Olga Lenarczyk-Flak

Olga Lenarczyk-Flak konsultant, Computer
Land Service /
Telekomunikacja
Polsk...

Temat: URLOP WYCHOWAWCZY !!! PROSZĘ O POMOC

Witam serdecznie bardzo proszę o poradę wolałam napisać tutaj bo dzwoniąc do ZUS- i tak się nic dowiedzieć nie mogę :(Mianowicie mój synek urodził się jako wcześniak nikt nie poinformował mnie o możliwości wstrzymania urlopu macierzyńskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu ( dziecko od urodzenia do stycznia czyli 4 miesiące) spędziło w szpitalu...szkoda że po takim czasie ale dowiedziałam się że na ten czas mógł być mi wstrzymany Macierzyński lekarz powinien wystawiać L4. czy jest możliwość cofnięcia tego na na podstawie wypisów (dok. ze szpitala za ten okres) czy jest już za późno..."(
i pytanie drugie, odnośnie urlopu wychowawczego ...z końcem września kończy mi się urlop macierzyński a umowę z pracodawcą mam do końca listopada. Jak wygląda sprawa Wychowawczego? Pewnie jest on bezpłatny, na jakiej zasadzie mogłabym z niego skorzystać? czy przechodząc na niego wystarczy mi tylko zatrudnienie na te 2 miesiące czy umowa musi opiewać na cały okres wychowawczego ?
Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam Olga.

konto usunięte

Temat: URLOP WYCHOWAWCZY !!! PROSZĘ O POMOC

Autor:
Mirosław Włodarczyk
Tytuł:
Komentarz do art.181 Kodeksu pracy
Stan prawny:
2012.04.15

Przepis art. 181 k.p. wprowadza wyjątek od zasady nieprzerwanego korzystania z urlopu macierzyńskiego. Przerwa w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego może mieć miejsce, jeżeli dziecko wymaga hospitalizacji. Konieczność zapewnienia dziecku opieki szpitalnej może się pojawić zarówno bezpośrednio po porodzie, jak i w późniejszym czasie. Urlop przerywa się na wniosek pracownicy, ale nie wcześniej niż po wykorzystaniu przez nią 8 tygodni urlopu (przerwa połogowa przeznaczona na regenerację sił po porodzie). Przy składaniu wniosku pracownica powinna powyższe okoliczności udokumentować stosownymi zaświadczeniami. Pracodawca ma obowiązek umożliwić pracownicy przystąpienie do pracy, jak i udzielić ponownie urlopu w terminie przez nią wskazanym w związku z zakończeniem hospitalizacji dziecka. Przepis nie określa terminu uprzedzenia o powrocie do pracy - dopuszczenie do pracy następuje więc niezwłocznie.
Należy uznać, że sytuacja taka może mieć charakter powtarzalny.

Obawiam się zatem, że już jest za późno na żądanie przerwy w urlopie macierzyńskim, bowiem nie wróciła Pani do pracy po 8 tyg. obowiązkowego urlopu.

Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas określony urlopu wychowawczego udziela się do końca okresu, do którego ma trwać stosunek pracy.



Wyślij zaproszenie do