Irwin Winkler

Irwin Winkler Właściciel, wolny
zwodowiec

Temat: spółdzielnia mieszkaniowa

W 2003 roku zmarł mój ojciec - główny najemca mieszkania spółdzielczego, lokatorskiego. Po jego śmierci decyzją sądu zostałem spadkobiercą (rodzeństwo zrzekło się spadku ze względy na długi jakie ojciec pozostawił). Wiem,
że dziedziczę wkład mieszkaniowy jaki ojciec wpłacił (w 1984 r - 54400zł), ale prawa do lokalu już nie.
Do tego roku, mieszkałem spokojnie z moją rodziną (ja +żona + 3 małoletnich dzieci). W tym roku dostałem informacje, mam opuścić lokal, bo zajmuję go bez prawnie. Po jakimś czasie dostałem zawiadomienie o
sprawie w sądzie - eksmisja.Co ciekawe w pozwie wymieniono tylko trzy osoby, a nie pięć. W zeszłym tygodniu przestudiowałem statut, ustawę o spółdzielniach i jeszcze kilka innych prawnych aktów i ze zdumieniem odkryłem kilka faktów o których przeciętny mieszkaniec pewnie nie ma pojęcia. Po śmierci ojca powinienem w ciągu roku złożyć deklarację o przyjęciu mnie w poczet członków spółdzielni i o lokatorskie prawo do mieszkania...
Tu rodzi się moje pytanie: czy spółdzielnia powinna poinformować mnie o takim obowiązku, czy mogłem spokojnie mieszkać (przez 13 lat!) nie mając pojęcia co powinienem zrobić? Czy spółdzielnia nie ma obowiązku wezwać lokatora do uzupełnienia wymogów formalnych?
Czy jeśli zaniedbałem z niewiedzy tą ważną sprawę, to cytując art.15 ust.6 ustawy o spółdzielniach, spółdzielnia nie powinna wypłacić wkładu który odziedziczyłem i wezwać mnie do opuszczenia mieszkania?
pozdrawiam

konto usunięte

Temat: spółdzielnia mieszkaniowa

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych
z dnia 15 grudnia 2000 r

Art. 15 [Osoby bliskie]
1. W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie niedokonania czynności, o których mowa w art. 13, roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują dzieciom i innym osobom bliskim.

2. W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie art. 11 lub niedokonania czynności, o których mowa w art. 14, roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim.

3. W wypadku ustania członkostwa w okresie oczekiwania na zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego osobom, o których mowa w ust. 2, które miały wspólnie z członkiem zamieszkać w tym lokalu, przysługują roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy zgodnie z postanowieniami umowy o budowę lokalu.

4. Do zachowania roszczeń, o których mowa w ust. 1-3, konieczne jest złożenie w terminie jednego roku deklaracji członkowskiej wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym, biorąc pod uwagę w szczególności okoliczność, czy osoba uprawniona na podstawie ust. 1 albo 2 zamieszkiwała odpowiednio razem z byłymi małżonkami lub jednym z nich albo z byłym członkiem. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje spółdzielnia.

Kluczowa jest zatem dyspozycja ust. 4.

Należy uznać, że wobec niezachowania przez uprawnionego terminu zawitego przewidzianego w art. 15 ust. 4 cytowanej ustawy, jego roszczenie o przyjęcie w poczet członków pozwanej spółdzielni mieszkaniowej wygasło. Ocena taka jest przy tym niezależna od tego, czy uchybienie powyższemu terminowi jest zawinione czy też niezawinione.

W kwestii wypłaty wkładu proszę wezwać spółdzielnię do zapłaty z tego tytułu.



Wyślij zaproszenie do