Leokadia N.

Leokadia N. Szukam pracy ;)

Temat: Prośba - problem ze spadkiem :(

Dom miał 4 właścicieli - matkę Kasię i trójkę dzieci: syna Roberta i córkę Teresę i syna Jana. Wszyscy nie żyją. Po żadnym nie była przeprowadzona sprawa spadkowa.

- Pierwszy zmarł syn Robert, który miał tylko żonę Basię.
- Druga matka Kasia
- Trzeci syn Jan
- Ostania córka Teresa.

Właśnie zakończyła się ciągnąca dwa lata sprawa spadkowa po tych 4 osobach - Kasi, Robercie, Teresie i Janie, ale nie wiem czy czegoś nie przeoczyliśmy. Problem dotyczy sprawy syna Roberta. Tuż przed rozpoczęciem sprawy zmarła jego żona Basia, dzieci nie mieli.

W trakcie sprawy sąd kazał nam wskazać wszystkich spadkobierców żony Basi. Jedyną żyjącą spadkobierczynią jest kuzynka tej żony Sabina. Jednak w trakcie czytania wyroku sąd nic o tej kuzynce nie wspomniał, a wyrok brzmiał, że 1/2 majątku syna Roberta przechodzi na żonę Basię, która nie żyje. W związku z tym mam pytanie: dlaczego sąd włączył do postępowania ową kuzynkę Sabinę?
Dlaczego nakazał jej również uiścić opłatę, skoro nic nie dostała? Czy by teraz zmienić wpis w KW domu musimy dodatkowo przeprowadzić sprawę spadkową po żonie (Basi)?
Czy to już automatycznie jakoś jest zrobione i będzie wskazane, że spadek przeszedł na kuzynkę Sabinę?

Cała sprawa ciągnie się ponad dwa lata i bardzo byśmy chcieli już ją zakończyć.
Z góry dziękuję bardzo za pomoc, jakąkolwiek wskazówkę bo już nie mamy do tej biurokracji sił :(

konto usunięte

Temat: Prośba - problem ze spadkiem :(

A kto uzyskał drugą połowę spadku po Robercie?
Leokadia N.

Leokadia N. Szukam pracy ;)

Temat: Prośba - problem ze spadkiem :(

Połowa dla Basi, a reszta dla matki Kasi, rodzeństwa Jana i Teresy.

Czy teraz jeszcze raz musimy przeprowadzić sprawę spadkową, tym razem po Basi (mimo że po Robercie w sumie już było ogłoszenie i jedyną żyjącą osobą jest owa kuzynka Basi) i czekać kolejne miesiące czy da się to jakoś szybciej załatwić?

Czy to ogłoszenie szukania spadkobierców po Robercie jest w jakiś sposób wiążące też dla Basi czy nie ma to znaczenia i biurokracja kolejny raz musi swoje zabrać - czyli czas i pieniądze (koszty)?

Czy w razie konieczności sprawy spadkowej kolejnej po Basi - jedyną osobą która to może zrobić jest owa kuzynka?

Dziękuję bardzo za rady.

konto usunięte

Temat: Prośba - problem ze spadkiem :(

Art. 626(1). § 1 kpc Sprawy w postępowaniu wieczystoksięgowym rozpoznawane są na posiedzeniu niejawnym.
§ 2. Uczestnikami postępowania oprócz wnioskodawcy są tylko te osoby, których prawa zostały wykreślone lub obciążone bądź na rzecz których wpis ma nastąpić.
§ 3. Nie stanowi przeszkody do wpisu okoliczność, że po złożeniu wniosku wnioskodawca bądź inny uczestnik postępowania zmarł lub został pozbawiony albo ograniczony w możliwości rozporządzania prawem albo w zdolności do czynności prawnych.

Jedynie śmierć uczestnika po złożeniu wniosku do KW nie wstrzymuje postępowania rejestrowego. Tym samym prowadzenie postępowanie w sytuacji gdy uczestnik nie żyje już od momentu złożenia wniosku może prowadzić do nieważności takiego postępowania.

Należałoby zatem przeprowadzić postępowanie spadkowe po Basi, przy czym żądanie wszczęcia takiego postępowania ma każda osoba mająca interes prawny.

Art. 1025. § 1 kc Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Oczywisty jest, że osoba, która chce uporządkować sprawy w KW ma interes prawny do skutecznego złożenia wniosku.
Leokadia N.

Leokadia N. Szukam pracy ;)

Temat: Prośba - problem ze spadkiem :(

Robert dziękuję za wyjaśnienie.
Teraz aby to najszybciej załatwić i zakończyć to:

1. powinniśmy wznowić postępowanie i "dodać" postępowanie spadkowe po Basi? Czy wtedy trzeba wszystko od nowa robić - czyli akty, ogłoszenie kolejny raz itd? (czyli znowu minimum rok w tym sądzie)

Ogłoszenie było już zrobione po Robercie, a po żonie Basi teraz faktycznie będzie identyczna sytuacja bo nie ma nikogo więcej z żyjących. Czy tu jest szansa, że sąd jakoś to szybciej załatwi?

2. Czy nie lepiej udać się jednak do notariusza i u niego samo postępowanie spadkowe po Basi zrobić?

Pozdrawiam i dziękuję z góry.

konto usunięte

Temat: Prośba - problem ze spadkiem :(

Skoro Sąd dokonywał ogłoszenia przy sprawie Roberta, to niewiadomo czy poświadczenie dziedziczenia przez notariuszem będzie skuteczne.

USTAWA
z dnia 14 lutego 1991 r.
Prawo o notariacie
(tekst jednolity)
Art. 95e. § 1. Po spisaniu protokołu dziedziczenia notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, jeżeli nie ma wątpliwości co do osoby spadkobiercy i wysokości udziałów w spadku, a w przypadku gdy spadkodawca uczynił zapis windykacyjny, co do osoby, na której rzecz spadkodawca uczynił zapis windykacyjny i przedmiotu zapisu.
§ 2. Notariusz odmawia sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, jeżeli:
1) w stosunku do spadku został już uprzednio sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
2) w toku sporządzania protokołu dziedziczenia ujawnią się okoliczności wskazujące, że przy jego sporządzeniu nie były obecne wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi, lub też osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne, albo istnieją lub istniały testamenty, które nie zostały otwarte lub ogłoszone;
3) wskutek braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy spadek przypada, jako spadkobiercy ustawowemu, gminie albo Skarbowi Państwa;
4) spadkodawca w chwili śmierci był cudzoziemcem lub, nie posiadając żadnego obywatelstwa, nie zamieszkiwał w Rzeczypospolitej Polskiej albo w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub posiadanie nieruchomości położonej za granicą.

Postępowanie przed Sądem może wyglądać tak jak poprzednio.
KPC

Art. 670. (97) Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

Art. 671. § 1. Za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę.
§ 2. W zapewnieniu zgłaszający się powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome:
1) o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi;
2) o testamentach spadkodawcy.
§ 3. Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sędzia powinien uprzedzić składającego zapewnienie.

Art. 672. Jeżeli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie.
Kornelia Neon

Kornelia Neon Fotomodelka

Temat: Prośba - problem ze spadkiem :(

Poszukaj pomocy u Pewnych ludzi. Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.07.15 o godzinie 20:16
Jolanta D.

Jolanta D. Rekruterów zapraszam
do kontaktu -
stanowiska
menadżerskie

Temat: Prośba - problem ze spadkiem :(

Kornelia N.:
Nie sa to niestety łatwe sprawy. Na pewno potrzebny będzie do tego dobry adwokat. Ja proponowałbym Ci skontaktować się z Panią mecenas Chróścielewską. Ta Pani zdecydowanie się na tym zna. Czytałam na jej stronie http://chroscielewska-chroscielewski.com/ o tym jaki ma szeroki zakres wiedzy i w jakich sprawach jest w stanie pomóc.
idzie zgłoszenie do ORA -naruszenie zasad etyki

Następna dyskusja:

Problem naprawy gwarancyjnej.




Wyślij zaproszenie do