Kamil Baranowski

Kamil Baranowski Operator wózka
widłowego, obsługa
suwnic, kierowca
kat. B...

Temat: Samochód po kolizji

Dzień dobry,

Tematem tej dyskusji będzie pytanie odnośnie funduszu gwarancyjnego.
Opowiem ze szczegółami.

Dnia 4 stycznia 2014 roku zakupiłem z Holandii samochód osobowy marki BMW e46 sedan.
Chwile po spisaniu umowy poszedłem ze sprzedającym prawodpodobnie do holenderskiej ubezpieczalni czy tam komunikacji tu mniejsza o to.Tam otrzymałem tablice tymczasowe wraz z ubezpieczeniem na 2 tygodnie. Dzień później byłem już samochodem w Polsce.
Dnia 8 stycznia poprosiłem znajomego by mnie tym samochodem zawiózł na badania o godzinie 9 po czym miał wrócić i odstawić samochód pod dom a ja miałem z badań wrócić pociągiem. Gdy wróciłem z badań o godzinie 15 samochodu nie było. Gdy zadzwoniłem do znajomego to mówił, że załatwia jeszcze swoje sprawy. Potem przez kolejne 3 godziny jeździł jeszcze samochodem. Dzwoniłem do niego niejednokrotnie i mówiłem, że ma odstawić auto. O godzinie 20 zadzwonił do mnie, że uczestniczył w kolizji. Na miejscu zdarzenia okazało się,że on był sprawcą. Dostał mandat, natomiast otrzymałem protokół z Policji i widnieje na nim moja polisa ubezpieczeniowa czyli auto poszkodowanego z tej polisy będzie naprawiane. Po kolizji znajomy zobowiązał się, że moje auto w ciągu miesiąca naprawi u swojego mechanika. Tak się nie stało. Niedawno swój samochód przewiozłem do swojego mechanika. On zaczął już je naprawiać. Wszystkie faktury na części wraz z rachunkiem otrzymam. Oczywiście auto nadal stoi na tablicach tymczasowych bo nie jest w stanie się poruszać. Ubezpieczenie mi się już skończyło. Mam opłacony Urząd skarbowy i Urząd Celny. Póki co stoję, bo komunikacji nie opłacę dopóki nie przejdzie auto przeglądu.

Teraz moje pytanie. Na jakiej zasadzie działa fundusz gwarancyjny i czy mogę się o niego starać? W jaki sposób mam zacząć swoje kroki by uzyskać w jakiś sposób dofinansowanie do naprawy samochodu przez ten fundusz bo wygląda na to, że sprawdza mój znajomy raczej mi samochodu nie naprawi. Wychodzi na to, że w tym wypadku ja również jestem pokrzywdzony. W ubezpieczalni dowiedziałem się póki co tyle, że jeżeli chce się starać o fundusz gwarancyjny to pierw muszę ubezpieczyć auto w ubezpieczalni.

Posiadam protokół ze zdarzania z dokładnymi szczegółami.
Zdjęcia samochodu po kolizji.
Ustne zobowiązanie znajomego, który przy świadkach powiedział że w terminie do miesiąca auto naprawi.

Jeżeli kogoś zainteresuje mój problem i będzie zdolny przeczytać całość i udzielić mi jakichkolwiek wskazówek to byłbym wdzięczny.

Wszystkie nawet drobne wskazówki będą dla mnie ważne, dlatego że dla mnie to jest ciężka sytuacja i nie znam się na sprawach tego typu.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Samochód po kolizji

USTAWA
z dnia 22 maja 2003 r.
o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych1)

Art. 98. 1. Do zadań Funduszu należy zaspokajanie roszczeń z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2, w granicach określonych na podstawie przepisów rozdziałów 2 i 3, za szkody powstałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1) na osobie, gdy szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym, a nie ustalono ich tożsamości;
2) w mieniu, w przypadku szkody, w której równocześnie u któregokolwiek uczestnika zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż 14 dni, a szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym, a nie ustalono ich tożsamości. Naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia powinny zostać stwierdzone orzeczeniem lekarza, posiadającego specjalizację w dziedzinie medycyny odpowiadającej rodzajowi i zakresowi powyższych naruszeń czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia. W przypadku szkody w pojeździe mechanicznym świadczenie Funduszu podlega zmniejszeniu o kwotę stanowiącą równowartość 300 euro, ustalaną przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu ustalenia odszkodowania;
3) na osobie, w mieniu, w mieniu i na osobie, gdy:
a) posiadacz zidentyfikowanego pojazdu mechanicznego, którego ruchem szkodę tę wyrządzono, nie był ubezpieczony obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych,
b) posiadacz zidentyfikowanego pojazdu mechanicznego, którego ruchem szkodę tę wyrządzono, zarejestrowanego za granicą na terytorium państwa, którego biuro narodowe jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, nie był ubezpieczony obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a pojazd mechaniczny był pozbawiony znaków rejestracyjnych, bądź znaki te nie były, w momencie zdarzenia, przydzielone temu pojazdowi przez właściwe władze,
c) rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia, a rolnik nie był ubezpieczony obowiązkowym ubezpieczeniem OC rolników.
1a. Do zadań Funduszu należy także zaspokajanie roszczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a, w przypadku wyrządzenia szkody w związku z ruchem pojazdu mechanicznego, jeżeli zgodnie z art. 2 pkt 7a lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska.
2. W przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości zakładu ubezpieczeń lub umorzenia postępowania upadłościowego, jeżeli majątek dłużnika oczywiście nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego albo w przypadku zarządzenia likwidacji przymusowej zakładu ubezpieczeń, jeżeli roszczenia osób uprawnionych nie mogą być pokryte z aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, do zadań Funduszu należy również zaspokajanie roszczeń osób uprawnionych z:
1) umów ubezpieczeń obowiązkowych, o których mowa w art. 4 pkt 1-3, za szkody powstałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w granicach określonych na podstawie przepisów rozdziałów 2-4;
2) umów ubezpieczeń obowiązkowych, o których mowa w art. 4 pkt 4, oraz umów ubezpieczenia na życie, w wysokości 50% wierzytelności, do kwoty nie większej niż równowartość w złotych 30.000 euro według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu ogłoszenia upadłości, oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego albo w dniu zarządzenia likwidacji przymusowej.
3. Wypłaty świadczeń, o których mowa w ust. 2 pkt 2, dokonywane są wyłącznie na rzecz poszkodowanych lub uprawnionych osób fizycznych.
4. W przypadku zaspokojenia przez Fundusz roszczeń osób poszkodowanych i uprawnionych z tytułu umów ubezpieczenia obowiązkowego, objętych umową o przeniesienie portfela zgodnie z art. 474 ust. 2 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, Fundusz może wystąpić do zakładu ubezpieczeń przejmującego portfel upadłego zakładu ubezpieczeń o zwrot wypłaconych odszkodowań lub świadczeń do wysokości wynikającej z umowy o przeniesienie portfela.
5. W razie ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń Fundusz jest obowiązany do składania sprawozdań z działalności do organu nadzoru na koniec każdego kwartału.

Z przytoczonego przepisu nie wynika aby Pan sytuacja spełniała warunki do wystąpienia o rekompensatę do funduszu.
Kamil Baranowski

Kamil Baranowski Operator wózka
widłowego, obsługa
suwnic, kierowca
kat. B...

Temat: Samochód po kolizji

A czy mam możliwość zgłosić to do innego funduszu? O ile takie istnieją. Co oznacza skrót TU ? Podobno tam można także się starać o zwrot kosztów.
Benny K.

Benny K. Iluzjonista "Nie
słowa lecz czyny
mówią prawdę"-własne

Temat: Samochód po kolizji

Towarzystwo Ubezpieczeniowe

czego nie umiesz po polsku zapytaj się obcokrajowca ;)

konto usunięte

Temat: Samochód po kolizji

Kamil B.:
A czy mam możliwość zgłosić to do innego funduszu? O ile takie istnieją. Co oznacza skrót TU ? Podobno tam można także się starać o zwrot kosztów.

Ale do jakiego funduszu?
Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest dla poszkodowango, dla sprawcy jest AC, którego Ty nie miałeś.
Kamil Baranowski

Kamil Baranowski Operator wózka
widłowego, obsługa
suwnic, kierowca
kat. B...

Temat: Samochód po kolizji

Nie jestem pewien, ale dowiedziałem się że podczas kolizji w której uczestniczył mój znajomy mogłem powiedzieć, żeby podał swoją polisę. To w takim wypadku z jego polisy byłby naprawiony samochód poszkodowanego . W sumie sam nie wiem, wszystkie istotne tutaj dowody posiadam. Najwyżej pozostanie najgorsza z możliwych opcji...

konto usunięte

Temat: Samochód po kolizji

Kamil B.:
Nie jestem pewien, ale dowiedziałem się że podczas kolizji w której uczestniczył mój znajomy mogłem powiedzieć, żeby podał swoją polisę. To w takim wypadku z jego polisy byłby naprawiony samochód poszkodowanego . W sumie sam nie wiem, wszystkie istotne tutaj dowody posiadam. Najwyżej pozostanie najgorsza z możliwych opcji...


?
Ale z jakiej jego polisy?
Auto poszkodowanego naprawia się z OC auta sprawcy czyli z Twojej polisy a Twój samochód -czyli auto sprawcy naprawia się albo z AC a skoro takiego ubezpieczenia nie posiadałeś to naprawiasz z własnej kieszeni, no chyba, że kolega dotrzyma słowa i zgodnie z obietnicą pokryje koszt naprawy Twojego auta.
W ostateczności możesz chyba mu wytoczyć sprawę z powództwa cywilnego-może prawnik na sali podpowie coś w tej kwestii.
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: Samochód po kolizji

Jolanta I.:
?
Ale z jakiej jego polisy?
Kamilowi pewnie chodziło o polisę OC jaką ma/miał sprawca kolizji czyli kolegi auto.
Ale to Kamilu tak nie działa. OC pojazdu jest przypisane do auta, nie do właściciela. Auto poszkodowanego jest naprawiane z OC Twojej BM-ki.
BM-kę mógłbyś naprawiać z AC BM-ki gdybyś takowe miał.
Możesz dochodzić naprawy na koszt sprawcy (czyli kolegi) ale ten się nie kwapi z naprawą.
Możesz w ostateczności naprawić na koszt własny i dochodzić zwrotu kosztów od kolegi na drodze cywilnego postępowania sadowego.
Chyba, że kolega posiada polisę OC "w życiu prywatnym" i jego polisa obejmuje szkody wynikające z użytkowania rzeczy wypożyczonych (w tym pojazdów). Ale takie cuda się nie zdarzają.
Kamil Baranowski

Kamil Baranowski Operator wózka
widłowego, obsługa
suwnic, kierowca
kat. B...

Temat: Samochód po kolizji

W ubezpieczalni powiedziała mi Pani, że mam przygotować protokół z miejsca zdarzenia oraz papiery samochodu i ona przedzwoni dzisiaj do UFG i dopyta się tam o coś bo mówiła, że jest możliwość bym mógł się starać właśnie z funduszu gwarantowanego zwrotu kosztów naprawy, wtedy opłaciłbym mechanika a fundusz by ściągnął ze sprawcy kolizji. Zobaczymy.

konto usunięte

Temat: Samochód po kolizji

Sugeruję doczytać o UFG
https://www.ufg.pl/web/guest/home

Wg mnie nie ma takiej opcji żebyś naprawił swoje auto na koszt UFG a oni potem regresem ściągną sobie kasę od Twojego kolegi-jeśli się mylę to niech mnie ktoś naprostuje.
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: Samochód po kolizji

Kamil B.:
W ubezpieczalni powiedziała mi Pani, że mam przygotować protokół z miejsca zdarzenia oraz papiery samochodu i ona przedzwoni dzisiaj do UFG i dopyta się tam o coś bo mówiła, że jest możliwość bym mógł się starać właśnie z funduszu gwarantowanego zwrotu kosztów naprawy, wtedy opłaciłbym mechanika a fundusz by ściągnął ze sprawcy kolizji. Zobaczymy.
W takim razie pozwól działać Pani z ubezpieczalni. Ona może zna jakieś kruczki których nie znamy my...



Wyślij zaproszenie do