Andrzej Grunt

Andrzej Grunt Dyrektor,
Metal-grunt Spółka
z.o.o

Temat: Rolnik -Krus(opłaca składki)-Sp.z.o.o

Witam.Jak w temacie.Czy przy Sp.z.o.o nadal może być w Krusie,w spółce nie pobiera wynagrodzenia,będzie 2-oje
wspólników,wspólnik też nie pobiera,o Zusie miałem podpowiedz,iż przy dwóch wspólnikach nie pobierających
wynagrodzenia składek nie odprowadzamy,czy to jest uzależnione od przychodów,może jest coś innego jak w/w
temacie.Proszę o podpowiedz.Poz. Andrzej Grunt.

konto usunięte

Temat: Rolnik -Krus(opłaca składki)-Sp.z.o.o

Za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się pozarolniczą działalność prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem wspólników spółek prawa handlowego oraz osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu:

- w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

- z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast definicja osoby prowadzącej pozarolniczą działalność jest zawarta w art. 8 ust. 6 ustawy systemowej. Jako przedsiębiorcę traktuje on również wspólnika spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz jednoosobowej spółki z o.o.

Osoba, która jest jednym ze wspólników w spółce z o.o., ale nie jedynym, nie podlega żadnym ubezpieczeniom z tego tytułu. Wobec tego rolnik, który jest takim wspólnikiem, wciąż jest ubezpieczony w KRUS.

Nie ma znaczenia, że jednocześnie jest członkiem zarządu. Samo wykonywanie tej funkcji nie jest bowiem tytułem do ubezpieczeń społecznych (nie został wymieniony w art. 6 ustawy systemowej). Będzie im podlegał dopiero wtedy, gdy zawrze ze spółką umowę powodującą obowiązek ubezpieczeń, a więc umowę o pracę albo zlecenie.

Sytuacja się zmieni, gdy rolnik zostanie jednoosobowym wspólnikiem w spółce z o.o. Wówczas nie będzie mógł podlegać ubezpieczeniom społecznym jako rolnik.

Będzie bowiem objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Przejście do ZUS spowoduje konieczność zgłoszenia się do tej instytucji i opłacania za siebie składek.

Art. 5a. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:
1) złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;
2) jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;
3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 2.528 zł(1).
2. Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także:
1) wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono;
2) zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
3. Zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1 pkt 5, rolnik lub domownik obowiązany jest złożyć w Kasie wraz z oświadczeniem, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, chyba że ten rolnik lub domownik nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym.
4. Zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1 pkt 5, rolnik lub domownik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegający ubezpieczeniu, obowiązany jest także złożyć w Kasie do dnia 31 maja każdego roku podatkowego.
5. Niezachowanie terminu złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności.
6. Niezłożenie zaświadczenia albo oświadczenia, o których mowa w ust. 4, lub niezachowanie terminu do złożenia tego zaświadczenia albo oświadczenia, jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia z dniem, do którego rolnik lub domownik obowiązany był złożyć zaświadczenie albo oświadczenie w Kasie, chyba że ten rolnik lub domownik zaprzestał prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób trwały lub okresowy przed upływem terminu na złożenie tego zaświadczenia albo oświadczenia.
7. Terminy określone w ust. 1 pkt 1 i ust. 4 mogą zostać przywrócone na wniosek zainteresowanego rolnika lub domownika, jeżeli ten rolnik lub domownik udowodni, że niezachowanie terminu nastąpiło wskutek zdarzeń losowych.
8. (2) Kwota podatku, o której mowa w ust. 1 pkt 5, zwana dalej "roczną kwotą graniczną", podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określonym w ustawie budżetowej za rok, którego kwota dotyczy, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone.
9. Minister właściwy do spraw rozwoju wsi ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w drodze obwieszczenia, roczną kwotę graniczną, o której mowa w ust. 8.
10. Za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem wspólników spółek prawa handlowego oraz osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu:
1) w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
2) z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
11. Za współpracującego przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się rolnika lub domownika, który w stosunku do prowadzącego tę działalność spełnia kryteria osoby współpracującej, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.

Art/ 8 ust 6 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:
1) osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych;
2) twórcę i artystę;
3) osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:
a) w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
b) z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
4) wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;
5) (6) osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Andrzej Grunt

Andrzej Grunt Dyrektor,
Metal-grunt Spółka
z.o.o

Temat: Rolnik -Krus(opłaca składki)-Sp.z.o.o

Witam.Serdeczne podziękowania Panie Robercie,z czasem Ja coś może pomogę,wysłałem zaproszenie do kontaktu,możliwa będzie współpraca,jeżeli Pan zaakceptuje zaproszenie to więcej info wyślę.Pozdrawiam.
Andrzej Grunt.

Temat: Rolnik -Krus(opłaca składki)-Sp.z.o.o

Witam serdecznie.
Mam jednak pytanie. Czy sytuacja zmienia się kiedy prowadzę jednoosobową spółkę poza granicami kraju? Mówię tutaj na przykład o brytyjskiej spółce Limited(lub każdą inną spółkę, która ma rezydencje podatkową poza granicami Polski). Załóżmy, że nie pobieram żadnego wynagrodzenia ze spółki, zasiadam jedynie w zarządzie podejmując kluczowe decyzje oraz co jakiś czas pracując na rzecz spółki(niekoniecznie przebywając wtedy w Polsce).
Nie podlegam ubezpieczeniom ZUS gdyż nie prowadzę działalności gospodarczej na terenie Polski. Nie podlegam również pod ubezpieczenia brytyjskie gdyż nie jestem pracownikiem spółki, nie płacę żadnych składek.
Czy w takiej sytuacji mogę ciągle być ubezpieczony w KRUS?Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.12.14 o godzinie 01:18

Następna dyskusja:

usługi turystyczne a KRUS




Wyślij zaproszenie do