Piotr Brudniewicz

Piotr Brudniewicz Kadra zarządzająca w
branży IT

Temat: Usunięcie usterki na koszt dewelopera a wzajemne...

Witam,
Deweloper uznał zgłoszoną przeze mnie usterkę i unikał jejw ramach rękojmi, zasłaniając się różnymi kwestiami, nieistotnymi w relacji deweloper - kupujący. Otrzymał ode mnie wezwanie do jej usunięcia w określonym czasie, z czego się nie wywiązał. Usunąłem usterkę we własnym zakresie i wezwałem dewelopera do zwrotu poniesionych przeze mnie kosztów (na podstawie faktury) w terminie dwóch tygodni od otrzymania wezwania. Poinformowałem go również, że po upływie tego terminu, od kwoty tej będę naliczał mu odsetki ustawowe.
Deweloper zarządza osiedlem. Już po powyższych faktach, otrzymałem od niego noty obciążające, tytułem kosztów utrzymania osiedla.
Czy mogę żądać od dewelopera, uwzględnienia w tym rozliczeniu jego zobowiązania wobec mnie?
W jaki sposób to zrobić?
Co się stanie gdy nie ureguluję not informując dewelopera, że zaliczam je na poczet jego zobowiązania wobec mnie?
Piotr

konto usunięte

Temat: Usunięcie usterki na koszt dewelopera a wzajemne...

Proponuje w takiej sytuacji wysłać na piśmie do dewelopera oświadczenie o potrąceniu przysługującej Panu kwoty z kwoty przysługującej deweloperowi wobec Pana. Na wypadek gdyby później deweloper chciał na drodze sądowej dochodzić jakichkolwiek wierzytelności takie oświadczenie o potrąceniu staje się ważnym dowodem.Ten post został edytowany przez Autora dnia 23.05.14 o godzinie 12:16

konto usunięte

Temat: Usunięcie usterki na koszt dewelopera a wzajemne...

Teoretycznie może Pan skorzystać z instytucji potrącenia.

Art. 498. § 1 kc . Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
§ 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Art. 499 kc Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe.

Oświadczenie o potrąceniu nie musi być dokonane w szczególnej formie. Forma tego oświadczenia jest dowolna (zob. M. Pyziak-Szafnicka (w:) System..., s. 1136), może więc być złożone ustnie, pisemnie, w formie elektronicznej, poza sądem lub w toku sporu sądowego w formie zarzutu lub powództwa wzajemnego (por. L. Stecki (w:) Kodeks..., s. 498; K. Zagrobelny (w:) Kodeks..., s. 904; W. Bryl (w:) Kodeks..., s. 1210). Ale radzę to zrobić na pismie.

Skutki potrącenia powstają w chwili dojścia do drugiej strony oświadczenia, zgodnie z art. 61 k.c. Oświadczenie to jednak ma moc wsteczną (ex tunc) od czasu, gdy potrącenie stało się możliwe, tj. w chwili rozpoczęcia fazy kompensacyjnej czy inaczej – powstania stanu potrącalności, czyli wówczas gdy wystąpiły kumulatywnie wszystkie przesłanki potrącenia.

Dlatego przyjmuje się, że przepis art. 499 zdanie drugie k.c. reguluje zagadnienie skutków prawnych potrącenia w aspekcie czasowym. Oznacza to, że złożone skutecznie oświadczenie o potrąceniu wywiera skutki prawne (określone w art. 498 § 2 k.c.) od chwili, kiedy potrącenie stało się w ogóle możliwe, a więc od daty, w której istniał tzw. stan potrącalności obu wierzytelności (wyrok SN z dnia 27 listopada 2003 r., III CK 152/02, LEX nr 157288).

Poniżej wzór oświadczenia chociaż dotyczy spółek, można go wykorzystać.

OŚWIADCZENIE
o potrąceniu wierzytelności
Adresowane Do:
Przedsiębiorstwa .................... z siedzibą w .................... wpisanego do Rejestru Przedsiębiorstw Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem .................... przez Sąd Rejonowy w .................... Wydział .................... Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP: ...................., REGON ....................; kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) .................... zł;
Działając w imieniu własnym jako członkowie zarządu spółki prawa polskiego działającej pod firmą .................... z siedzibą w .................... przy ul. ...................., .................... Warszawa, wpisanej do rejestru .................... prowadzonego przez .................... pod numerem .................... niniejszym przedkłada aktualny odpis Spółki z rejestru, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Oświadczenia oraz oświadczamy, iż:
że potrącamy wierzytelność z tytułu umowy .................... o zapłatę kwoty .................... należnej na podstawie faktury VAT nr .................... przysługującą nam wobec:
Przedsiębiorstwa .................... z siedzibą w .................... wpisanego do Rejestru Przedsiębiorstw Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem .................... przez Sąd Rejonowy w .................... Wydział .................... Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP: ...................., REGON ....................; kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) .................... zł, na podstawie umowy .................... z dnia ..................... .
Jednocześnie oświadczamy, iż potrącenia jest możliwe z uwagi na to, że obie wyżej określone wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem.
W wyniku dokonanego potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej, co oznacza, że pozostaje do zapłaty .................... Na rzecz ..................... .
Wszelkie zmiany niniejszego Oświadczenia wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Sądem właściwym dla sporów mogących powstać w związku z wykonaniem niniejszego Oświadczenia będzie w każdym przypadku sąd właściwy dla siedziby Wierzyciela.
Niniejsze Oświadczenie zostało poddane prawu polskiemu. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Oświadczeniem należy stosować postanowienia polskiego kodeksu cywilnego.
Wszelkie załączniki stanowią integralną część niniejszego Oświadczenia.
Podpisy uprawnionych członków zarządu:
1. ........................
2. ........................
Piotr Brudniewicz

Piotr Brudniewicz Kadra zarządzająca w
branży IT

Temat: Usunięcie usterki na koszt dewelopera a wzajemne...

Dziękuję za szybki odzew!
Nie do końca rozumiem kwestię mocy wstecznej, a wydaje się to istotne w kontekście odsetek, które naliczam developerowi. Jaką datę mam przyjąć jako datę ich naliczenia?
A - datę otrzymania not od dewelopera,
B - datę wyjaśnienia przez dewelopera błędów w w/w notach - złożyłem odrębną reklamację w tym temacie. jeszcze czekam na odpowiedź
C - datę wysłania przeze mnie oświadczenia o potrąceniu - to wydaje mi się nielogiczne, bo celowo mogę opóźniać wysłanie tego dokumentu, aby obciążyć dewelopera większą kwotą.

Piotr

konto usunięte

Temat: Usunięcie usterki na koszt dewelopera a wzajemne...

co do zasady moc wsteczna ma miejsce w przypadku gdy czas wymagalności obu wierzytelność się przeciął.

np. wierzytelność A względem B staje się wymagalna 22 maja, a wierzytelność B względem A 29 maja. Uprawniony z wierzytelności A składa oświadczenie o potraceniu 29 lipca, ale skutek potrącenia odniesie się do dnia 29 maja. Oznacza to, że w zakresie potrąconych wierzytelności B będzie w opóźnieniu do A od 23 maja do 29 maja (odsetki), ale A wobec B nie będzie w opóźnieniu.
Piotr Brudniewicz

Piotr Brudniewicz Kadra zarządzająca w
branży IT

Temat: Usunięcie usterki na koszt dewelopera a wzajemne...

wszystko jasne. dziękuję.
Piotr

Następna dyskusja:

Przeniesienie pozwolenia na...




Wyślij zaproszenie do