Alicja Kucińska

Alicja Kucińska doradztwo zawodowe

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

Jakiś czas temu Wspólnota Mieszkaniowa obarczyła mnie obowiązkiem zbierania drobnych kwot w celu utrzymania części wspólnej. Z drobnych kwot zrobiło się 3 tys, które trzymałam w domu. Ktoś się wkradł i zabrał te pieniądze wezwałam policję, ale śledztwo zostało umorzone nie znaleziono ani sprawcy ani pieniędzy.
Kilka dni temu dostałam :"Wezwanie do zapłaty" o następującej treści:

Właściciele lokali tworzących Wspólnotę Mieszkaniową przy ul. Krasińskiego 1 w Piastowie zgodnie z treścią art. 353 k. c. zawarli umowę w sposób dorozumiany na finansowanie potrzeb Wspólnoty. W związku z powyższym do Pani rąk trafiły środki pozyskane na ten cel. Do dnia dzisiejszego nie zwróciła Pani pozostałej niewykorzystanej kwoty tj. 3000 zł, wobec czego wezwanie jest w pełni uzasadnione.

Ja natomiast odpisałam:

Na mocy Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali art. 23 pkt.1 oraz pkt. 3 proszę o wgląd w uchwałę Zarządu mówiącą o posiadanych przeze mnie funduszach które były zbierane na finansowanie potrzeb wspólnoty.

Zarząd na mocy ustawy o własności lokali art. 30, pkt. 1 jest obowiązany do dokonywania rozliczeń za pomocą rachunku bankowego co oznacza że wspólnota nie ma możliwości zawierać umów finansowych w sposób dorozumiany.

W dniu 21.11.2011r. nieznany sprawca włamał się do mojego mieszkania i zagarnął wszystkie pieniądze, które znajdowały się w mieszkaniu. Policja śledztwo umorzyła nie znajdując sprawcy ani pieniędzy.
W związku ze stratą finansową wspólnoty mieszkaniowej jaka miała miejsce oraz w związku ze złamaniem przepisów wspólnot mieszkaniowych art.30,pkt. 1 proponuję w ramach ugody rozbicie odpowiedzialności na wszystkich właścicieli lokali tworzących Wspólnotę Mieszkaniową przy ul. Krasińskiego 1 w Piastowie.

Co o tym sądzicie?
Teraz czekam na odpowiedź z ich strony.
Czy poprawne jest interpretowanie przepisów ustawy o własności lokali art. 30, pkt. 1, że nie mogą zawierać umów dopowiedzianych?
Joanna  Miśkiewicz-Wędro wska

Joanna
Miśkiewicz-Wędro
wska
radca prawny, TRUST
Kancelaria Radcy
Prawnego Joanna
Miśk...

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

Z art. 30 pkt 1 wynika, że wszelkie rozliczenia finansowe mają być dokonywane za pomocą rachunku bankowego. Tymczasem w Twoim przypadku nie miało miejsce 'rozliczenie'. Z tego co piszesz, powierzono Ci zebranie pewnych kwot oraz ich przechowanie. Gdyby upoważniono Cię do zadysponowania nimi w określony sposób, to rzeczywiście powinno to nastąpić przelewem. Natomiast skoro pieniądze po zebraniu miałaś tylko trzymać, warto było je zabezpieczyć lub wpłacić na konto.
Twoja odpowiedzialność zależeć będzie od tego czy pieniądze zabezpieczyłaś z należytą starannością i jakie były między wami uzgodnienia co do postępowania z pieniędzmi. Dla Ciebie byłoby niewątpliwie korzystnie, gdyby wspólnota zgodziła się rozłożyć stratę na wszystkich członków.
Alicja Kucińska

Alicja Kucińska doradztwo zawodowe

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

witam mam problem wspólnota mieszkaniowa wymieniała rury gazowa i po wymianie puścili je przez mój prywatny lokal użytkowy bez mojej zgody czy jest jakieś prawo abym mogł podac do sądu wspólnote za bez prawne umieszczenie rury gazowej poziomej bez mojej zgody w moim lokalu ?? z góry dziekuje i czekam na szybko odpowiedz
Katarzyna Milbrodt

Katarzyna Milbrodt kelnerka, dukat

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

Witam nasz problem ze wspólnotą mieszkaniowa zaczął się tak naprawdę w momencie gdy zaistniała. Płacimy zaliczkowo za wszystkie media prócz prądu. Ogrzewanie jest gazowe.Część mieszkańców nie opłaca czynszu. Przy zeszłorocznym rozliczeniu był problem z uzyskaniem informacji na temat przelewów robionych przez wspólnotę (zarząd). Dyrektor podpisał umowę z firma sprzątającą na tak wysokie sumy,że powstało zadłużenie w tej firmie. Nawet nie poinformował nas o zmianie wysokości opłat. Przykładowo za godzinę sprzątania płacimy 260 zł. Pani sprzątająca przyjeżdża raz w miesiącu. Klatki są sprzątane częścięj przez mieszkańców niż przez firmę sprzątającą. Wszystkie usterki, które naprawiamy we własnym zakresie są dokumentowane fakturami na spółdzielnie i zarząd twierdzi że to oni naprawiają usterki. Tak na przykład za jednorazowe wymienienie żarówki na klatce zapłacono 108 zloty. Najgorsza jest sytuacja z ogrzewaniem. Od dwóch tygodni nie mamy ani cieplej wody ani ogrzewania. Firma dostarczająca gaz odmówiła dostawy z powodu zaległych faktur. Stawka za kwh wynosi 0,41 według zarządu. Na rocznym rozliczeniu jet podana stawka 0,69. Rok wcześniej była na rozliczeniu kwota 0,59 z czego powstały zadłużenia części mieszkań. W dodatku część mieszkańców nie opłaca czynszu regularnie lub go nie płaci. O tym że nie będzie pieniędzy zarząd wiedział już w październiku poprzedniego roku i dopiero w tym roku w marcu dowiedzieliśmy się jaka jest sytuacja.
Co możemy w takiej sytuacji zrobić.
Bronisław Lomotowski

Bronisław Lomotowski Operator Cnc,
Platforma Wymiany
Treści Mobilnej Sp.
z o.o.

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

Widzę że macie dosyć sporo problemów ze swoimi wspólnotami. Mój blok obsługuje firma http://nieruchomosci-slask.pl/ i jak narazie niczego takiego nie było.

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

Jeżeli chodzi o Łódź, to chyba najlepszą wspólnotą jest http://progresline.pl/ Mają bardzo dobre opinie i większość mieszkańców jest z nich zadowolona.
Aleksandra Makowska

Aleksandra Makowska menadżer, IBM Polska

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

Dobrze wiedzieć. Rzadko zdarzają się dobrze zorganizowane wspólnoty.
Hania Bartkowiak

Hania Bartkowiak Student, Uniwersytet
Śląski w Katowicach

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

To prawda. Właśnie dlatego uważam, że zaraz po założeniu wspólnoty należy poszukać firmy, która zajmie się administrowaniem budynkiem. Mieszkańcy z reguły się na tym nie znają i mogą pojawić się problemy. O firmie ze Śląska, która oferuje administrowanie nieruchomościami przeczytacie na gramat.pl. Jak zobaczycie - to musi być przedsiębiorstwo, które zna się na tym: ma wykwalifikowanych pracowników i wieloletnie doświadczenie w branży.

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

W Krk jest dobra oferta od CRWM - http://crwm.pl.  W każdym razie ja jako zarządca jednej z mniejszych wspólnot bardzo sobie ich chwalę. Terminowi, sumienni, jeśli rozliczenie ma być gotowe na dany dzień to jest i nie trzeba potem jeździć reklamować, jakiś poprawek nanosić....

Temat: Wspólnoty Mieszkaniowe

Dzień dobry,
wspólnota mieszkaniowa w jednym z punktów uchwały w sprawie przyjęcia planu gospodarczego na rok 2021 dotyczącego garażu w którym znajdują się miejsca postojowe i obok niektórych z nich komórki lokatorskie wprowadziła zapis "Ustala się, że podstawą kalkulacji opłaty pobieranej od udziałów związanych z komórkami lokatorskimi ma być połowa kosztów stanowiących podstawę kalkulacji danej opłaty". W podpisanych aktach notarialnych i w efekcie w KW każdy udział jest równy 1 niezależnie od wielkości i od tego czy jest to komórka lokatorska czy też miejsce postojowe. Inaczej mówiąc komórka lokatorska to 1 udział i miejsce postojowe to również jeden udział. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z aktami notarialnym? Czy taką uchwałę można zaskarżyć? Wspólnota argumentuje takie rozwiązanie tym że komórki lokatorskie są średnio o połowę mniejsze niż miejsca postojowe. Dodam że takie rozwiązanie przyjęto tylko w przypadku komórek lokatorskich, nie zwiększając przy tym opłat w przypadku gdy niektóre z miejsc postojowych są sporo większe (mieszczą się dwa auta) niż średnia wielkość miejsca. postojowego. Będę wdzięczny za opinię.

Następna dyskusja:

Wspólnoty mieszkaniowe




Wyślij zaproszenie do