Temat: Urlop wychowawczy.
Nie budzi wątpliwości, iż przedmiotowy przepis ma na celu ochronę interesu pracodawcy. Rygoryzm regulacji, moim zdaniem, jest uzasadniony obligatoryjnym, w przypadku złóżenia wniosku o urlop zgodnie z wymogami rozporządzenia, charakterem udzieleneia urlopu, nie wydaje mi się także by pozostawał on w sprzeczności z istotą instytucji urlopu wychowawczego. Wskazane w nim wymogi stanowią emanację zawartego w art. 100 par. 2 pkt 4 kp podstawowego obowiązku pracownika jakim jest dbanie o dobro zakładu pracy oraz czynią zadość generalnej zasadzie udzielania urlopów pracowniczych tj. - iż powinny być one udzielane biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Wyjątkiem są oczywiście urlopy przysługujące z mocy ustawy, ale urlop wychowawczy do takiej grupy nie należy.
Moim zdaniem twierdzenie, że interes pracodawcy nie doznaje uszcerbku w wyniku złożenia wniosku na co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu nie jest prawidłowe, ponieważ zakłada, że naruszenie takiego interesu może nastąpić jedynie poprzez zbyt późne złożenie wniosku, a pomija sytucje złożenia wniosku zbyt wcześnie np. z 3 letnim wyprzedzeniem, co może w sposób drastyczny wpływać na politykę kadrową pracodawcy. Ochrona intersu pracodawcy wyrażona niniejszym przepisem rozciąga się na obie z powyższych możliwości i należy stwierdzić, że właśnie zawężanie ochrony interesu pracodawcy stoi w sprzeczności z wykładnią celowościową omawianego przepisu.
Nie twierdzę, że pracodawca nie może udzielić urlopu wych. na podstawie wniosku złożonego z dużym wyprzedzeniem, wręcz przeciwnie - może, ale nie jest do tego zobowiązany.
Pozdrawiam.
Rafał Minc edytował(a) ten post dnia 22.12.09 o godzinie 08:27