Magda Klepa

Magda Klepa Student, uni opole

Temat: Problem z mieszkaniem - Pomocy!

Witam,
moi rodzice ktorzy mieszkaja za granica w tej chwili, maja w polsce mieszkanie wlasnosciowe, zajmuje sie nim babcia ktora ma pelnomocnictwo przy wynajmowaniu tego mieszkania itd. Bylo tez tak ze przy zakupie tego mieszkania to babcia pozyczala im pieniadze. Jest podpisana jakas intercyza w ktorej pisze ze przy ''nie oddanych'' pieniadzach ona przejmuje mieszkanie czy cos takiego. Pieniadze nie sa oddane, a rodzice chcieliby przepisac mieszkanie na mnie czyli córke. Są jakieś szanse żeby po prostu babcie usunąć z tego wszystkiego? Czy trzebaby jakoś umorzyć tą intercyze? co można zrobić? Bardzo proszę o pomoc, jakieś informacje. Mam nadzieje ze w miare zrozumiale opisalam cala sytuacje.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Problem z mieszkaniem - Pomocy!

Umowa pożyczki przyjmująca możliwość spłaty długu poprzez oddanie nieruchomości nie wymaga formy notarialnej

W umowie pożyczki można ustalić alternatywnie, że jej spłatą będzie przekazanie na własność konkretnej nieruchomości, choćby jej wartość była dużo wyższa. Potwierdził to Sąd Najwyższy (SN) w wyroku z dnia 3 lipca 2008 r. (sygn. IV CSK 170/08).

notarialna forma zawartego w umowie pożyczki zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości nie stanowiła warunku ważności tej umowy. Niezachowanie tej formy miało tylko takie znaczenie, że umowa pożyczki, w której zobowiązanie to się znalazło, nie rodzi roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości na wypadek niespłacenia pożyczki w terminie.

Tym samym wszystko zależy czy umowa o pożyczkę była zawarta w formie notarialnej. Jeżeli nie to nie ma żadnych obaw aby dokonać darowizny.

Gdyby jednak pożyczka była w formie aku notarialnego to babcia mogła by żądać przed sądem przeniesnienia własności na wypadek niespłacenia pożyczki w terminie.

Gdyby w takich warunkach doszłoby do darowizny to babcia mogłaby skorzystać z art. 59 kc

Art. 59. W razie zawarcia umowy, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, osoba ta może żądać uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli strony o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna. Uznania umowy za bezskuteczną nie można żądać po upływie roku od jej zawarcia.
Magda Klepa

Magda Klepa Student, uni opole

Temat: Problem z mieszkaniem - Pomocy!

właśnie jeszcze można powiedzieć ze pożyczka jest spłacona, poniewaz babcia zarzadzając mieszkaniem wynajmowala je i pobierala miesieczny czynsz dla siebie przez dobre 5lat. Wiec to jakby sie zwrócilo nawet z lekką nadwyżką.

Mam jeszcze pytanie, czy rodzice musieliby być w polsce aby wszystko przepisac na mnie?

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Problem z mieszkaniem - Pomocy!

przeniesienie własności lokalu w drodze darowizny jak i jakiekolwiek przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy prawnej w postaci aktu notarialnego.

Oczywiście może tego w ich imieniu zrobić pełnomocnika, ale pełnomocnictwo musi być udzielone w formie aktu notarialnego.

A więc najprościel taką czynność wykonać u notariusza w Polsce.

W drodze ciekawostki można jednak przywołać zapisy ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 19. 1. Konsul wykonuje czynności notarialne, a w szczególności:
1) sporządza i poświadcza wypisy, odpisy, wyciągi i kopie dokumentów;
2) poświadcza własnoręczność podpisów i znaków ręcznych na dokumentach;
3) poświadcza datę okazania dokumentów, pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu oraz stawiennictwo lub niestawiennictwo osoby;
4) przyjmuje oświadczenia.
2. Czynności, o których mowa w ust. 1, konsul wykonuje na wniosek obywateli polskich lub właściwych organów Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Konsul może wykonywać czynności, o których mowa w ust. 1, również na wniosek jakiejkolwiek osoby, jeżeli mają one wywrzeć skutek prawny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Konsul może sporządzić akt notarialny pod warunkiem uzyskania od Ministra Sprawiedliwości pisemnego upoważnienia wydanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych(5).
4a. (6) Konsul nie może sporządzić aktu poświadczenia dziedziczenia.
5. Do czynności konsula, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy prawa o notariacie. Czynności te mają taką samą moc jak czynności wykonane przez notariusza w Rzeczypospolitej Polskiej..

Konsul wykonuje czynności notarialne wymienione w art. 19 ust. 1 ustawy o funkcjach konsulów. Zgodnie z art. 19 ust. 4 konsul może także sporządzić akt notarialny pod warunkiem uzyskania od Ministra Sprawiedliwości pisemnego upoważnienia wydanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych.

Niestety darowizna nie jest jednostronnym oświadczeniem woli, lecz umową dwustronną, w związku z powyższym nie istnieje możliwość obdarowania kogokolwiek wbrew jego woli. Tak więc bez Pani udziału umowy zawrzeć nie można

konto usunięte

Temat: Problem z mieszkaniem - Pomocy!

Brak formy aktu notarialnego powoduje nieważność czynności zgodnie z art. 73 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Innymi słowy, umowa sprzedaży nieruchomości zawarta w każdej innej formie niż forma aktu notarialnego, która jest formą szczególną, powoduje, że umowa jest nieważna (nie odnosi żadnego skutku prawnego), w związku z czym przeniesienie własności nie następuje.

Nadto zwracam uwagę na niniejsze stanowisko:
Na marginesie rozważań należy zwrócić uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego, który zważył iż ważna jest natomiast umowa zawarta za granicą, dotycząca przeniesienia własności nieruchomości położonej w Polsce, gdy czyni ona zadość formie przewidzianej dla takiej umowy prawem miejsca jej dokonania (postanowienie SN z dnia 8 stycznia 2004 r., I CK 39/03, OSNCP 2005, nr 2, poz. 33).

Temat: Problem z mieszkaniem - Pomocy!

Proszę o poradę!! po rozwodzie nie został dokonany podział majątku wspólnego (mieszkanie spółdzielcze). Spółdzielnia podała drugi termin w którym oboje małżonkowie przed sądem oświadczyli że wykupią mieszkanie na własność ,następnie sprzedadzą nieruchomość i godnie podzielą się . Sprawa trochę się skomplikowała gdyż na obecną chwilę wykup mieszkania jest wstrzymany przez spółdzielnię (dotyczy to mieszkań na całym osiedlu a nie tyko jednego mieszkania). Co robić dalej? sprawa w sądzie jest zawieszona.

konto usunięte

Temat: Problem z mieszkaniem - Pomocy!

jeżeli państwo są zgodni co do sprzedania mieszkania w przyszłości to poprostu proszę poczekac na wykup. Postępowanie przed Sądem umarza się w ciągu roku od wydania postanowienia o zawieszeniu. Kiedy sprawa została zawieszona?

konto usunięte

Temat: Problem z mieszkaniem - Pomocy!

DZIEN DOBRY MAM WYROK SADU O ZAMIANIE MIESZKANIA NA SOCJALNE



Wyślij zaproszenie do