Temat: Ważność podpisu na umowie
1. Umowa nieważna. Gdyby brat podpisał się swoim imieniem, sprawa była by prosta gdyż wezwał by Pan właściciela do potwierdzenia zawartej umowy.
Chwila...chwila... Panowie aplikanci - od kiedy pod rygorem nieważności umowa najmu musi być zawarta w formie pisemnej? Powiedziałabym raczej że dokument, który Pan posiada jest niewiele wart, bo nie został podpisany przez osobę do tego uprawnioną. Chciaż - tak z całą pewnością tego nie wiemy - bo być może podpis w postaci nazwiska i pierwszej litery - jest właśnie podpisem tego, kto go postawił (nie ma jakichś specjalnych wymogów co do np. podpisu jako parafy - skoro tak rozumiany podpis może być zupełnie nieczytelny, to tym bardziej może to być nazwisko i jakaś litera - czy to pierwsza czy ostatnia z imienia, obrazowo mówiąc jeśli używa parafy o brzmieniu: "Sierotka Marysia" - to też nie można zarzucić mu, że to nie jest jego podpis albo że podpisał się nie w imieniu swoim ale Sierotki Marysi).
Istotne moim zdaniem jest z kim uzgadniał Pan warunki najmu, czy doszliście co do tych warunków do porozumienia i czy może to Pan udowodnić, nie wiemy też czy ta umowa jest już wykonywana - czy otrzymał Pan klucze i już tam mieszka i płaci czynsz. Nie wiadomo też czy osoba która podpisała umowę miała umocowanie do podpisania z Panem tej umowy (a możliwość zawarcia umowy najmu też niekoniecznie musi mieć wyłącznie właściciel)
Ogólnie rzecz ujmując sprawa nie jest taka oczywista.
2. W tym momencie korzysta Pan bez umownie z lokalu co upoważnia właściciela do żądania odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości w wysokości czynszu.
? Skąd takie wnioski?
Luiza Cierpioł edytował(a) ten post dnia 14.11.09 o godzinie 21:36