Gośka J.

Gośka J. Urząd
Wojewódzki/Wydział
Bezpieczeństwa i
Zarządzania Kr...

Temat: Wskazanie rodzica adopcyjnego w testamencie?

Witam. Od dluższego czasu nurtuje mnie ważne dla mnie pytanie. Sama wychowuję córkę 2 letnią. Wiadomo, jak w życiu bywa: różne rzeczy się zdarzają. Gdyby, nie daj Boże oczywiście, coś mi się stalo, co wtedy dzieje się z dzieckiem? Córka ma brata przyrodniego, a on swojego ojca. Czy jest możliwe, aby córka byla adoptowana przez mojego bylego męża, ojca mojego syna i wychowywala się razem z bratem? Jak się takie sprawy zalatwia? Jeśli on by wniósl do sądu o adopcję przedstawiając dokumenty, że jest ojcem jej brata i chce, aby dziecko wychowywalo się wspólnie z bratem, to czy sąd odda mu opiekę bez żadnych problemów?Czy ja mogę iść do notariusza i podpisać testament, że chcę w razie mojej śmierci, by on byl jej opiekunem prawnym? Proszę o opinię.

konto usunięte

Temat: Wskazanie rodzica adopcyjnego w testamencie?

Nie jestem specjalistą w sprawach rodzinnych,ale badałem już ten temat przy innej nieco sprawie, więc może moja informacja będzie dla Pani przydatna.

Generalnie jest tak, że zgodnie z art. 94 ust. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jedno z rodziców nie żyje, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców. Jeśli żadnemu z rodziców nie przysługiwałaby władza rodzicielska (w tym np. żyjącemu ojcu dziecka), wówczas ustanawia się opiekuna dla dziecka.

Dalej, zgodnie z art. 149 ust. 1 KRiO, gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej. Przy tym pierwszeństwo posiada "wskazanie" przez tego z rodziców, który zmarł później.

Wskazanie nie wymaga żadnej formy szczególnej, nie musi być dokonane w testamencie. Wiadomo jest jednak, że najlepiej wprowadzić takie wskazanie do testamentu w formie aktu notarialnego, ewentualnie pisemnie - największe prawdopodobieństwo, iż po śmieci rodzica takie "wskazanie" dotrze do wiadomości sądu rodzinnego.

Jeśli opiekunem nie została ustanowiony rodzic, opiekunem powinna być ustanowiona osoba spośród krewnych lub bliskich dziecka, tudzież rodzica. Dopiero później możemy mówić o opiece sprawowanej przez jakieś placówki publiczne.

Ważne jest jednak to, że sąd nie jest związany wskazaniem, choć bierze to pod uwagę. Sąd z urzędu posiada obowiązek rozważenia wszystkich "za" i "przeciw", słowem kieruje się dobrem dziecka. Kwestia czy uzna, iż dobro dziecka jest zgodne ze "wskazaniem" to już kompetencja sądu, na którą nie mamy wpływu.



Wyślij zaproszenie do