Jolanta D.

Jolanta D. Rekruterów zapraszam
do kontaktu -
stanowiska
menadżerskie

Temat: Spłata umowy lojalnościowej

Prosze zwolnic tych doradcow, ktorzy mowili Panu o trzech wezwaniach. Moj rekord oczekiwaniana nakaz- 24 godziny

Temat: Spłata umowy lojalnościowej

Robert K.:
Kodeks Pracy.

Art. 103(4). (97) § 1. Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie.
§ 2. Umowa, o której mowa w § 1, nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy niniejszego rozdziału.
§ 3. Nie ma obowiązku zawarcia umowy, o której mowa w § 1, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Art. 103(5). (98) Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:
1) który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
2) z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, o której mowa w art. 1034, nie dłuższym niż 3 lata,
3) który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 943,
4) który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 943, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach
- jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

W przypadku zatem, jeżeli w umowie nie zawarto zastrzeżenia, ze po rozwiązaniu umowy można daną zaległość spłacać w ratach, należy uznać, że staje się ona w całości wymagalna w momencie rozwiązania stosunku prawnego.

Nie oznacza to jednak, że niemoże Pani częściowo uiszczać zobowiązania.

Art. 450 kc Wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia częściowego, chociażby cała wierzytelność była już wymagalna, chyba że przyjęcie takiego świadczenia narusza jego uzasadniony interes.

Nie dojdzie do naruszenia interesu wierzyciela przy świadczeniu pieniężnym, gdyż częściowa zapłata z reguły nie narusza interesu wierzyciela, dlatego odmowa przyjęcia części świadczenia nie będzie uzasadniona i spowoduje zwłokę wierzyciela (por. W. Czachórski, A. Brzozowski, M. Safjan, E. Skowrońska-Bocian, Zobowiązania..., s. 297; A. Rembieliński (w:) Kodeks..., s. 440).

Oczywiście w ten sposób zmniejsza Pani swój dług, ale wierzyciel może wystąpić do Sądu o resztę zapłaty, co naraża Panią na koszty procesu (zwrot wydatków i ewentualne zastępstwo procesowe).

Może Pani podnosić kwestie, że wcześniej w formie ustanej była mowa o odłożeniu spłaty na rok, ale bez świadków nie wygląda to dobrze.


Panie Robercie a czy pracownik może zadać od pracodawcy kopii faktury za szkolenie??



Wyślij zaproszenie do