konto usunięte

Temat: Przepisanie mieszkania przed rozwodem

Witam,
moja sytuacja wygląda następująco: chcemy z żoną wziąć rozwód bez orzekania o winie.
Mamy mieszkanie kupione na kredyt. Chcę żonie je zostawić. Nie stać jej na przepisanie kredytu. W związku z tym pytanie czy jest możliwe przepisanie mieszkania na nią lecz aby kredyt pozostał na naszej dwójce? (wiem, że jest to dla mnie nieopłacalne rozwiązanie ale chcę dokładnie tak zrobić)
Tomasz P.

Tomasz P. prawnik,

Temat: Przepisanie mieszkania przed rozwodem

Grzegorz M.:
Witam,
moja sytuacja wygląda następująco: chcemy z żoną wziąć rozwód bez orzekania o winie.
Mamy mieszkanie kupione na kredyt. Chcę żonie je zostawić. Nie stać jej na przepisanie kredytu.
Żona mogłaby "przejąć" cały kredyt tylko za zgodą banku...

W związku z tym pytanie czy jest możliwe przepisanie mieszkania na nią lecz aby kredyt pozostał na naszej dwójce? (wiem, że jest to dla mnie nieopłacalne rozwiązanie ale chcę dokładnie tak zrobić)
Jest... Myślę, że na taką konstrukcję bank wyrazi zgodę bo z jego punktu widzenia niewiele się zmienia...
Nadal pozostanie wierzycielem hipotecznym do nieruchomości i wobec Państwa obojga.

konto usunięte

Temat: Przepisanie mieszkania przed rozwodem

Musi Pan pamiętać tylko o jednym, co do zasady w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej dopuszczalne jest rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego drugiego małżonka.

Z tego wynika, że małżonkom żyjącym w ustroju wspólności ustawowej wolno rozporządzać wzajemnie przedmiotami majątkowymi należącymi do majątku wspólnego, chyba że rozporządzenia te miałyby praktycznie biorąc skutek niedopuszczalnego w czasie trwania wspólności podziału tego majątku, zabronionego przez art. 35 k.r.o. Jeżeli natomiast chodzi o rozporządzenie wzajemne nie mające takiego skutku, to kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera zakazu ich dokonywania, ani wyraźnego, ani domniemanego. Wprost przeciwnie, z jego art. 50 wynika, że uznaje on za dopuszczalne włączanie do wspólności przedmiotów, które do niej nie należą, skoro reguluje skutki prawne takiego włączenia z punktu widzenia ochrony wierzyciela
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Przepisanie mieszkania przed rozwodem

Grzegorz M.:
Witam,
>
W związku z tym pytanie czy jest możliwe przepisanie mieszkania na nią lecz aby kredyt pozostał na naszej dwójce?

jest możliwe i w praktyce często stosowane. Zwykle konstruuje się przy tym dodatkową umowę "motywującą" zonę do regularnej spłaty kredytu.
"Przepisanie" mieszkania można dokonać w różnych formach. Jedne są bardziej kosztowne, inne mniej. Jeżeli żona ma otrzymać mieszkanie nieodpłatnie, wówczas bardziej opłacalnym jest przepisanie jeszcze przed rozwodem.
W innych przypadkach można dokonać przeniesienia własności na żonę w ramach wzajemnych rozliczeń przy podziale majątku.

pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do