Temat: Proszę o pomoc w sprawie nieuczciwego pośrednika...
Tomasz Z.:
Witam,
Pośrednik nieruchomości chce iść ze mną na noże. Mamy podpisaną umowę pośrednictwa ale jest kilka nieścisłości a mianowicie:
-Czy umowa podlega unieważnieniu w przypadku zmiany nazwy firmy? (Umowa została podpisana na starą nazwę firmy i stare nazwisko pośrednika a w ten sam dzień zmienili nazwę i prawdopodobnie nazwisko więcej info na prv bo nie chcę tutaj udzielać danych pośrednika) i nie zostaliśmy poinformowani aneksem ani niczym innym a jest również zapis w umie że "Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności" ale NIP został ten sam
Czyli nie doszło do zmiany podmiotowej, stroną umowy jest dalej ten sam podmiot, tylko zmienił nazwę. A zmiana nazwy nie stanowi zmiany umowy z kontrahentami. NIe trzeba nawet aneksu, wystarczy informacja wraz ze stosownym wskazaniem podstawy prawnej zmiany nazwy i stosownym dokumentem potwierdzającym zmianę nazwy (w zależności czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka to są to inne dokumenty). Co innego jeśli mamy doczynienia z sytuacją, gdy pośrednik użył nazwy aby wprowadzić w błąd kontrahenta i zawarł z nim umowę, a potem zmienił nazwę na inną (np gdyby podszył się pod znaną sieć biur nieruchomości itp.)
-Czy umowa podlega unieważnieniu jeżeli Podpis pośrednika jest dwuczłonowy choć pośrednik podczas podpisywania umowy miał jednoczłonowy i po zmianie nazwiska również jednoczłonowy ?
Podpis jest elementem istotnym w każdej umowie. Jeśli jednak ktoś, kto ma dwa nazwiska, podpisuje się jednym członem tylko to nie ma to wpływu na ważność umowy. Jedynie w sytuacji gdyby podpis był fałszywy, to wtedy można podważać umowę.
-W umowie zawarta jest informacja że zleceniobiorca zwany jest dalej "Biurem" a w niektórych paragrafach przedstawiany jest jako Kancelaria ?
Tego typu omyłki nie będą stanowiły błędów, które mają istotny wpływ na treść czynności prawnej, zatem nie będą podstawą do jej unieważnienia.
-Jest również zapis o wynagrodzeniu wyrażonym procentowo + VAT czy taki zapis jest prawidłowy czy musi być podany od razu brutto ?
w umowie winna być podana cena, przy czym nie musi być ona określona kwotowo. Kodeks cywilny pozwala na określenie ceny (wynagrodzenia) poprzez odwołanie się do innych wskaźników, o ile pozwalają one określić wartość.
Bardzo proszę o odpowiedź bo nie wiem na czym stoję :(
Z góry bardzo Państwu dziękuję
Z tego co Pan pisze nie wynika jednak żądna nieuczciwość, domniemuję więc, że wydarzyły się jakieś inne rzeczy związane z wykonaniem umowy. Ale nie da się odpowiedzieć na Pana pytanie bez znajomości szczegółów postępowania pośrednika. To co Pan przytoczył nie świadczy o jego nieuczciwości.
Ten post został edytowany przez Autora dnia 07.03.14 o godzinie 21:43