Temat: Problem z mieszkaniem - Pomocy!
przeniesienie własności lokalu w drodze darowizny jak i jakiekolwiek przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy prawnej w postaci aktu notarialnego.
Oczywiście może tego w ich imieniu zrobić pełnomocnika, ale pełnomocnictwo musi być udzielone w formie aktu notarialnego.
A więc najprościel taką czynność wykonać u notariusza w Polsce.
W drodze ciekawostki można jednak przywołać zapisy ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 19. 1. Konsul wykonuje czynności notarialne, a w szczególności:
1) sporządza i poświadcza wypisy, odpisy, wyciągi i kopie dokumentów;
2) poświadcza własnoręczność podpisów i znaków ręcznych na dokumentach;
3) poświadcza datę okazania dokumentów, pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu oraz stawiennictwo lub niestawiennictwo osoby;
4) przyjmuje oświadczenia.
2. Czynności, o których mowa w ust. 1, konsul wykonuje na wniosek obywateli polskich lub właściwych organów Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Konsul może wykonywać czynności, o których mowa w ust. 1, również na wniosek jakiejkolwiek osoby, jeżeli mają one wywrzeć skutek prawny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Konsul może sporządzić akt notarialny pod warunkiem uzyskania od Ministra Sprawiedliwości pisemnego upoważnienia wydanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych(5).
4a. (6) Konsul nie może sporządzić aktu poświadczenia dziedziczenia.
5. Do czynności konsula, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy prawa o notariacie. Czynności te mają taką samą moc jak czynności wykonane przez notariusza w Rzeczypospolitej Polskiej..
Konsul wykonuje czynności notarialne wymienione w art. 19 ust. 1 ustawy o funkcjach konsulów. Zgodnie z art. 19 ust. 4 konsul może także sporządzić akt notarialny pod warunkiem uzyskania od Ministra Sprawiedliwości pisemnego upoważnienia wydanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych.
Niestety darowizna nie jest jednostronnym oświadczeniem woli, lecz umową dwustronną, w związku z powyższym nie istnieje możliwość obdarowania kogokolwiek wbrew jego woli. Tak więc bez Pani udziału umowy zawrzeć nie można