Temat: Proszę o pomoc! Wypowiedzenie po powrocie z...
Po pierwsze :
możesz powołać się na zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu i wystąpić z roszczeniem do sądu o anulowanie wypowiedzenia i przywrócenie do pracy lub żądać odszkodowania. Zarzuty mogą mieć różną treść, podałaś zbyt mało wiadomości żeby bardziej się w to zagłębić. W takim przypadku można zarzucić pracodawcy, że wypowiedzenie, które Ci wręczył zaraz po powrocie do pracy, godzi w zasady równego traktowania w zatrudnieniu wykazując, że prawdziwą przyczyną rozwiązania umowy o pracę była ciąża. Można wykazać, że zbieg czasowy sytuacji powrotu do pracy był jednoczesny ze złożonym wypowiedzeniem, co wskazuje jednoznacznie, że pracodawca powziął zamiar złożenia wypowiedzenia dużo wcześniej, tzn. w czasie trwania urlopu macierzyńskiego. Można również wykazać, że pracodawca nie podjął, żadnych starań, aby zatrzymać Cię w pracy i dać możliwość dalszej współpracy ( tu nawiązuję do kwestii likwidacji stanowiska - szkoda , że nie masz tego na papierze tylko wyszło to w bezpośredniej rozmowie)
"...po urodzeniu dziecka trudno jest mi pogodzić dojazdy do pracy z wychowywaniem dziecka, w związku z tym rozwiązanie umowy o pracę okazało się jedynym rozwiązaniem..." - takie uzasadnienie jest w mojej ocenie godzące w zakaz dyskryminacji zatrudnienia, ale dobrze, żeby to ocenił fachowiec ( Radca prawny, Adwokat) ponieważ, jest to tylko jakiś wycinek całości myśli które w uzasadnieniu przytoczył pracodawca, więc ciężko to obiektywnie ocenić.
Po drugie :
Jeżeli do Twojego byłego pracodawcy, stosuje się przepisy o zwolnieniach grupowych, to w takim wypadku ma obowiązek wypłacić odprawę, również w przypadku zwolnienia jednego pracownika.
Stawki wedle art 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników to :
- jednomiesięczne wynagrodzenie jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata
- dwumiesięcznego wynagrodzenia (...) od 2 do 8 lat
- trzymiesięcznego wynagrodzenia (...) ponad 8 lat
W związku z tym, masz szansę wywalczyć to w sądzie.
Po trzecie :
Jeżeli chcesz się sądzić z pracodawcą, to radź się eksperta, ponieważ bardzo prawdopodobne, że Twojego pracodawcę obsługuje kancelaria prawna, która będzie go bronić, a wtedy możesz nie poradzić. Tylko fachowiec będzie w stanie w rozmowie na żywo ocenić prawdziwe szansę powodzenia sprawy.
pozdrawiam
1. Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników z p. zm.
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy z p.zm.