Łukasz S.

Łukasz S. Uniwersytet
Krakowski

Temat: trwała częściowa niezdolnosc do pracy- renta?

Witam
Tato ma zdiagnozowana chorobę szpiczak mnogi- nowotwór układu krwionośnego.
W związku z niemożnością pracy, przeszepami szpiku itp. Starał się o rentę z ZUS- otrzymał najpierw na rok, później przed upływem czasu złożył wniosek i otrzymał rentę na 2 lata. W piśmie ZUS pisało - - „Całkowicie niezdolny do pracy do 31.12.2014” Tak brzmiało pismo w którym brak było uzasadnienia i dostawał rente. Teraz w związku z upływem czasu złożył pismo do ZUS został wezwany na komisję lekarza orzecznika który nie zaznajomił się z dokumentacja itp. I powiedział że decyzje wyśle pocztą.
Przyszło pismo z ZUS, a tam:

- jest pan trwale częściowo niezdolny do pracy.
-Nie jest pan całkowicie niezdolny do pracy”

W uzasadnieniu lekarz opisał -w skrócie historia choroby o przeszczepach hospitalizacji, naciekach nowotworu na częściach kości itp. Przy czym że nie ma zdolności w wykonywaniu wyuczonego zawodu i że jest jakas poprawa(mimo że jest pogorszenie)

Pytanie co to oznacza – „jest pan trwale częściowo niezdolny do pracy. -Nie jest pan całkowicie niezdolny do pracy” (dwa punktory/myślniki są na kartce)

Czy ojciec dostanie zatem rentę czy nie? Bo w Internecie panuje duża dezinformacja i co forum to inaczej, a z artykułów czy strony ZUS tylko ogólniki można wyczytac-ustawowe wstawki kopiowane…
Co daje „trwała częściowa niezdolność do pracy „ ? upoważnia do renty?
Jeśli tak to trzeba składać jakiś wniosek czy co? Bo wcześniej jak miał „całkowitą niezdolność do pracy to renta przychodziła od razu….
Proszę o dopowiedź bo czas ucieka, a w przypadku negatywnej opinii składać będzie sprzeciw i później sprawa sadowa po zamknięciu post. Zusowskiego…

konto usunięte

Temat: trwała częściowa niezdolnosc do pracy- renta?

To nie dostał decyzji w przedmiocie renty?

Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. W przypadku Pana ojca wynika, że uznano, ze jest jedynie częściowo niezdolny do pracy, wcześniej miał stwierdzoną całkowitą niezdolność. Stary numer ZUS aby obniżyć wymiar renty, bowiem widzą, że nie ma podstaw do przyjęcie, że stan zdrowia ulegnie poprawie na tyle ,że osoba odzyska zdolności do pracy.

Dziwi mnie zapis o trwałej niezdolności do pracy, bowiem nowelizacja ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która miała miejsce 10 lat temu uchyliła przepisy. które wskazywały na możliwość stwierdzenia trwałej niezdolności do pracy.
Łukasz S.

Łukasz S. Uniwersytet
Krakowski

Temat: trwała częściowa niezdolnosc do pracy- renta?

No ja wiem, że częściowa niezdolność- nie może pracować w wyuczonym/wykwalifikowanym zawodzie...

jednak wcześniej stawiając się na komisji, dostawał pismo co następuje:
"całkowita niezdolność do pracy do np 31.12.2014)"
i renta przychodziła "z autoomatu"
teraz czytam http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/204426 ( w miarę świeże )
gdzie dowiaduję się że orzeczenie lekarza orzecznika nie jest uwarunkowane otrzymaniem renty, nawet jeśli jest orzeknięta całkowita niezdolność do pracy...

"Aby uzyskać do niej prawo, wnioskodawca musi spełnić JEDNOCZEŚNIE następujące wymagania:

1. być niezdolnym do pracy – według orzeczenia lekarza orzecznika ZUS;
2. posiadać wymagany okres zatrudnienia – tzw. okresy składkowe i nieskładkowe;
3. niezdolność do pracy powinna powstać w czasie zatrudnienia lub w okresie równorzędnym z okresem zatrudnienia, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów."

Pierwszy i drugi warunek Ojciec spełnia- lekarz orzekł trwałą częściową niezdolność do pracy, a zarazem ma 36 lat składkowych. (od18 roku życia pracował)

pytanie zasadne czy spełnia trzeci warunek?
"3. niezdolność do pracy powinna powstać w czasie zatrudnienia lub w okresie równorzędnym z okresem zatrudnienia, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów."

bo najpierw wykorzystał chorobowe, później chyba rente rehabilitacyjną itp (wszystko co kodeks zakłada, bo w tym czasie leżał po przeszczepach szpiku w szpitalach itp). jak interpretować zatem trzeci punkt? Czy on zakłada również wcześniejsza niezdolność, czy rozumieć to to że jako był 2 lata na rencie to już przekroczył 18miesięcy od okresu zatrudnienia...

* czy w Zus jest jakaś komórka która odpowie mu na jego niejasności face tu face od reki? jakas komórka prawna czy cos? ktoś merytorycznie znający problem? bo kwestia czy sie odwoływać czy nie...a czas 14 dni ucieka!

* Mam już gotowy sprzeciw do orzeczenia lekarza orzecznika, i pytanie- wnosząc sprzeciw do komisji lekarskiej, komisja może zmienić to orzeczenia na gorsze? i np zabrać "cześciową niezdolność do pracy" ?

konto usunięte

Temat: trwała częściowa niezdolnosc do pracy- renta?

Rozpatrując sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS komisja dokonuje ponownej oceny niezdolności do pracy i jej stopnia oraz ustala inne okoliczności związane z tą niezdolnością. W ramach swoich kompetencji komisja lekarska może zmienić orzeczenie lekarza orzecznika również na niekorzyść zainteresowanego np. ustalić brak niezdolności do pracy albo niższy stopień niezdolności do pracy.
Łukasz S.

Łukasz S. Uniwersytet
Krakowski

Temat: trwała częściowa niezdolnosc do pracy- renta?

A jakby pan zinterpretował moje zapytania powyżej...?
należy się renta czy nie z tytułu częściowej trwałej niezdolności...?

konto usunięte

Temat: trwała częściowa niezdolnosc do pracy- renta?

Bez wglądu do całokształtu dokumentacji nie ma sensu podejmować się interpretacji stanu faktycznego. Radzę udać się do prawnika specjalizującego się zagadnieniami z ubezpieczeń społecznych.
Łukasz S.

Łukasz S. Uniwersytet
Krakowski

Temat: trwała częściowa niezdolnosc do pracy- renta?

pomoże ktoś chociaż odnośnie ptk 3?

Następna dyskusja:

ZUS-czesciowa niezdolnosc d...




Wyślij zaproszenie do