Rafał M.

Rafał M. Radca prawny

Temat: Urlop wychowawczy.

Witam, mam pytanie odnośnie sposobu udzielania urlopu wychowawczego. Konkretnie chodzi mi o interpretacje par. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego, czyli o zapis:

§ 1. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu.

W związku z tym przepisem pojawiły się rozbieżności interpretacyjne, czy złożenie wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego ma być złożone konkretnie na dwa tygodnie przed rozpoczęciem urlopu, czy też należałoby interpretować ten termin jako - co najmniej na dwa tygodnie przed.


Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Aneta K.

Aneta K. HR Manager / Coach

Temat: Urlop wychowawczy.

Interpretujemy to jako "co najmniej 2 tyg wcześniej" czyli na 2 tyg przed planowanym rozpoczęciem lub wcześniej. Pracodawca ma obowiązek wtedy wyrazić zgodę na urlop wychowawczy w okresie wskazanym we wniosku przez pracownicę. W przypadku złożenia wniosku w terminie krótszym jak 2 tyg przed planowanym rozpoczęciem, pracodawca udziela urlopu nie później niż z upływem 2 tyg od złożenia wniosku. Może oczywiście zgodzić się na termin wskazany przez pracownika w przypadku spóźnienia ale nie musi - jego dobra wola.
Rafał M.

Rafał M. Radca prawny

Temat: Urlop wychowawczy.

Dzięki za odpowiedź.

Ponieważ ja w tej dyskusji reprezentuje pogląd odmienny od Twojego, tzn. uważam, że wniosek należy złożyć na dwa tygodnie wcześniej, chciałbym się dowiedzieć jakie są podstawy do takiej interpretacji, dlatego że przeczy ona moim zdaniem wykładni językowej przytoczonego przepisu, który wprost wiąże moment złożenia wniosku z planowanym rozpoczęciem urlopu.

Wbrew pozorom ma to duże znaczenie praktyczne, ponieważ może doprowadzić do patologii tego typu, iż osoba uprawniona złoży taki wniosek na 3 lata wcześniej i w związku z tym obejmie ją wzmożona ochrona stosunku pracy okreśłona w art. 186 z ind. 1 kp. ?

Czy są komuś znane orzeczenia na ten temat?

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Urlop wychowawczy.

Również uważam, że chodzi o co najmniej dwa tygodnie - taki wniosek wypływa z wykładni celowościowej. 2- tygodniowy okres leży w interesie pracodawcy, ponieważ nagłe odejście pracownika mogłoby zakłócić proces pracy w zakładzie. Wychodząc z tego założenia należy stwierdzić, że jeśli pracodawca będzie miał np. 2 tygodni i 2 dni na przygotowanie się do odejścia pracownika, to jego interes nie dozna żadnego uszczerbku - przeciwnie ten czas pozwoli mu się lepiej przygotować do ewentualnych zmian organizacyjnych.

Interpretacja, że wniosek o urlop można złożyć tylko tego jednego dnia - równo na 2 tygodnie przed początkiem urlopu wychowawczego, kłóciła by się nie tylko z celem tej regulacji, lecz byłaby nadmiernie rygorystyczna. Tego rodzaju rygoryzmu nie da się moim zdaniem uzasadnić żadnymi racjonalnymi przesłankami.
Rafał M.

Rafał M. Radca prawny

Temat: Urlop wychowawczy.

Nie budzi wątpliwości, iż przedmiotowy przepis ma na celu ochronę interesu pracodawcy. Rygoryzm regulacji, moim zdaniem, jest uzasadniony obligatoryjnym, w przypadku złóżenia wniosku o urlop zgodnie z wymogami rozporządzenia, charakterem udzieleneia urlopu, nie wydaje mi się także by pozostawał on w sprzeczności z istotą instytucji urlopu wychowawczego. Wskazane w nim wymogi stanowią emanację zawartego w art. 100 par. 2 pkt 4 kp podstawowego obowiązku pracownika jakim jest dbanie o dobro zakładu pracy oraz czynią zadość generalnej zasadzie udzielania urlopów pracowniczych tj. - iż powinny być one udzielane biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Wyjątkiem są oczywiście urlopy przysługujące z mocy ustawy, ale urlop wychowawczy do takiej grupy nie należy.

Moim zdaniem twierdzenie, że interes pracodawcy nie doznaje uszcerbku w wyniku złożenia wniosku na co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu nie jest prawidłowe, ponieważ zakłada, że naruszenie takiego interesu może nastąpić jedynie poprzez zbyt późne złożenie wniosku, a pomija sytucje złożenia wniosku zbyt wcześnie np. z 3 letnim wyprzedzeniem, co może w sposób drastyczny wpływać na politykę kadrową pracodawcy. Ochrona intersu pracodawcy wyrażona niniejszym przepisem rozciąga się na obie z powyższych możliwości i należy stwierdzić, że właśnie zawężanie ochrony interesu pracodawcy stoi w sprzeczności z wykładnią celowościową omawianego przepisu.

Nie twierdzę, że pracodawca nie może udzielić urlopu wych. na podstawie wniosku złożonego z dużym wyprzedzeniem, wręcz przeciwnie - może, ale nie jest do tego zobowiązany.

Pozdrawiam.Rafał Minc edytował(a) ten post dnia 22.12.09 o godzinie 08:27
Tomasz M.

Tomasz M. W życiu jak w tańcu
- każdy krok ma
znaczenie, więc
tańcz...

Temat: Urlop wychowawczy.

Nie przesadzasz przypadkiem...? Kto na 3 lata czy nawet na 1 rok przed urlopem będzie wiedział, że w tym właśnie czasie będzie go potrzebował?

Poza tym proponuję wczytać się dalej, gdzie jest napisane, co następuje:

"§ 2. 1. We wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik wskazuje:
1) datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego


Czy miałoby to (pogrubione) sens, gdyby rygor był taki, że wniosek o taki urlop składa się dokładnie na dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem...? Wniosek trzeba złożyć na przynajmniej dwa tygodnie przed wymagającą tego sytuacją, można to zrobić wcześniej, ale 3-letnie wyprzedzenie to jest już szyta grubymi nićmi przesada, Rafale...

Tomek

edit - literówkaTomasz M. edytował(a) ten post dnia 22.12.09 o godzinie 17:27
Rafał M.

Rafał M. Radca prawny

Temat: Urlop wychowawczy.

Tomaszu,

Dziękuje za udział w dyskusji. Na wszystkie zadane przez Ciebie pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym wątku, proponuję się wczytać.

Pozdrawiam.
Tomasz M.

Tomasz M. W życiu jak w tańcu
- każdy krok ma
znaczenie, więc
tańcz...

Temat: Urlop wychowawczy.

Ja szczerze wątpię, aby ktoś składał wniosek o urlop wychowawczy na trzy lata wcześniej... i nie jest potrzebne żadne ustalenie w tej kwestii.



Wyślij zaproszenie do