Temat: przeniesienie pracownika samorządwego

witam,
pracodawca chce przesunać urzędnika na inne stanowisko - pogarszając warunki pracy -i czyni to na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych art. 23 - reorganizacja , likwidacja miejsca pracy. Zgodnie z orzeczeniami SN jest to samodzielna podstawa i nie stosuje się tu ani przepisów ochronnych przez zmianą stosunku pracy ani wypowiedzeniem. polega to na pisemnym poleceniu pracownikowi przejścia na inne stanowisko. Czy pracownik jesli nie zgadza się na przejście może odmówić przyjęcia polecenia i w jaki sposób to musi uczynić czy musi to uzasadniać zwłaszcza jeśli nie ma jeszcze zakresu obowiązków ale z regulaminów organizacyjnych wynika że będą to czynności choć związane z corem obecnego zakresu obowiązków nie wykonywane dotychczas ?...to raz i dwa czy wówczas pracodawca może mu dać wypowiedzenie z winy pracownika ? .Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.04.17 o godzinie 20:29

konto usunięte

Temat: przeniesienie pracownika samorządwego

Art. 23 [Przeniesienie pracownika; reorganizacja jednostki]
KOMENTOWANY PRZEPIS
1. W przypadku reorganizacji jednostki pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku.
2. Pracownik, o którym mowa w ust. 1, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko.

W przypadku reorganizacji jednostki pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku (art. 23 ust. 1 PracSamU). Możliwość takiego przeniesienia nie obejmuje:
1)pracowników pomocniczych i obsługi,
2)doradców i asystentów.

Przepis ma zastosowanie tylko w takiej sytuacji, w której reorganizacja powoduje likwidację stanowiska, na którym pracownik był dotychczas zatrudniony, i która uniemożliwia dalsze zatrudnienie pracownika samorządowego na tym stanowisku.

Przeniesienie to następuje w drodze jednostronnej decyzji pracodawcy i co do zasady wiąże pracownika w takim sensie, że nie może odmówić zmiany stanowiska z konsekwencjami dyscyplinarki włącznie.

Takie oświadczenie pracodawcy byłoby bezskuteczne jedynie gdyby wykazać, że nie nastąpiła likwidacja dotychczasowego stanowiska lub gdyby przyjąć, że zmienione stanowisko nie odpowiada kwalifikacją pracownika.

Następna dyskusja:

prawo pracy, dyscyplinarne ...




Wyślij zaproszenie do