Jarosław J.

Jarosław J. S.O., Grupa Żywiec
S.A.

Temat: Przedawnienie długu wspólnika z działalności

Wita, prowadziłem wraz ze wspólnikiem działalność do 2005r. Zamykając działalność pozostało nam zobowiązanie wobec Zus-u i Urzędu Skarbowego w sumie ok 20000zł. Sam spłaciłem to zobowiązanie do stycznia 2010r Końcem 2013r wysłałem do byłego wspólnika wezwanie do zapłaty po czym skierowałem sprawę do e-sądu. Wyrok zapadł na moją korzyść, były wspólnik ma zapłacić mi połowę z tego co spłaciłem do w/w urzędów. Lecz on się odwołał poprzez przedstawienie tego długu jako przedawnienie z działalności, że rzekomo wynosi 3 lata. Referendarz w Lublinie odwołanie przyjął i skierował sprawę do właściwego Sądu Rejonowego.
Moje pytanie - czy okres ten na pewno wynosi 3 lata czy może jest jakaś furtka aby oddał połowę z tego co ja sam zapłaciłem. Z góry dzięki za pomoc...

konto usunięte

Temat: Przedawnienie długu wspólnika z działalności

Roszczenie zwrotne między dłużnikami przedawnia się z upływem lat dziesięciu, a gdy jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej z upływem lat trzech (art. 118 k.c.). Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie regresowe stało się wymagalne (art. 120 § 1 k.c.).

Wymagalność roszczenia nie została w prawie cywilnym zdefiniowana. Początek wymagalności roszczenia nie daje się formułować w regule ogólnej, ponieważ dla różnych stosunków prawnych i dla różnych roszczeń może być zróżnicowany.

W judykaturze przyjęto, że roszczenie regresowe, o którym mowa w art. 376 § 1 zdanie drugie k.c. powstaje i staje się wymagalne nie tylko z chwilą pełnego zaspokojenia wierzyciela, ale również spełnienia świadczenia w zakresie przenoszącym tę część, która według stosunku wewnętrznego między współdłużnikami obciąża świadczącego dłużnika (por. wyrok SN z dnia 12 października 2001 r., V CKN 500/2000, OSNC 2002, nr 7-8, poz. 90). Roszczenie regresowe, ze względu na swą naturę prawną, staje się wymagalne już z chwilą powstania, czyli zaspokojenia wierzyciela w części przekraczającej „udział” regresowy dłużnika. Wymagalność występuje z datą następującą po dniu wykonania świadczenia przez dłużnika.

Od wymagalności roszczenia regresowego należy odróżnić termin spełnienia świadczenia. Zobowiązanie do świadczenia regresowego ma charakter bezterminowy - termin spełnienia tego świadczenia nie wynika z właściwości samego zobowiązania (art. 455 k.c.). Jeśli więc dłużnik solidarny całkowicie lub częściowo zaspokoił wierzyciela, powinien skierować do pozostałych współdłużników wezwanie do wykonania (w określonym terminie) zobowiązania regresowego w częściach na nich przypadających. Dopiero bezskuteczny upływ wskazanego terminu powodować będzie stan opóźnienia (art. 476 k.c.) po stronie pozostałych współdłużników.

Ja bym uznał, że termin przedawnienia to 3 lata, bowiem roszczenia mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Jarosław J.

Jarosław J. S.O., Grupa Żywiec
S.A.

Temat: Przedawnienie długu wspólnika z działalności

Przedawnienie z upływem 3 lat liczy się latami ?. Spłaciłem dług w styczniu 2010r a wezwanie wysłałem byłemu wspólnikowi w grudniu 2013r ( możliwie że w terminie? ) czy powinienem uznać to już za przedawnienie jeśli liczyłoby się od stycznia 2010r do stycznia 2013r.

konto usunięte

Temat: Przedawnienie długu wspólnika z działalności

Tutaj ważne jest kiedy wniesiono powództwo.
Jarosław J.

Jarosław J. S.O., Grupa Żywiec
S.A.

Temat: Przedawnienie długu wspólnika z działalności

Wezwanie do zapłaty z dnia 30-12-2013r
Ostatnia wplata do US z dnia16-02-2010
Ostatnia wpłata do ZUS-u z dnia15-02-2009 ( układ ratalny do 15-05-2011r część umorzono )

Powództwo wniosłem w marcu 2014r ( nakaz zapłaty z dnia 13-05-2014r)

konto usunięte

Temat: Przedawnienie długu wspólnika z działalności

Wygląda na to, że termin 3 letni upłynął i roszczenia regresowe są przedawnione.

konto usunięte

Temat: Przedawnienie długu wspólnika z działalności

Chociaż poszperałem trochę w zakresie przedmiotu przedawnienia regresu w tego rodzaju sytuacjach i kwestia jest sporna bowiem można wyprowadzić wniosek, że termin przedawnienia to 10 lat.

Zawarte w art. 118 k.c. określenie „związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” jest określeniem bardzo szerokim. Jednakże nie można przyjąć, że chodzi o jakikolwiek związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tego rodzaju interpretacja jest jednak nie do zaakceptowania (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 1 października 1998 r. I CKN 288/98, LEX nr 1214900).

W literaturze przedmiotu i orzecznictwie odróżnia się „prowadzenie przedsiębiorstwa" („czynności pozostające w
związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa") od „prowadzenia działalności gospodarczej”. To pierwsze pojęcie jest
niewątpliwie szersze. Prowadzenie działalności gospodarczej należy rozumieć jako czynności podejmowane przez podmiot gospodarczy i wchodzące w zakres jego działalności gospodarczej, pozostające w normalnym, funkcjonalnym związku z tą działalnością, w szczególności podejmowane są w celu realizacji zadań związanych z przedmiotem działalności tego podmiotu. Wskazano też na cechy działalności gospodarczej, takie jak: profesjonalny charakter, powtarzalność podejmowanych działań, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podporządkowanie regułom gospodarki rynkowej, m.in. działanie w celu osiągnięcia zysku, chociaż działanie bez zamiaru osiągnięcia zysku nie pozbawia automatycznie prowadzonej działalności charakteru działalności gospodarczej. (por. uchwałę SN z 11 czerwca 1992 r. III CZP 64/92, OSNCP 1992, nr 12. poz. 225).

O ile zatem można zgodzić się z poglądem, że płacenie nałożonych przez Państwo na podmiot gospodarczy składek
(tu zresztą niepłacenie) pozostaje w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa to jednak nie może być traktowane
jako działalność gospodarcza. Należy zatem przyjąć, że z braku innego szczególnego terminu przedawnienia zastosowanie znajduje 10-letni termin przedawnienia wynikający z art. 118 k.c. Zatem uwzględnienie przez Sąd zarzutu przedawnienia było niezasadne.

Przywołany pogląd wyraził Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 15 kwietnia 2014 roku w sprawie I ACa 250/14. Sprawa dotyczyła członków zarządu spółki z .o.o., ale można te rozważania wykorzystać w Pana sprawie i zbić argumenty co do zarzutu o przedawnieniu.

konto usunięte

Temat: Przedawnienie długu wspólnika z działalności

Po pierwsze, należy dostrzegać różnicę pomiędzy zakresem pojęć "prowadzenie działalności gospodarczej" a "prowadzenie przedsiębiorstwa". Podstawą działalności gospodarczej jest aktywność podmiotu gospodarczego. Traktując to stwierdzenie jako punkt wyjścia należy ponadto wskazać, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego (por. uchwałę 7 sędziów SN z 6 grudnia 1991 r. III CZP 117/91, OSNCP 1992, Nr 5, poz. 65 oraz uchwałę z 9 marca 1993 r. III CZP 156/92, OSNCP 1993, Nr 9, poz. 152) wskazano cechy działalności gospodarczej, takie jak: profesjonalny charakter, powtarzalność podejmowanych działań, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podporządkowanie regułom gospodarki rynkowej, m.in. działanie w celu osiągnięcia zysku, chociaż działanie bez zamiaru osiągnięcia zysku nie pozbawia automatycznie prowadzonej działalności charakteru działalności gospodarczej. W konsekwencji należy uznać, że czynności podejmowane przez podmiot gospodarczy wchodzą w zakres jego działalności gospodarczej, gdy pozostają w normalnym, funkcjonalnym związku z tą działalnością, w szczególności podejmowane są w celu realizacji zadań związanych z przedmiotem działalności tego podmiotu (por. uchwałę SN z 11 czerwca 1992 r. III CZP 64/92, OSNCP 1992, nr 12. poz. 225).
Jarosław J.

Jarosław J. S.O., Grupa Żywiec
S.A.

Temat: Przedawnienie długu wspólnika z działalności

Panie Robercie, dziękuję za podpowiedź. Postaram się złożyć właściwy wniosek na okres przedawnienia 10 lat.
Pozdrawiam Jarek

Następna dyskusja:

problem z odzyskaniem długu




Wyślij zaproszenie do