Lesława Natalia Jaworowska

Lesława Natalia Jaworowska pasjonatka życia :)

Temat: skorzystanie z zapisu art. 199 kc - sprzedaz domu

Witam,
Chodzi o skorzystanie z zapisu art. 199 kc i zwrócenie się do sądu, by ten w imieniu jednego współwłaściciela domu wyraził zgodę na sprzedaż nieruchomości.

Współwłaścicieli jest 7, jeden nie zgadza się na sprzedaz domu. Dom od dwóch lat stoi pusty i niszczeje, nikt w nim nie mieszka.

Wszyscy współwłasciciele (oprócz tego opornego) mieszkaja daleko, ja z nich najbliżej, wiec wziełam na siebie kwestie znalezienia kupca i przeprowadzenia całej akcji.

Nie wiem tylko:
1. co mam złozyc do sądu? czy to jest wniosek czy cos innego?
2. czy pozostali współwłasciciele musza go podpisac? czy wystarczy ze ja go podpisze ?
3. czy oni beda musieli sie stawic na rozprawie? czesc z nich jest mocno wiekowa i byłoby to trudne

Bardzo proszę o poradę lub podanie namiaru na prawnika, który zajmował się już takimi sprawami i mógłby mi pomóc.

Z góry dziękuję.

Temat: skorzystanie z zapisu art. 199 kc - sprzedaz domu

Właściciele którzy mają łącznie więcej niż 50% udziałów mogą złożyć taki wniosek o przymuszenie właścicieli mniejszościowych do dokonania określonej czynności. Wniosek taki składa się do Sądu właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Trzeba podać powody dlaczego zasadne jest dokonanie określonej czynności wbrew woli innych współwłaścicieli. Wniosek muszą złożyć osoby które łącznie mają > niż 50%.

Temat: skorzystanie z zapisu art. 199 kc - sprzedaz domu

W mojej ocenie tutaj zasadne jest przeprowadzenie postępowania o zniesienie współwłasności - art 619 i następne kodeksu postępowania cywilnego. Art 199 kc nie będzie miał zastosowaniaTomasz Lustyk edytował(a) ten post dnia 06.04.11 o godzinie 16:51

Temat: skorzystanie z zapisu art. 199 kc - sprzedaz domu

dlaczego jeśli można wiedzieć?

Temat: skorzystanie z zapisu art. 199 kc - sprzedaz domu

SN w sprawie podobnej, tylko dotyczącej wspólności małżeńskiej orzekł (postanowienie z 18.04.1975 III CRN 247/74, OSNC 6/1976 poz 130)"Małżonek nie może skutecznie - po ustaniu wspólności ustawowej - domagać się udzielania mu przez sąd na podstawie art. 199 kc zezwolenia na sprzedaż przedmiotu należącego do majątku wspólnego, jeżeli w okolicznościach konkretnej sprawy, w szczególności ze względu na charakter przedmiotu zamierzonej sprzedaży, wskazane zezwolenie prowadziłoby w istocie do obejścia przepisów o podziale majątku wspólnego"

inaczej: próbować robić to można. ale w mojej ocenie bardziej właściwy jest wniosek o zniesienie współwłasności, bo rozwiązuje wszystkie kwestie związane z własnością i posiadaniem, a nie tylko jedną (sprzedaż).

konto usunięte

Temat: skorzystanie z zapisu art. 199 kc - sprzedaz domu

Ale w tym przypadku współwłaścicieli jest 7, nie ma tu wspólności majatkowej w sensie małżeńskim. Poza tym po podziale pozostanie nadal 7 współwłwąsicieli, tyle że udziałowych - sytuacja z puktu widzenia pytającej sie nie zmieni, bo nikt normalny nie kupi udziału 6/7 domu.

Temat: skorzystanie z zapisu art. 199 kc - sprzedaz domu

OK, tylko że to postanowienie SN dotyczy zupełnie innej sytuacji... z uzasadnienia tego postanowienia - "W świetle powyższych wskazań usprawiedliwiona jest w okolicznościach niniejszej sprawy ocena, iż udzielenie wnioskodawcy zezwolenia na sprzedaż segmentu mieszkaniowego, przeznaczonego z charakteru swego do zaspokojenia potrzeb rodziny, nastąpiło z rażącym naruszeniem wskazanych przepisów prawa. Prowadzi ono bowiem do sprzecznego z założeniami, jakie legły u podstaw instytucji wspólności ustawowej, wyłączenia - przy dopuszczalnym, wobec orzeczonego rozwodu małżeństwa Tadeusza i Lucyny K., dokonaniu podziału ich majątku wspólnego - możliwości przyznania wymienionego segmentu w ramach tegoż podziału, bez dostatecznych ponadto wyjaśnień co do składników tego majątku. Zauważyć należy, iż po wydaniu przez Sąd Wojewódzki wymienionego postanowienia zawisła w Sądzie Powiatowym dla m.st. Warszawy sprawa o podział majątku wspólnego Lucyny i Tadeusza W".
W sprawie przedstawionej przez pytającą nie pojawia się zagadnienie wspólności majątkowej małżeńskiej (i nie podzielonego majątku wspólnego po ustaniu wspólności), a wyłącznie tego zagadnienia dotyczy przywołane postanowienie SN.
Jest 7 współwłaścicieli w częściach ułamkowych - co najmniej połowa z nich jest uprawniona do złożenia wniosku w trybie 199kc, co nie zmienia faktu, iż każdy ze wspówłaścicieli jest uprawniony do żądania zniesienia współwłasności, ale są to uprawnienia równorzędne. Przy czym wiadomo, że sprawa o zniesienie współwłasności jest wielokrotnie dłuższa niż sprawa o zgodę zastępczą.Krzysztof Głośny edytował(a) ten post dnia 04.05.11 o godzinie 21:12

Temat: skorzystanie z zapisu art. 199 kc - sprzedaz domu

Kazimierz H.:
Ale w tym przypadku współwłaścicieli jest 7, nie ma tu wspólności majatkowej w sensie małżeńskim. Poza tym po podziale pozostanie nadal 7 współwłwąsicieli, tyle że udziałowych - sytuacja z puktu widzenia pytającej sie nie zmieni, bo nikt normalny nie kupi udziału 6/7 domu.

a kto mówi o kupowaniu? podzielą jego udział pomiędzy pozostałych 6 współwłaścicieli z zarządzeniem jego spłaty.
Krzysztof G.:
Jest 7 współwłaścicieli w częściach ułamkowych - co najmniej połowa z nich
jest uprawniona do złożenia wniosku w trybie 199kc, co nie zmienia faktu, iż > każdy ze wspówłaścicieli jest uprawniony do żądania zniesienia
współwłasności, ale są to uprawnienia równorzędne. Przy czym wiadomo, że
sprawa o zniesienie współwłasności jest wielokrotnie dłuższa niż sprawa o
zgodę zastępczą.

Tylko, że w sytuacji gdy którykolwiek z nich wniesie o zniesienie współwłasności sąd zawiesi sprawę ze 199 kc. Sprawa nie będzie wielokrotnie dłuższa, bo wystarczy, że człowiek podniesie w pozwie o zgodę zastępczą jakiekolwiek roszczenia w trybie powództwa wzajemnego - i już szybkość postępowania staje się pozorna.

Poza tym z fragmentu "Prowadzi ono bowiem do sprzecznego z założeniami, jakie legły u podstaw instytucji wspólności ustawowej, wyłączenia - przy dopuszczalnym, wobec orzeczonego rozwodu małżeństwa Tadeusza i Lucyny K., dokonaniu podziału ich majątku wspólnego - możliwości przyznania wymienionego segmentu w ramach tegoż podziału, bez dostatecznych ponadto wyjaśnień co do składników tego majątku" wprost zdaje się wynikać przeświadczenie SN, że jednak te dwa uprawnienia nie są równorzędne - skoro sąd kwestionuje zasadność pozbawienia współwłaścicieli możliwości przyznania segmentu - oznacza to prymat postępowania działowego. Przecież w ramach tego postępowania też można przyznawać na własność całość nieruchomości jednemu lub kilku współwłaścicielom. Dlaczego więc odgórnie pozbawiać akurat tego Pana dysponującego 1/7 majątku prawa do przejęcia pozostałych 6/7?Tomasz Lustyk edytował(a) ten post dnia 05.05.11 o godzinie 23:12

Następna dyskusja:

sprzedaz domu a lokatorzy




Wyślij zaproszenie do