Cyryl Sowa

Cyryl Sowa pracownik biurowy

Temat: Umowa warunkowa a zadatek

Czy przy zawieraniu umowy warunkowej (czyli de facto umowie sprzedaży) można wpłacie pieniędzy przy akcie przez Kupującgo nadać znaczenie "zadatku" który zachowa Sprzedający jeśli do zawarcia umowy przenoszącej własność nie dojdzie??

Umowę warunkową muszą zawrzeć z powodu pierwokupu przez Agencję.

Czy też zadatek występuje "tylko" przy umowie przedwstępnej (która umową sprzedaży nie jest)a której wykonanie ma zadatek gwarantować ??

Znam różne interpretacje tego znaczenia przez noteriuszy.Która waszym zdaniem jest właściwa ??

O zadatku K.C.-

Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Temat: Umowa warunkowa a zadatek

Szkoda, że nikt tego nie wyjaśnił :(

Ja skłaniałabym się ku wersji części zapłaty, a nie zadatku. Umowa warunkowa, to przecież część umowy sprzedaży.
Ale może ktoś z fachowców interpretacji prawa tu zajrzy i wyprowadzi mnie z błędu. Czekam :)

Następna dyskusja:

Notarialna umowa warunkowa ...




Wyślij zaproszenie do