Krzysztof Rybak

Krzysztof Rybak Operator Bazy Danych

Temat: Wspólnota małżeńska

Witam,
Spadkobierca wystąpił do sądu o nadanie spadku po obojgu rodzicach.Matka zmarła 23 lata temu, ojciec pozostał wdowcem do śmierci.Oboje mieszkali na terenie nieruchomości zabudowanej, która jest obecnie przedmiotem spadku.Wg księgi wieczystej jedynym właścicielem nieruchomości był nieprzerwanie tylko ojciec.Matka nie wniosła nic do wspólnoty.Oboje rodziców nie pozostawili testamentu.Czy taki wniosek jest prawidłowo sformułowany?Czy jest tylko formalnym zakończeniem wszystkich spraw spadkowych?Czy wnioskodawca w ten sposób może dochodzić osobnych roszczeń w stosunku do matki?Z góry dziękuję za odpowiedź.

konto usunięte

Temat: Wspólnota małżeńska

Autor: Łukasz Poczyński

W celu stwierdzenia nabycia spadku należałoby skierować do właściwego sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Z pytania wynika, że w grę wchodziłoby stwierdzenie nabycia spadku po dwóch spadkodawcach – po Pani matce, a następnie ojcu. W zasadzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien dotyczyć nabycia spadku po jednym, określonym spadkodawcy. Obowiązujące przepisy nie wyłączają jednak możliwości połączenia kilku wniosków i rozpoznania ich w jednym postępowaniu. Możliwe jest więc połączenie postępowania i wydanie postanowienia odnośnie kilku osób kolejno po sobie dziedziczących.



W jednym wniosku można więc domagać się stwierdzenia nabycia spadku po matce i ojcu. Dopuszczalne jest takie połączenie żądań, pod warunkiem że właściwość sądu jest uzasadniona dla każdego żądania. Sądem właściwym jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. W związku z tym, jeśli rodzice mieli takie samo miejsca zamieszkania, możliwe będzie przeprowadzenie obu postępowań w ramach jednego wniosku – da się założyć sprawę spadkową po obojgu rodzicach.
Krzysztof Rybak

Krzysztof Rybak Operator Bazy Danych

Temat: Wspólnota małżeńska

Dziękuję za odpowiedź, ale dalej nie jestem pewien skutków takiego postępowania.Czy dobrze rozumiem że w chwili ustania wspólnoty ( śmierć małżonki) połowa z majątku wspólnego pozostała przy ojcu a połowa przypadająca matce może zostać podzielona w częściach ułamkowych pomiędzy małżonka i jego dzieci?.
W przypadku kiedy ojciec od początku wspólnoty był jedynym właścicielem nieruchomości będącej przedmiotem spadku co będzie rozpatrywane przez sąd jako spadek po ojcu a co jako spadek po matce?

konto usunięte

Temat: Wspólnota małżeńska

przy stwierdzeniu nabycia spadku sąd ustala zasady spadkobrania tj. kto w jakim udziale dziedziczy.

Dopiero w postępowaniu działowym uwzględnia się co wchodziło w skład spadku

I tak to co wchodziło w zakres wspólności małżeńskiej powoduje, że co do zasady do podziału pozostanie udział w 1/2 tego co wchodziło w majątek wspólny. 1/2 bowiem należeć będzie do żyjącego małżonka (stan ustalmy na chwilę śmierci jednego z małżonków). 1/2 udziału zmarłego będzie dziedziczone przez drugiego małżonka i jego dzieci.

Jeżeli nieruchomość należała tylko do ojca to ten majątek, przy takim układzie dziedziczą dzieci.



Wyślij zaproszenie do