Temat: wspólnota mieszkaniowa odmawia podpisania protokołu...

Witam,

Moja firma wykonała drobne roboty budowlane dla wspólnoty mieszkaniowej (chodnik dookoła budynku). Mam podpisaną umowę z zarządcą. Podczas wykonywania robót nie było zastrzeżeń co do wykonywanych przez moja firmę prac. Dziś miał odbyć się odbiór niestety nikt z mieszkańców się nie zjawił. Po "wyciągnięciu" przez inspektora mieszkańców przed blok stwierdzili oni że żadne roboty nie miały miejsca i oni nic nie podpiszą. Ku mojemu i inspektora zaskoczeniu! Gdy przedstawiłam dokumentację fotograficzną (robiłam takie zdjęcia podczas robót) stwierdzili ze faktycznie roboty miały miejsce ale zgodnie z umową powinien być trawnik (zasiałam go tydzień temu) i dopóki trawa nie urośnie oni nic nie podpiszą. Co robić w tym przypadku ? Mam pracowników którym muszę zapłacić za wykonaną pracę dodatkowo muszę zapłacić faktury za materiały (kostka, piasek itd). Jestem strasznie zrozpaczona ponieważ grozi mi upadłość :-( nie wiem co mam powiedzieć moim pracownikom ....

Pozdrawiam
Alina

konto usunięte

Temat: wspólnota mieszkaniowa odmawia podpisania protokołu...

Zgłoszenie przez wykonawcę robót budowlanych do odbioru powoduje po stronie inwestora obowiązek przystąpienia do odbioru. Należy przy tym rozróżniać przystąpienie inwestora do odbioru, od dokonania przez niego odbioru, czyli przejęcia od wykonawcy przedmiotu odbioru. W doktrynie powstał spór odnośnie do tego, czy dokonanie odbioru stanowi obowiązek inwestora, czy też inwestor może, po stwierdzeniu w toku odbioru wad wykonanych robót budowlanych, odmówić dokonania odbioru.

Kodeks cywilny nie normuje takich kwestii, jak zgłoszenie obiektu do odbioru, dokonanie prób i sprawdzeń, nie uregulowano też problemu, kto powinien uczestniczyć w odbiorze, jak długo powinien trwać odbiór, jaka powinna być kolejność dokonywanych czynności, ani jak długo odbiór może trwać i kiedy powinien się zakończyć. Również Prawo budowlane bardzo lakonicznie normuje odbiór robót budowlanych. Dlatego w umowie o roboty budowlane strony powinny szczegółowo uregulować ten etap odbioru robót budowlanych.

Największe problemy prawne spowodowane są odmową uczestnictwa w czynnościach odbioru robót budowlanych bądź też odmowa podpisania protokołu. Pamiętajmy także o tym, że inwestor ma prawo do odmowy odbioru, jeżeli ten posiada wady i uzasadnione jest to uwarunkowaniem wyłączającym odpowiedzialność z tytułu rękojmi, w razie dokonania przez zamawiającego odbioru obiektu mimo znajomości wady.

Według wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1998 r. (II CKN 673/97) z przepisu art. 647 K.c. wynika wprost, że inwestor ma obowiązek odebrać wykonany obiekt i zapłacić umówione wynagrodzenie.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego ustaliło zasadę:

"Jeżeli wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych, inwestor zobowiązany jest dokonać ich odbioru.
W protokole z tej czynności, stanowiącym pokwitowanie spełnienia świadczenia i podstawę dokonania rozliczeń stron, niezbędne jest zawarcie ustaleń poczynionych m. in. co do jakości wykonanych robót, w tym ewentualny wykaz wszystkich ujawnionych wad wraz z ewentualnymi terminami ich usunięcia lub oświadczeniem inwestora o wyborze innego uprawnienia przysługującego mu z tytułu odpowiedzialności wykonawcy za wady ujawnione przy odbiorze. Dalszego argumentu przemawiającego za takim obowiązkiem dostarcza również obowiązek nałożony na inwestora w art. 654 k.c., skoro na żądanie wykonawcy ma on obowiązek dokonywać nawet częściowego odbioru wykonanych robót (i to nie tylko tzw. zanikających, czy polegających na zakończeniu możliwej do odrębnego użytkowania części obiektu)"

Natomiast gdy zamawiający z przyczyn leżących po jego stronie uchybia obowiązkowi odbioru robót, następują skutki zwłoki po jego stronie i takie zachowanie pozostaje bez wpływu na roszczenia wykonawcy, który uprawniony jest do żądania wynagrodzenia, jego roszczenie staje się wymagalne z chwilą, gdy po spełnieniu obowiązków przez wykonawcę odbiór powinien nastąpić.

V ACa 725/13
wyrok s.apel. 2014.03.07 w Katowicach
Wady uzasadniające odmowę odbioru robót, odstąpienie od umowy o roboty budowlane.
LEX nr 1454482
Jedynie wady istotne uzasadniają odmowę odbioru robót, odstąpienie od umowy, a co za tym idzie - rzutują na kwestie wymagalności roszczenia o wynagrodzenie za wykonane roboty. Wady nieistotne oznaczają zaś wykonanie zobowiązania, ale w sposób nienależyty co do jakości, rzutując na uprawnienie inwestora, który może domagać się ich usunięcia w oznaczonym terminie bądź obniżenia wynagrodzenia.

I ACa 549/13
wyrok s.apel. 2013.09.24 w Katowicach
Zakres współdziałania, o którym mowa w art. 354 § 2 k.c. przy wykonywaniu umowy o roboty budowlane.
LEX nr 1391905
Współdziałanie, o jakim mowa w art. 354 § 2 k.c. obejmuje inne sytuacje niż zapewnienie wypłaty wynagrodzenia. W szczególności przy wykonywaniu umowy o roboty budowlane obowiązki zamawiającego (inwestora) wynikające z przepisów normujących tą umowę obejmują m.in. obowiązki związane z przygotowaniem robót budowlanych, z ich wykonaniem oraz z zapłatą wynagrodzenia. W szczególności przepis art. 647 k.c. wskazując na obowiązki inwestora, odsyła wprost do przepisów prawa budowlanego, określających czynności związane z przygotowaniem robót - w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu - a w końcu do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Niewątpliwym przy tym jest, że zapłaty wynagrodzenia nie można utożsamiać z obowiązkiem współdziałania przy wykonywaniu umowy, skoro zapłata powinna nastąpić dopiero po odbiorze obiektu budowlanego.

V ACa 332/13
wyrok s.apel. 2013.07.09 w Gdańsku
„Skuteczny” odbiór robót budowlanych.
LEX nr 1356526
Artykuł 647 k.c. w odniesieniu do obowiązku odbioru robót przez inwestora nie wskazuje, że odbiór ten polega na wydaniu robót inwestorowi przez wykonawcę z natychmiastowym obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia za ich wykonanie i przejściem na inwestora korzyści i ciężarów związanych tymi robotami, jak ma to miejsce w przypadku sprzedaży towaru (art. 548 k.c.). Stwierdzenie w czasie odbioru występowania wad robót winno znaleźć odzwierciedlenie w protokole odbioru, ze wskazaniem oczekiwań inwestora co do usunięcia wad w określonym terminie, względnie innych ustaleń stron, m.in. w zakresie obniżenia wynagrodzenia wykonawcy. Przepis art. 647 k.c. nie stanowi o tym, że odbiór robót odnosi się tylko do robót wykonanych w całości i bez wad, a zatem nie znajduje żadnego uzasadnienia stanowisko, że odbiór następuje tylko wtedy, gdy roboty zostały wykonane w całości i nie mają żadnych wad, czyli nastąpił odbiór "skuteczny". Gdyby zaakceptować takie stanowisko, odbiory robót przeciągałyby się w czasie, a nierzadko nigdy nie dochodziłyby do skutku.

Proszę przeredagować dane wywody ując je w pismo, które skieruje Pani do wspólnoty, podnosząc, że Pani zobowiązanie wobec wierzyciela zostało wykonane i dalsza zwłoka powoduje naliczenie odsetek i przekazaniem sprawy do Sądu.



Wyślij zaproszenie do