Temat: Przedawnienie -zaległe alimenty - proszę o pomoc
Należy wyjść od art. 137 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Art. 137 [Przedawnienie]
§ 1. Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.
§ 2. Niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną. W uzasadnionych wypadkach sąd może rozłożyć zasądzone świadczenie na raty.
Artykuł 121 pkt 1 KC, w myśl którego w czasie trwania władzy rodzicielskiej bieg przedawnienia co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, ma zastosowanie także do roszczeń alimentacyjnych (uchw. SN(7) z 25.11.1968 r., III CZP 65/68, OSNC 1969, Nr 5, poz. 83).
Należy jednak pamiętać że dochodzenie alimentów za okres poprzedzający wytoczenie powództwa jest dopuszczalne tylko w ograniczonym zakresie, bo tylko w wypadku, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania.
Ze względu na działanie zasady pro praeterito nemo alitur trzyletni okres przedawnienia alimentów ma charakter czysto teoretyczny, gdyż w praktyce dochodzenie alimentów zaległych na 3 lata wstecz oznacza obowiązek wykazania, że po 3 latach istnieją niezaspokojone usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. (vide
Alimenty KRO red. Ignaczewski 2013 wyd. 3 ).
Tutaj rozumiem mamy do czynienia z alimentami wynikającymi z tytułu egzekucyjnego, zapewne z wyroku?
] Art. 125. § 1 kc Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
Przepis art. 125 § 1 zd. 2 k.c. przewiduje odrębny, trzyletni termin przedawnienia dla roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem lub ugodą sądową (także zawartą przed innym organem lub sądem polubownym) w zakresie roszczeń obejmujących świadczenia okresowe należne w przyszłości. Termin ten ma więc zastosowanie tylko do roszczeń o przyszłe świadczenia okresowe, nie zaś do roszczeń o świadczenia okresowe, wymagalne w toku postępowania.
Jeżeli zatem zaległe alimenty odnoszą się do roszczeń wymagalnych w toku postępowania to okres przedawnienia wynosi 10 lat.
Przepis art. 125 § 1 zd. 2 k.c. przewiduje odrębny, trzyletni termin przedawnienia dla roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem lub ugodą sądową (także zawartą przed innym organem lub sądem polubownym) w zakresie roszczeń obejmujących świadczenia okresowe należne w przyszłości.
Ale wracamy znów do Artykuł 121 pkt 1 KC a więc w myśl którego w czasie trwania władzy rodzicielskiej bieg przedawnienia co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu.
Chyba, że ojciec jest pozbawiony władzy rodzicielskiej wówczas zawieszenia nie ma.
Nadto należy pamiętać, że Art. 123. § 1. Bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
Art. 124. § 1. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.