Temat: Rozwód z orzeczeniem o mojej winie ...
Rozwód z orzeczeniem winy jednego małżonka to jedno z gorszych rozstrzygnięć.
Art. 60. § 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
§ 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
Orzeczenie o winie jest korzystne dla tej strony, która nie ponosi winy rozkładu pożycia i może wykazać winę współmałżonka, gdyż ma szansę skorzystać z regulacji przewidzianej w art. 60 § 2 KRO, korzystniejszej dla niej
Przesłankami obowiązku alimentacyjnego z art. 60 § 2 KRO po stronie uprawnionego są więc:
1) brak winy w wywołaniu rozkładu pożycia u tego z małżonków, na rzecz którego ma powstać roszczenie, natomiast wyłączna wina po stronie tego małżonka, przeciwko któremu roszczenie ma być skierowane;
2) wywołanie przez rozwód istotnego pogorszenia sytuacji materialnej tego z małżonków, któremu ma przysługiwać roszczenie
Sąd Najwyższy w Wytycznych alimentacyjnych z 1987 r. wypowiedział się jeszcze co do pogorszenia się sytuacji materialnej małżonka niewinnego, wyjaśniając (w tezie XIII), że przy ocenie, czy takie pogorszenie nastąpiło „należy brać pod uwagę warunki materialne tego małżonka, jakie miałby, gdyby drugi z małżonków spełniał należycie swoje obowiązki i gdyby małżonkowie kontynuowali pożycie”. W uzasadnieniu do cytowanej tezy Wytycznych SN dodał, że w ocenie pogorszenia wskutek rozwodu sytuacji materialnej małżonka niewinnego nie są istotne (a więc nie podlegają uwzględnieniu) ewentualne zmiany, jakie mogły nastąpić w jego sytuacji materialnej w okresie między faktycznym rozejściem się małżonków a orzeczeniem rozwodu.
Obowiązek alimentacyjny rozwiedzionych małżonków, objętych przepisem art. 60 § 2 KRO i tych, których sąd uznał w wyroku rozwodowym za współwinnych (rozwód z winy obu stron), nie został ograniczony żadnym terminem, a jego wygaśnięcie następuje w razie śmierci uprawnionego lub zobowiązanego, lub ponownego wstąpienia w związek małżeński.uprawnionego do alimentów.
W skrócie nie można wykluczyć sytuacji, ze zgadza się Pan na rozwód z wyłącznej winy. Była żona wykazuje pogorszenie sytuacji i ma prawo do alimentów nielimitowych w czasie, no chyba że wyjdzie a maż lub umrze. Moe żyć konkubinacie i nadal bedzie uprawniona do alimentów.