Sylwia Kurnakowska

Sylwia Kurnakowska Kasjer, Beetsa

Temat: umowa zlecenie i brak wypłaty wynagrodzenia

Witam
W pazdzierniku podjelam prace na umowe zlecenie przez agencje pracy tymczasowej. Z powodu nagłej sytuacji rodzinnej musialam zmienic natychmiast miejsce zamieszkania.W zwiazku z tym musiałam wypowiedziec umowe w trybie natychmiastowym.Dodam ,że wszelkie formalnosci zwiazane z podjeciem pracy były załatwiane drogą elektroniczną.Tak wiec wypowiedzenie umowy przesłałam emailem.Do 20 listopada miało wpłynać wynagrodzenie za przepracowany okres,jednak nie wpłyneło.Agencja chce mnie obciązyc za odzież,buty,badania,które zapłacilam z własnej kieszeni.Z zakładu dostalam tylko koszulke która znajdowala sie w szafce pracowniczej.Kluczyk z tej szafki wysłałam.Czy mam prawo rościc sobie prawo do wypłaty wynagrodzenia? czy są przepisy które to określają? czy powinnam to zgłosic do instytucji z powodu braku wypłaty? jak tak to do jakich?
Bardzo prosze o odpowiedz.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: umowa zlecenie i brak wypłaty wynagrodzenia

USTAWA
z dnia 9 lipca 2003 r.
o zatrudnianiu pracowników tymczasowych1)
(Dz. U. z dnia 22 września 2003

Art. 26. 1. Do osób w wieku od 16 do 18 lat będących uczniami, skierowanych do pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy dotyczące zatrudniania młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe.
2. Do osób skierowanych do pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy art. 8, 9 ust. 1 i art. 23.

Drzewiecka E.
artykuł Rzeczposp. PCD 2004/1/13 Umowa cywilna nie tylko dla uczniów. Teza 2
Art. 26 ust. 2 ustawy [z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych], zgodnie z którym "do osób skierowanych do pracy tymczasowej na podstawie umów prawa cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy art. 8, 9 ust. 1 i 23", dotyczy wszystkich osób, niebędących pracownikami, zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko uczniów. Gdyby w art. 26 ust. 2 chodziło jedynie o uczniów, wówczas w ust. 2 powinno znaleźć się odwołanie do ust. 1. Również tytuł rozdziału III, w którym umiejscowiono ten przepis ("Kierowanie do pracy tymczasowej osób niebędących pracownikami agencji pracy tymczasowej"), może wskazywać na szersze zastosowanie ust. 2 niż tylko wobec uczniów.

Jeżeli była to umowa cywilnoprawna to należałoby przyjąć, że była to umowa o świadczenie usług do której stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenie.

Kodeks cywilny

Art. 750. Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

wysłała Pani wypowiedzenie mailem, a więc należy uznać, że zastosowanie ma art. 61 kc.

Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
§ 2. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Proszę zatem powołać się na treść umowy, gdzie były wskazane wyliczenia dotyczące wynagrodzenia i wezwać ich do zapłaty. Później pozostaje już tylko droga sądowa.

Musi Pani pamiętać o tym, ze skoro chcą Panią obciążyć kosztami o jakich Pani mówi to muszą wykazać, że je ponieśli. Jak ma Pani rachunki, ze to Pani poniosła te koszty to są na przegranej pozycji.

Następna dyskusja:

Umowa zlecenie- brak wynagr...




Wyślij zaproszenie do