Waldemar Panek

Waldemar Panek Konserwator, Hotelik
orański

Temat: Ubezpieczenie oc

Witam, kupiłem samochód, który miał wykupione OC w HDI. Nie miał zapłaconej 2 raty ubezpieczenia. Kupiłem go dnia 3 maja 2012, a 4 maja 2012 wypowiedziałem umowę w HDI i od razu przeszedłem do Warty. A niedawno z HDI dostałem do zapłacenia rachunek ubezpieczenia za ten samochód, mimo że wypowiedziałem umowę. Co teraz mam z tym zrobić? Nie bardzo poczuwam się do tego, aby płacić cokolwiek firmie HDI, gdyż wypowiedziałem umowę na drugi dzień po kupnie samochodu z tym ubezpieczeniem.
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: Ubezpieczenie oc

Waldemar Panek:
Co teraz mam z tym zrobić?

zignorować

konto usunięte

Temat: Ubezpieczenie oc

Kupując samochód nowy właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę. A za nie zapłaconą 2 ratę to powinni poprzedniego właściciela ścigać, więc jak najbardziej proszę to zignorować.

Temat: Ubezpieczenie oc

Proponuje wysłać do ubezpieczyciela umowę kupna sprzedaży samochodu wskazując tym samym datę zakupu i jednocześnie oddalić roszczenie do poprzedniego właściciela.
Izabela Wtorek

Izabela Wtorek radca prawny,
Jamrozy, Pietrzko,
Wtorek-Kancelaria
Radców...

Temat: Ubezpieczenie oc

Ja wysłałabym przed wszystkim oświadczenie o wypowiedzeniu wraz z dowodem jego nadania.
bo sama umowa kupna - sprzedaży nie zwalania z odpowiedzialności za składkę od dnia nabycia pojazdu.

konto usunięte

Temat: Ubezpieczenie oc

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych1) w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 32 ust. 4 cytowanej ustawy Posiadacz pojazdu mechanicznego, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu ponosi odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki należnej za okres od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności pojazdu. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1

Art. 33 pkt 4 cytowanej ustawy Umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ulega rozwiązaniu w przypadku określonym w art. 31 ust. 1 i 4.

W istocie zaś co do zasady ubezpieczyciel nie może żądać składki za ubezpieczenie w okresie którego nie obejmował ochroną, Pan zaś nie jest obowiązany do zapłacenia składki niezapłaconej, chyba że liczyć jeden dzień od przeniesienia pojazdu do wypowiedzenia umowy.
Jeżeli dysponuje Pan pismem którym wypowiedział Pan umowę ubezpieczenia to proponuje wysłać kopie potwierdzoną notarialnie lub samą kopię do zakładu ubezpieczeń HDI. Jeżeli Pan takiego pisma nie posiada nie Pan się uda do jednostki gdzie dokonał wypowiedzenia i wyjaśni sprawę, może nastąpił pewien nieporządek i nie wprowadzili wypowiedzenia do systemu.

Następna dyskusja:

Ubezpieczenie zdrowotne a s...




Wyślij zaproszenie do