Temat: testament
Art. 961 kc Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.
Jeżeli rozrządzenie lub rozrządzenia testamentowe obejmujące przedmioty majątkowe wyczerpujące prawie cały spadek zostały dokonane na rzecz kilku osób, to osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów (art. 961 zd. 2 k.c.). Ustalone w ten sposób udziały stanowią następnie podstawę do dokonania rozliczeń pomiędzy współspadkobiercami w dziale spadku. Spłatę należną spadkobiercy ocenia się według wartości jego udziału, a nie według wartości przeznaczonych mu przedmiotów (post. SN z dnia 28 lipca 1981 r., III CRN 113/81, OSNCP 1982, nr 2-3, poz. 35).
Uwagą przy takim testamencie nikt nie otrzyma poszcególnych działek a jedynie zostanie przeliczony udział w całym spadku
Jeżeli dane działki nie wyczerpują całego majątku to takie rozrządzenie ma charakter zapisu, co W takiej sytuacji jest korzystniejsze bowiem zapis odnosi się do danych rzeczy indywidualnie.
[Data ostatniej zmiany: 23 października 2011] Art. 968. § 1. Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły).
§ 2. Spadkodawca może obciążyć zapisem zwykłym także zapisobiercę (dalszy zapis).
I w końcu istnieje jeszcze zapis windykacyjny.
Art. 981(1). § 1. W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny).
§ 2. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:
1) rzecz oznaczona co do tożsamości;
2) zbywalne prawo majątkowe;
3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;
4) ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.
Mając na uwadze takie trzy możliwe rozwiązania należy zwrócić uwagę na potrzebę przyszłych spłat chociażby z instytucji zachowku, przy czym podkreślić należy, że wszystko de facto zależy od wartości majątku spadkowego i wartości ww. działek. Może się bowiem tak zdarzyć, że wartość zapisów pokryje to co się nalezy z zachowku.