Temat: Roszczenie z tytułu OC
Prostując jedną kwestię - wypowiedzenie umowy nie mogło być dokonane przez zbywcę pojazdu.
Sprawdziłam stan prawny na 2004 roku i wydaje mi się, że ma tu zastosowanie Art. 31. 1. ustawy " ubezpieczenia obowiązkowe, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.". Zgodnie tym przepisem W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.
Z przepisu wynika, że to NABYWCA pojazdu może umowę wypowiedzieć bo na niego przechodzą praw i obowiązki z tej umowy wynikające.
Zbywca ma obowiązek powiadomić ubezpieczyciela o fakcie zbycia i danych nabywcy - do dnia dokonania tego powiadomienia w stanie prawnym z 2004 roku ponosił Pan odpowiedzialność solidarną za zaległe składki. Stąd też pytanie czy w piśmie w którym wypowiadał Pan umowę wskazał Pan dane nabywcy ?
Zastanawiam się też nad kwestią przedawnienia - ale tu nie wiem jeszcze jaki okres przedawnienia wchodziłby w grę.
A pomysł z uzyskanie historii ubezpieczenia dobry- może tam będą jakieś adnotacje co do tego pisma, które Pan wysłała po sprzedaży samochodu.