Barbara A.

Barbara A. Mama na pełnym
etacie

Temat: prosze o pomoc DG

Witam, mam problem ponieważ od kilku miesięcy prowadze działalność gospodarczą, obecnie bedąc 3 tydzień na zwolnieniu lekarskim i dostałam informacje o odmowie wypłaty zasiłku chorobowego ponieważ podczas prowadzenia działalności otrzymywałam rentę rodzinną i nie miałam możliwości zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (nic o tym nie wiedziałam, a w zus kiedy otwierałam firme powiedziano mi że renta nie ma wpływu na zasiłki, itp.). Dodam, że opłacałam wszystkie składki od wysokiej podstawy więc teoretycznie powinnam utracić prawo do wypłaty tej renty a tym samym mogłabym podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu...czy istnieje taka możliwość, aby złożyć pismo do zus o "rozliczenie renty" i zwrot do zus tych miesiecy ktore nie powinnam jej pobierac? a potem proba "przywrocenia tego ubezpieczenia chorobowego? czy moze istnieje inne rozwiązanie, bo na dzien dzisiejszy renta mi się skończyła i na dodatek nie mam zasiłku... Z góry dziekuje za odpowiedź :)

konto usunięte

Temat: prosze o pomoc DG

Obawiam się, że nie będzie Pani miała szans na pozytywne rozstrzygnięcie w tej sprawie,

Rozpocząć bowiem należy od ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 11 ust.2 Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4, 5, 8 i 10.

Art. 6 ust. 1 pkt 5 dotyczy przedsiębiorców.

Z kolei art. 9 ust. 5 stanowi, że Osoby, o których mowa w art. 6, niewymienione w ust. 4 i 4c mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym.

Pani ma ustalone prawo do renty rodzinnej co oznacza, że podlega Pani ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu na zasadzie dobrowolności, a co zarazem, nie może Pani się ubezpieczyć dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym.

Pisze Pani o tym, że powinna utracić prawo do renty rodzinnej z uwagi na wysokość składek. Nie do końca tak jest. To co Pani nazywa utratą prawa ustawodawca nazywa zawieszeniem.

USTAWA
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
(tekst jednolity)

Art. 105. 1. Wysokość renty rodzinnej, przysługującej więcej niż jednej osobie, ulega zmniejszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona do części renty osiąga przychód w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyższej jednak niż 130% tej kwoty miesięcznie.
2. Zmniejszenie renty następuje poprzez zmniejszenie części renty przysługującej osobie osiągającej przychód o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę, o której mowa w art. 104 ust. 8 pkt 3, pomnożoną przez proporcję części renty rodzinnej przed dokonaniem zmniejszenia i pełnej renty rodzinnej.
3. Przychód osiągany przez osobę uprawnioną do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej kwotę równą 130% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, powoduje zawieszenie prawa do części renty rodzinnej dla tej osoby. Wysokości części renty przysługujących pozostałym członkom rodziny nie ulegają zmianie.

Kluczowe jest zatem odniesienie się do znaczenia terminu zawieszenie prawa.

Jak już wcześniej wskazałem art. 11 ust.2 ustawy SUS stanowi, że dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4, 5, 8 i 10. Z kolei art. 9 ust. 5 wskazuje, że osoby, o których mowa w art. 6, niewymienione w ust. 4 i 4c mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym.
Przepis ustawy nie rozróżnia przy tym, czy renta jest faktycznie wypłacana czy też nie. Wystarczy sam fakt ustalenia tego prawa w odniesieniu do konkretnej osoby. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, ma Pani ustalone prawo do świadczenia rentowego,niezależnie od tego czy przez osiągane dochody winno być ono wypłacana czy też zawieszone..

Oznacza to, że zawieszenie świadczenia rentowego nie zmienia faktu, że prawo to jest ustalone, a zatem nie mogła Pan się ubezpieczyć dobrowolnie w przedmiocie ubezpieczenia chorobowego.

Przedstawiłem swoja opinie prawną i z chęcią sam przeczytam inne może nawet odmienne.
Barbara A.

Barbara A. Mama na pełnym
etacie

Temat: prosze o pomoc DG

Dziekuje za odpowiedź... (z nadzieją licze na to, że Pan się myli :)) byłam dzisiaj w zus oraz kilkakrotnie dzwoniłam na infolinie i dowiedziałam się, że istnieje taka możliwość, że jeśli renta została niesłusznie wypłacona a powinna być zawieszona to mogę później starać się o "przywrócenie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego"... Jednak najpierw musze napisać pismo o rozliczenie renty, pozniej pismo o przywrocenie... Ale czy bedą one pozytywnie rozpatrzone? Wszystko zależy od decyzji poszczególnych działów, ponieważ sprawa ta tyczy się aż 3 (zasiłków, rent i składek) i każdy nie umie odpowiedziec w całości na mój problem...

Następna dyskusja:

Prosze o pomoc. Spadek i po...




Wyślij zaproszenie do