Artur R.

Artur R. rozwijam działy
handlowe

Temat: Umowa lojalnościowa

Poproszę o poradę odnośnie umowy lojalnościowej przedstawionej pracownikowi.
Czy w tej umowie występują jakieś zapisy nie zgodne z kodeksem?

Np. $4 pkt.2

Z góry dziękuję za pomoc.

§ 1
1. Pracodawca kieruje Pracownika na szkolenie” abc” , organizowane i prowadzone przez firmę xyz (zwany dalej kursem), na co Pracownik wyraża zgodę.
Kurs rozpocznie się........................................... i będzie trwał 300 godzin do ............................. w godzinach pracy Pracownika.
2. Pracodawca przyznaje pracownikowi następujące świadczenia dodatkowe:
a) opłacenie kosztów szkolenia w kwocie stanowiącej 7500 złotych (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych)
b) opłacenie kosztów noclegu oraz dojazdu do i z miejsca szkolenia ( kwota zostanie skalkulowana po przedstawieniu przez pracownika faktur za przejazd i nocleg)
3. Opłacenie kosztów szkolenia uzależnione jest od spełnienia przez Pracownika następujących warunków:
a) udziału w zajęciach dydaktycznych zgodnie z harmonogramem kursu,
b) poddawania się testom/egzaminom przewidzianych programem kursu;
c) złożenia z wynikiem pozytywnym końcowych egzaminów przewidzianych programem kursu.
4. Warunek określony w ust. 3a uważa się za spełniony także w przypadku, gdy nieobecność pracownika na zajęciach spowodowana była urlopem wypoczynkowym, wykonywaniem obowiązków pracowniczych na polecenie Pracodawcy oraz chorobą potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim. Wówczas czas absencji nie jest wliczany do czasu nieobecności Pracownika.
5. Pracownik nabywa prawo do świadczenia dodatkowego, o którym mowa w ust. 2, z dniem spełnienia warunków wskazanych w ust. 3. Do tego dnia uiszczona przez Pracodawcę kwota czesnego stanowi zaliczkę, która w przypadku niespełnienia warunków podlega zwrotowi w terminie 7 dni.

§ 2
1. Pracownik zobowiązuje się do:
a) sumiennego udziału w zajęciach dydaktycznych w wymiarze co najmniej 75 %;
b) przystępowania do testów/egzaminów przewidzianych programem kursu;
c) dostarczenia Pracodawcy wyników egzaminu
d) dostarczenia Pracodawcy informacji (w postaci dokumentu z pieczęcią szkoły) o złożonym z wynikiem pozytywnym egzaminie końcowym przewidzianym programem kursu.

§ 3
1. Pracownik ma obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu przyznanego mu świadczenia dodatkowego w przypadku, gdy:
a) bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji;
b) Pracodawca rozwiąże z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w „okresie odpracowania” trwającym 3lata,
c) Pracownik w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub w „okresie odpracowania” rozwiąże stosunek pracy z pracodawcą za wypowiedzeniem (z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z powodu mobbingu),
d) Pracownik w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub w „okresie odpracowania” rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 k.p.) lub z powodu mobbingu (art. 943 k.p.), mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.

2. Pracownik zobowiązuje się do przepracowania u Pracodawcy 3 lat po ukończeniu nauki w przepisanym trybie, pod rygorem zwrotu kosztów dodatkowego świadczenia, na zasadach określonych w § 3.
3. Pracodawcy przysługuje roszczenie o zwrot poniesionego świadczenia dodatkowego wynikającego z niniejszej umowy, w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego przez Pracownika po ukończeniu kursu.
4. Pod pojęciem „przerwanie podnoszenia kwalifikacji” wskazanym w ust. 1 strony rozumieją także ukończenie szkolenia bez uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu końcowego.

§ 4
1. W przypadku ziszczenia się któregokolwiek z przesłanek wskazanych w § 3 ust. 1 pkt b), c) i d) Pracownik zobowiązuje się wpłacić kwotę należną Pracodawcy najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy, a w przypadku ziszczenia się okoliczności wskazanej w § 3 ust. 1 pkt a) w terminie 7 dni.
2. Niniejszym, Pracownik udziela Pracodawcy nieodwołalnej zgody, w trybie art. 91 kodeksu pracy, na potrącenie, na zasadach określonych w tym przepisie, zobowiązań Pracownika wobec Pracodawcy, wynikających z niniejszej umowy, z wynagrodzenia za pracę i z innych świadczeń wypłacanych Pracownikowi przez Pracodawcę, podlegających ochronie jak wynagrodzenie za pracę.

§ 5
Niniejsza umowa obowiązuje strony z chwilą podjęcia nauki przez Pracownika.

§ 6
W sprawach, które nie zostały uregulowane w niniejszej umowie, zastosowanie znajdują powszechnie obowiązujące przepisy, a także zasady obowiązujące w firmie abc

§ 7
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają zachowania formy pisemnej, pod rygorem nieważności.

§ 8
Wszelkie spory powstałe na tle wykonania niniejszej umowy będą rozstrzygane przez właściwy sąd w xyz.

§ 9
Umowę sporządzono w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

konto usunięte

Temat: Umowa lojalnościowa

Witam,

Wskazany przez Pana przepis, tj. par. 4 ust. 2 wzbudza moje wątpliwości, zwłaszcza w zakresie nieodwołalnej zgody. W mojej ocenie nie może się tu znaleźć takie ograniczenie.

(umowy w pozostałym zakresie nie analizowałem).



Wyślij zaproszenie do