Temat: weksel
Kazimierz Hermanowicz:
Co prawda już podziękowano... ale coś dorzucę:
1/ weksel może być zwykłym kawałkiem papieru, jednak radziłbym stosować sprawdzony wzór, gdyż w wekslu formuły są niezwykle ważne, a żeby być pewnym, należy je stosowac "słowo w słowo";
To oczywiście nieprawda, nie ma takiej klauzuli w wekslu, która powinna być zastosowana "słowo w słowo", z wyjątkiem słowa "weksel".
I tak przyrzeczenie zapłaty może brzmieć "zapłacę na zlecenie X", "zapłacę na rzecz X", "zapłacę X", "zapłacę osobie X" itp.
Klauzula "bez protestu" może być zastąpiona "bez kosztów", czy nawet "bez konieczności dokonywania protestu".
Miejsce płatności może być określone "Płatny w ...", ale też "Zapłacę w ....", "Miejsce płatności: ...", "Zapłata będzie dokonana w ..." itp.
No i nie za bardzo rozumiem zastosowanej przez Pana dychotomii - albo kawałek papieru, albo sprawdzony wzór. Wszak sprawdzony wzór też będzie umieszczony na kawałku papieru.
Kazimierz Hermanowicz:2/ podpisy na wekslu nie muszą być w obecności notariusza - proszę jednak pamiętać, że jeśli wystawca (dłużnik) jest w związku małżenskim bez rozdzielności majątkowej, to małzonek powinien podpisać również z dopiskiem "poręczam za wystwacę";
Związek małżeński ma tu drugorzędne znaczenie, ważne jest, czy istnieje wspólność majątkowa. Jeśli żona będzie poręczycielem, to będzie odpowiadać swoim majątkiem odrębnym, czyli też będzie dłużnikiem. Jeśli chodzi nam jednak nie o to, aby żona była dłużnikiem, tylko o możliwość zaspokojenia się z majątku wspólnego małżonków, to żona nie może być poręczycielem, tylko wystarczy jak wyrazi zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez męża poprzez napisanie i podpisanie na rewersie weksla "wyrażam zgodę za zaciągnięcie niniejszego zobowiązania wekslowego przez męża"
Kazimierz Hermanowicz:3/ jeśli weksel jest zabezpieczeniem do umowy, to lepiej umowę podpisac w biurze notarialnym za tzw. poświadczeniem podpisu (nie w formie droższego aktu notarialnego). Jeśli nie ma umowy - zalecam napisanie "deklaracji wekslowej" dokłądnie opisującej okoliczności zobowiązania i podpisanie jej u notariusza jw.
Poświadczenie podpisu zapewnia stronę, że podpis jest autentyczny. Jeśli jednak podpis jest składany w obecności remitenta, to potwierdzanie go przez notariusza to zbędny wydatek.
A w ogóle znajomośc prawa wekslowego zanika nawet w bankach...
Fakt.
Lech Malinowski
http://remitent.pl