ponad udział"; współwłaścicielowi nie przysługuje prawo do określonej części rzeczy wspólnej, lecz prawo do posiadania całej rzeczy. Każdemu współwłaścicielowi przysługuje takie samo uprawnienie, zatem każde z nich doznaje ograniczenia w sposobie jego wykonywania przez takie same uprawnienia pozostałych współwłaścicieli. Stąd wniosek, że współwłaściciele mogą współposiadać i korzystać z rzeczy wspólnej tylko w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z niej przez pozostałych współwłaścicieli.

III CZP 88/12 uchwała SN 2013-03-19
Skład: 7 sędziów
Dochodzenie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy od współwłaścicieli uniemożliwiających jednemu z nich współposiadanie i korzystanie z rzeczy.
OSNC 2013/9/103...
Współwłaściciel może domagać się od pozostałych współwłaścicieli, korzystających z rzeczy wspólnej z naruszeniem art. 206 k.c. w sposób wyłączający jego współposiadanie, wynagrodzenia za korzystanie z tej rzeczy na podstawie art. 224 § 2 lub art. 225 k.c.

Przyjmuje się zatem, że roszczenia z cytowanych artykułów przysługują współwłaścicielowi, który został bezprawnie pozbawiony współposiadania. Za takie nie można jednak, jak się wydaje, uznać dobrowolnego pozostawienia nieruchomości innym współwłaścicielom, i nie przejawienie zainteresowania daną nieruchomością.



Wyślij zaproszenie do